porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Depresja sezonowa - czym się różni od typowej depresji? Depresja sezonowa to chwilowe obniżenie nastroju. Mówimy, jak odróżnić ją ...
Kiedy można zacząć przypuszczać, że droga nam osoba wkrótce odejdzie?

Jak rozpoznać oznaki zbliżającej się śmierci?

Jeśli w waszym otoczeniu znajduje się starsza lub bardzo chora osoba, musicie być przygotowani na dzień, w którym będzie musiała pożegnać się z doczesnym światem. Jakie oznaki pomogą nam psychicznie przygotować się na odejście kogoś bliskiego?
Jak rozpoznać oznaki zbliżającej się śmierci?

Śmierć Théodora Géricaulta - obraz Henry'ego Scheffersa.

Umieranie starszej lub nieuleczalnie chorej osoby to najczęściej powolny, kilkuetapowy proces.

Pierwszą oznaką jest zmniejszenie się zainteresowania chorego światem zewnętrznym – tym, co dzieje się na świecie lub w najbliższej rodzinie. Dużo częściej chora osoba rozmawia o sobie, wspominając poszczególne etapy życia. Stara się też – dzięki bliskim – pozałatwiać niedokończone sprawy.

Jeśli chodzi o bardziej fizyczne i fizjologiczne objawy, u chorego łatwo będzie zauważyć postępujące chudnięcie, osłabienie, częste zapadanie w sen i bardzo zmniejszony apetyt. Trzeba być wtedy bardzo delikatnym, bo odchodząca osoba czuje się, jakby traciła osobistą godność. Często prosi też o eutanazję.

CZYTAJ TEŻ Oznaki umierania. Co się dzieje z człowiekiem kilka dni i godzin przed śmiercią?

Kolejne tygodnie objawiają się prawdziwą apatią. Chory niemal wyłącznie śpi, niemal nic nie mówi. Jest zdezorientowany, ma przywidzenia, przekręca wydarzenia z przeszłości. Terminalny czas objawia się też w spadku ciśnienia krwi i temperatury ciała, nieregularnym oddechu, często poceniu się, rzężeniu i kaszlu.

Bezpośrednio przed śmiercią, odchodząca osoba ma niezwykłe przypływy energii. Chce wstać z łóżka, choć od miesięcy było to niemożliwe, nieco więcej je i mówi. Choć często daje to rodzinie ogromną nadzieję, to niestety nic innego jak ostatni etap umierania i oznaka, że choremu zostało jedynie kilka dni. Te ostatnie dni to już etap największego osłabienia. Chory wyłącznie leży, niemal nie je – blokują to ogromne problemy z połykaniem nawet płynnego pokarmu, nie chce przyjmować lekarstw. Rodzina traci z nim jakikolwiek kontakt.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Oznaki umierania. Co się dzieje z człowiekiem na kilka dni i godzin przed śmiercią?

Podobno można rozpoznać zbliżającą się śmierć. Ludzki organizm wysyła choremu pewne symptomy zwiastujące koniec. Mówi się, że w tym momencie całe życie przelatuje przed oczami. Co jeszcze dzieje się...

Aktualizacja: 12.04.2014 21:10
Autor: Aw
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest chłopak Kingi Dudy? Co o nim wiemy?

O Kindze Dudzie mówią teraz wszyscy! Piękna krakowianka wzbudza podziw ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Psychologia społeczna, klasyczna. Wiele artykułów - tylko sprawdzone porady - z zakresy psychoterapii, psychologii zdrowia i ewolucyjnej. Również testy psychologiczne np. test depresji. Jak wywalczyć optymalną pensję? Psychologia testy. Psychologia studia. Psychologia społeczna. Psychologia forum. Psychologia kliniczna. Jak powinny wyglądać relacje rodziców z trenerem? Jak poznać i wykorzystać ludzką psychikę - poznać, poprzez obserwację? Psychologia UJ. Psychologia książki. Psychologia definicja. Jak wyrzuty sumienia wpływają na nasze życie? Jak prowadzić rozmowę? Jak mogę się zbliżyć do żony, żeby jej zaczęło zależeć na nas? Psychologia jak manipulowac. Psychologia jak rozmawiać. Psychologia jak zapomnieć. Psychologia jak rozpoznać kłamstwo. Psychologia jak pomóc. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.