porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
10 pomysłów na prezent dla dziecka 0-2 lata
10 pomysłów na prezent dla dziecka 0-2 lata Z prezentem dla malucha zawsze jest problem... Nie wiesz co ...
Jak reagować, kiedy dziecko przeklina?

Jak oduczyć dziecko przeklinania?

Choć może się to wydawać dziwne, przeklinanie przez dzieci jest zjawiskiem normalnym. Zwykle także czasowym - jeśli będziemy właściwie reagować. Najwięcej zależy od naszej postawy i szybkości reakcji. Zobacz, dlaczego dzieci przeklinają i jak je tego oduczyć.
Jak oduczyć dziecko przeklinania?
fot.: Photos.com

Nieprawdą jest, że dzieci, które przeklinają, to dzieci z rodzin patologicznych. Wystarczy, że dziecko usłyszy gdzieś niecenzuralne słowo: na ulicy, w przedszkolu od innego dziecka czy w domu (nie ma co ukrywać, każdemu z nas zdarzy się posłać wiązankę, gdy coś nie pójdzie po naszej myśli). Pytanie tylko: dlaczego dzieci tak chętnie powtarzają brzydkie słowo i wyłapują je z języka ze szczególną uwagą.

>>> Co zrobić, gdy dziecko zaczyna się brzydko wyrażać? [KLIKNIJ]

Dlaczego dzieci przeklinają?

Podstawową przyczyną przeklinania przez dzieci jest oczywiście chęć zwrócenia na siebie uwagi. Dlatego tak ważna jest nasza reakcja. Jeżeli dziecko zauważy u nas "pozytywny" odzew np. uśmiech (a trudno się powstrzymać słysząc z dziecięcych ust "dorosłe słowa": cholela, kulwa mać i inne), będzie powtarzało przekleństwa chociażby po to, by nas rozbawić. Dziecko cieszy się, kiedy wzbudza emocje i uśmiech u rodziców. Częstą przyczyną przeklinania u dzieci jest także chęć bycia jak tata. To normalne.

Jak reagować, kiedy dziecko przeklina?

Tak naprawdę to wszystko zależy od wieku dziecka. W przypadku małych dzieci, powiedzmy około 3. roku życia, lepiej jest puścić "rzucanie mięsem" mimo uszu. Na tym etapie dzieci zwykle nas testują: sprawdzają co można, a czego nie i obserwują naszą reakcję. Jeżeli któryś raz z rzędu nie zauważą u nas żadnego odzewu, po prostu przestaną przeklinać. W przypadku dzieci starszych, sprawa wygląda zupełnie inaczej. Tu potrzebna jest nasza zdecydowana reakcja. Jeśli u dziecka przeklinanie "weszło w nawyk", warto zapropnować dziecku słowo zastępcze typu: "motyla noga". Dobrze, żeby właśnie było ono zabawne.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak reagować, kiedy dziecko przeklina?

W przypadku dorosłych, przeklinanie pomaga rozładować emocje. A u dzieci? Przyczyn przeklinania może być wiele. Jedno jest pewne – dziecko może usłyszeć przekleństwo wszędzie: w domu, na ulicy,...

Aktualizacja: 07.04.2014 13:06
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Helmut Kohl, były kanclerz Niemiec : kim jest? [Osiągnięcia, kariera]
Helmut Kohl, były kanclerz Niemiec : kim jest? [Osiągnięcia, kariera]

Helmut Kohl to polityk znany przede wszystkim z tego, że ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.