porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Czy wyrywać ósemki, czy nie? Kłopotliwe ósemki i EKSTRAKCJA ÓSEMEK Co robić, gdy po wykonaniu prześwietlenia zatok okaże się, że ...
To badanie może uratować życie - jak przygotować się do kolonoskopii?

Przed kolonoskopią - jak przygotować się do badania? Jaka dieta i co na przeczyszczenie?

Kolonoskopia to badanie jelita grubego, które ma na celu wychwycenie wszelkich zmian, np. polipów, z których mogłyby rozwinąć się zmiany złośliwe. Nie jest to badanie przyjemne i większość osób decyduje się na wykonanie go w znieczuleniu ogólnym.

Warunkiem efektywnego wykonania kolonoskopii jest wcześniejsze bardzo dokładne oczyszczenie jelita grubego, tak aby przeprowadzający badanie lekarz mógł dokładnie obejrzeć wnętrze tego fragmentu układu wydalniczego. To ważne, bo w przeciwnym razie łatwo przeoczyć zmianę, która mogłaby potencjalnie być niebezpieczna, czyli rozwinąć się w złośliwą zmianę nowotworową.

Dlatego lekarz wydający skierowanie na kolonoskopię (gastrolog lub lekarz pierwszego kontaktu) od razu wypisuje receptę na środki ułatwiające wypróżnienie i czyszczące jelito. Najczęściej jest to Fortrans. Są to 4 saszetki, każdą rozpuszcza się litrze wody. Przygotowany płyn należy wypić późnym popołudniem w przeddzień badania w ciągu 3-4 godzin, np. szklankę co 10 minut. Jeśli badanie będzie odbywać się w godzinach popołudniowych, w dniu je poprzedzającym należy przygotować i wypić 2 litry roztworu w ciągu 2 godzin (1 szklanka co 15 min), a drugą porcję w dniu badania, na 6-7 godzin przed przed jego rozpoczęciem. Lek przestanie działać po ok. 3 godzinach od zakończenia picia roztworu.

Istotnym elementem przygotowań do kolonoskopii jest dieta. Już w przeddzień badania należy zrezygnować z wszelkich pokarmów stałych. Wskazana jest jedynie dieta płynna – woda, napoje niegazowane w dowolnej ilości, zupy bez żadnych dodatków, np. czysty rosół bez makaronu i warzyw. W dniu badania można pić czyste napoje (bez dodatku mleka) zgodnie z odczuwanym pragnieniem.

Jeśli badanie ma być przeprowadzone w znieczuleniu dożylnym, należy dostarczyć aktualny wynik morfologii, INR (wskaźnik protrombinowy), EKG, a także oznaczoną grupę krwi.

KOLONOSKOPIA to jedno z badań w przypadku podejrzeń raka jelita grubego. Dowiedz się więcej o tym nowotworze:

Rak jelita grubego – profilaktyka, objawy, leczenie


MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 25.03.2013 11:18
Autor: Anna Guttman
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Samuela Górska. kim jest nowa dziewczyna Antoniego Królikowskiego?
Samuela Górska. kim jest nowa dziewczyna Antoniego Królikowskiego?

Antek Królikowski jest znanym kobieciarzem i uwodzicielem. Ostatnio jego kariera ...

BAZA PORAD

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.