porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak manipulować ludźmi? Jak skutecznie kierować zachowaniami innych? Manipulowanie ludźmi jest o wiele łatwiejsze niż opieranie się czyimś ...
Śmierć i umieranie - jak umiera ciało?

Oznaki umierania. Co się dzieje z człowiekiem na kilka dni i godzin przed śmiercią?

Podobno można rozpoznać zbliżającą się śmierć. Ludzki organizm wysyła choremu pewne symptomy zwiastujące koniec. Mówi się, że w tym momencie całe życie przelatuje przed oczami. Co jeszcze dzieje się z człowiekiem, gdy umiera? Mówimy, jakie są oznaki umierania.

Śmierć - jedno z najtrudniejszych i najbardziej przerażających słów. Lekarze twierdzą, że organizm ludzki wysyła konkretne sygnały zwiastujące śmierć. Bliscy chorego niejednokrotnie mówią o nietypowych doznaniach i zachowaniu umierającej osoby, których byli świadkami. Mówimy, jak rozpoznać, że zbliża się śmierć.

Jak rozpoznać zbliżającą się śmierć?

Człowiek, który czuje, że zbliża się śmierć, jest nienaturalnie spokojny. Jego zainteresowanie światem zewnętrznym spada do zera. O wiele częściej stojąc u progu śmierci człowiek wspomina przeszłość, zdarza się, że widzi lub rozmawia ze zmarłymi, myli imiona bliskich mu osób, zachowuje się bądź mówi irracjonalnie. Oczywiście nie wszyscy ludzie tak samo reagują na zbliżający się "koniec". Są i tacy, którzy dostają dodatkowego zastrzyku energii, chcą dokończyć niezałatwione sprawy, ochoczo spotykać się z przyjaciółmi, mają kulinarne zachcianki. Niestety ich organizm nie nadąża za tak żywiołowym stylem życia.

Nadchodząca śmierć powoduje spadek aktywności fizycznej. Na kilka dni przed odejściem chory nie ma apetytu, stale czuje się senny i zmęczony. Może tracić na wadze i kompletnie nie reagować na bodźce zewnętrzne. Temperatura ciała spada przynajmniej o jeden stopień, ciśnienie maleje, człowiek staje się blady, siny, jego organizm zalewa się potem, choć fizycznie nie ma gorączki. Oznaką nadchodzącej śmierci jest też nieregularny i ciężki oddech.

W ostatnich godzinach życia chory traci przytomność. Nawet jeśli ma otwarte oczy, niekoniecznie widzi i zdaje sobie sprawę z tego, co dzieje się dookoła. Oprócz wzroku słabnie też słuch. Oczy opadają, twarz staje się rozluźniona. Wokół ust i dłoni pojawia się sinica. W końcu serce (jeśli mamy do czynienia z naturalną śmiercią) powoli zwalnia bicie.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak rozpoznać oznaki zbliżającej się śmierci? Jak rozpoznać oznaki zbliżającej się śmierci?

Jeśli w waszym otoczeniu znajduje się starsza lub bardzo chora osoba, musicie być przygotowani na dzień, w którym będzie musiała pożegnać się z doczesnym światem. Jakie oznaki pomogą nam psychicznie...

Aktualizacja: 19.09.2014 15:24
Autor: emema
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Michał Malitowski kończy karierę. Dlaczego?
Michał Malitowski kończy karierę. Dlaczego?

Ta wiadomość spadła jak grom z jasnego nieba! Michał Malitowski ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Psychologia społeczna, klasyczna. Wiele artykułów - tylko sprawdzone porady - z zakresy psychoterapii, psychologii zdrowia i ewolucyjnej. Również testy psychologiczne np. test depresji. Jak wywalczyć optymalną pensję? Psychologia testy. Psychologia studia. Psychologia społeczna. Psychologia forum. Psychologia kliniczna. Jak powinny wyglądać relacje rodziców z trenerem? Jak poznać i wykorzystać ludzką psychikę - poznać, poprzez obserwację? Psychologia UJ. Psychologia książki. Psychologia definicja. Jak wyrzuty sumienia wpływają na nasze życie? Jak prowadzić rozmowę? Jak mogę się zbliżyć do żony, żeby jej zaczęło zależeć na nas? Psychologia jak manipulowac. Psychologia jak rozmawiać. Psychologia jak zapomnieć. Psychologia jak rozpoznać kłamstwo. Psychologia jak pomóc. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.