porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
GRY PODWÓRKOWE. W co się bawić na dworze? [ZASADY]
GRY PODWÓRKOWE. W co się bawić na dworze? [ZASADY] Choć dzieci bawiące się na podwórku wydaja się być oczywistością, ...

Jak włączyć dzieci w przygotowania do świąt?

W okresie przygotowań do świąt mamy zazwyczaj bardzo dużo obowiązków. Czasem zdarza się, że sprzątamy w domu po nocy, a święta traktujemy jak czas, w którym możemy odespać noce poświęcone na przygotowania. Mało kto docenia jednak możliwości małych pomocników, jakimi są dzieci. Zaangażuj je w świąteczne przygotowania!
Jak włączyć dzieci w przygotowania do świąt?

Dzieci ochoczo pomogą ci w przygotowaniu świątecznych dekoracji.

fot.: Photos.com

Święta wielkanocne to czas odpoczynku, radości, spędzony w rodzinnych gronie i na zabawie z dziećmi. Wielkanocną sielankę poprzedza jednak okres przedświątecznych przygotowań, czyli czas sprzątania, gotowania, zakupów i dekorowania domu. Aby usprawnić przygotowania do świąt, zaangażuj dzieci w wykonywanie dekoracji, sprzątanie, a nawet gotowanie. Maluchy bardzo chętnie pomogą ci w wykonywaniu tych prac, a ty będziesz mógł nieco zwolnić tempo.

Świąteczne palemki wykonane przez dziecko

Przygotowania do świąt możesz zacząć jeszcze w sobotę przed Niedzielą Palmową. W tym właśnie czasie, zgodnie z katolickim zwyczajem, przynosi się do kościoła kolorowe palmy, upamiętniające dzień, w którym Pan Jezus wjeżdżał do Jerozolimy, witany przez tłum wymachujący palmami. Zamiast kupić gotową palemkę w najbliższej kwiaciarni, zaangażuj swoje dziecko w ich przygotowanie, a ty w tym czasie rozpocznij sprzątanie. Tradycyjne palemki przygotowuje się z gałęzi wierzby, ale także z innych materiałów. Do zrobienia palmy w warunkach domowych przygotuj swojemu dziecku gałązki bazi, suszone kwiaty, zioła, piórka, kolorowe wstążki czy bibułę. Z tych właśnie materiałów powstaną piękne, kolorowe i oryginalne palmy, którymi dziećmi będą mogły się pochwalić w Niedzielę Palmową.

Przygotowanie świątecznych dekoracji, kartek wielkanocnych i dekorowanie koszyczka razem z dziećmi

W gorącym okresie przed Wielkanocą można także zaangażować dzieci w przygotowanie świątecznych dekoracji. Mnóstwa zabawy dostarczy dzieciom malowanie pisanek i wydmuszek.

Zobacz także: JAK ZROBIĆ Z DZIECKIEM PISANKI z jajek gotowanych w łupinach cebuli i burakach? Z WZORAMI albo bez?

Zobacz także: Jak zrobić z dzieckiem WYDMUSZKĘ? Krok po kroku

Z dziećmi można także wykonać świąteczne baranki i kurczaczki z masy solnej.

Zobacz także: Jak zrobić z dzieckiem BARANKA Z MASY SOLNEJ?

Zobacz także: Jak zrobić z dzieckiem KURCZAKA NA WIELKANOCNY STÓŁ?

Dziecko wykonać też może piękne kartki wielkanocne.

Zobacz także: Jak zrobić z dzieckiem KARTKI ŚWIĄTECZNE?

Oprócz tych dekoracji możesz też zaangażować swoją pociechę do ozdabiania wielkanocnego koszyka i, po udzieleniu odpowiednich instrukcji, zachęcić dziecko do ułożenia w nim jedzenia. Do ozdobienia koszyczka możesz przygotować swojemu dziecku białą serwetkę, gałązki bukszpanu i ozdobną wstążeczkę. Do środka włóżcie jajko, wędlinę, kawałek chleba, sól, pieprz, cukrowego baranka i chrzan.

Świąteczne sprzątanie i gotowanie z dzieckiem

Każde dziecko lubi czuć się potrzebne, szczególnie wtedy, gdy może pomóc swoim rodzicom. Oczywiście nie dawaj swojemu dziecku zadań, które mogą go przerosnąć. Maluch może pomóc ci w sprzątnięciu swoich własnych zabawek, wycieraniu kurzy lub nawet w czyszczeniu drobnych elementów dekoracyjnych. Świąteczne gotowanie to także świetny czas na skorzystanie z pomocy swojej pociechy. Oczywiście nie chodzi tu o narażanie dziecka na poparzenie czy na zacięcie się nożem. Maluch może na przykład obierać jajka ze skorupek lub dekorować ciasta, a większe dzieci mogą wycierać sztućce lub rozstawiać talerze na stole.

Dzieci naprawdę są chętne do pomocy, trzeba to tylko umieć wykorzystać.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 26.03.2015 09:42
Autor: Monika P.
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Marta Giermasińska? Szokujący awans narzeczonej polityka
Kim jest Marta Giermasińska? Szokujący awans narzeczonej polityka

Miesiąc temu 24-letnia Marta Giermasińska rozpoczęła pracę w elektrociepłowni w ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.