porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Tania wyprawka szkolna - gdzie kupować artykuły dla ucznia?
Tania wyprawka szkolna - gdzie kupować artykuły dla ucznia? Wyprawka szkolna dla jednego dziecka to spory wydatek, a co ...
Co robić, gdy dziecko boi się ciemności? Oto sprawdzone sposoby na oswojenie dziecka z ciemnością. Jak pozbyć się dziecięcych lęków?

Co robić, gdy dziecko boi się ciemności? Jak mu pomóc? Jak oswoić dziecko z ciemnością?

Gdy w pokoju gaśnie światło, a potwory wychodzą z szafy, każdy maluszek ma problem z zaśnięciem. Kiedy dziecko prosi o zostawienie zapalonego światła, jest to znak, że boi się ciemności. Dowiedz się jak pomóc dziecku przezwyciężyć lęki i spokojnie zasnąć.
Co robić, gdy dziecko boi się ciemności? Jak mu pomóc? Jak oswoić dziecko z ciemnością?

Podobnie jak chochoły na krakowskich Plantach oglądane oczyma Stanisława Wyspiańskiego, w dziecięcej wyobraźni po zmroku mogą ożywać najróżniejsze obiekty.

fot.: MNW/domena publiczna

>>> Lęk przed ciemnością... A czego jeszcze boją się dzieci? [KLIKNIJ!]

Lęk przed ciemnością to jeden z najpowszechniejszych dziecięcych strachów. Pojawia się zazwyczaj ok. 3-4 roku życia i mija dopiero w okresie szkolnym. Gdy dziecko zaczyna domagać się zostawienia światła w pokoju, jest to sygnał, że boi się ciemności. Wraz z pojawieniem się lęku przychodzą także kłopoty ze snem i senne koszmary.

Na nic zdaje się ośmieszanie dziecka i tłumaczenie, że strach jest bezpodstawny. Najgorszym sposobem jest oswajanie dziecka z ciemnością na siłę. Być może po pewnym czasie dziecko, widząc niemoc rodziców, przestanie się skarżyć, jednak nie znaczy to, że jego lęk minie. Jak zatem oswoić dziecko z ciemnością?

Pozwól dziecku się bać. Maluch powinien wiedzieć, że strach nie jest powodem do wstydu i że każdy się czasami czegoś boi. Wytłumacz dziecku, że ty również odczuwasz strach i że ciemności potrafią być straszne i tajemnicze. Pocieszaj dziecko, przytulaj i nakłaniaj do rozmowy o jego odczuciach.

Jak oswoić ciemności?

1. Włączona lampka lub światło w korytarzu pozwolą dziecku poczuć się bezpiecznie. Doskonałą alternatywą są również małe lampki, które wetkniesz wprost do kontaktu. Przygaszone światełko nie przeszkodzi innym domownikom, a dziecko poczucje się pewnie i komfortowo.

2. Gwiazdki na suficie. Wspólnie poprzyklejajcie na suficie fluorestencyjne gwiazdki lub inne obrazki dostępne w większości sklepów papierniczych. Gwiazdki świecą się przez parę godzin i doskonale koją maluszka do snu.

3. Ustalcie misia wartownika. Wybierzcie wspólnie ulubioną zabawkę lub pluszaka i wytłumacz dziecku, że miś będzie go w nocy ochraniał przed niebezpieczeństwem. Za każdym razem, kiedy dziecko spojrzy na misia, poczuje się zaopiekowane. Porozmawiaj z maluchem o tym, że miś jest odważny i niczego się nie boi. Możesz także wymyślać dla misia wartownika ciekawe przygody.

4. Wspólnie z dzieckiem przeszukajcie pokój i wszystkie niebezpieczne zakamarki. Niech dziecko pokaże, gdzie według niego czają się niebezpieczeństwa. Zanim położysz dziecko spać, przeszukajcie pokój i bozbądzcie się złych duchów i potworów.

>>> Jak nauczyć dziecko zasad zdrowego odżywiania?

5. Chroń dziecko przed wszystkim co może wywołać u niego lęk i stres. Starajcie się unikać filmów w których pojawiają się potwory i przemoc. Pomóż dziecku oswoić ciemności np. wspólnie przytulając się w mroku lub szukając ulubionych zabawek z latarką. Dobrym pomysłem jest również czytanie bajeczek o dzieciach i zwierzątkach, które również miały problem z ciemnością.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 05.02.2014 07:34
Autor: nk
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Michael Dobbs, autor House of Cards?
Kim jest Michael Dobbs, autor House of Cards?

Lada dzień będzie można obejrzeć trzeci już sezon znakomitego amerykańskiego ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.