porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Hyzop lekarski:  jakie ma właściwości lecznicze?
Hyzop lekarski: jakie ma właściwości lecznicze? Hyzop lekarski jest zimotrwałym półkrzewem dorastającym do 40-60 cm wysokości. ...

Koniczyna łąkowa: jakie ma zastosowanie w ziołolecznictwie?

Koniczyna łąkowa: jakie ma zastosowanie w ziołolecznictwie?

Koniczyna pomaga na wiele dolegliwości.

fot.: thinkstockphotos.com
Koniczyna łąkowa to bylina dorastająca do 50 cm. Kwiaty są jasne lub purpurowe, pachnące, w główkach kulistych lub jajowatych, znajdujących się przeważnie po 2 na jednej łodydze. Liście trójlistkowe, jajowate lub eliptyczne. Jakie zastosowanie ma koniczyna w ziołolecznictwie?

Koniczyna łąkowa ma działanie przeciwzapalne, wykrztuśne, przeciwskurczowe. Stosuje się w nieżytach górnych dróg oddechowych, problemach żołądkowych i zaparciach. Pobudza apetyt, reguluje trawienie, czynności wątroby. Odwar z ziela aplikowany zewnętrznie łagodzi świąd i uszkodzeniach skóry.

Kiedy zbieramy koniczynę łąkową?

Zbieramy od maja do września same główki kwiatowe lub razem z szypułką długości około 7 cm i górnymi liśćmi, suszymy na powietrzu w przewiewnym miejscu. Przechowujemy w szczelnym i suchym słoiku.

Zastosowanie koniczyny w ziołolecznictwie

Koniczynę w zielarstwie stosuje się w postaci odwarów, naparów, nalewek, herbatek, okładów.

Napar z kwiatów: Łyżkę suszonych kwiatów zalewamy szklanką wrzątku, parzymy pod przykryciem przez 15minut, pijemy po szklance 3 razy dziennie.

Odwar z ziela: 1,5 łyżki ziela wsypujemy do 0,5 litra wrzącej wody, gotujemy pod przykryciem przez 15minut, a następnie odstawiamy do wystudzenia. Pijemy 3 razy dziennie po pół szklanki przed jedzeniem. Odwarem możemy też płukać jamę ustną i gardło.

Nalewka: 100 g suszonych kwiatów zalewamy 0,5 litra czystej 40% wódki i odstawiamy do ciemnego pomieszczenia na 2 tygodnie. Codziennie wstrząsamy nalewką następnie odcedzamy. Nalewkę rozcieńczamy dwoma szklankami przegotowanej wody i przelewamy do ciemnej butelki, wstawiamy do lodówki. Pijemy 2-3 razy dziennie po łyżeczce.

W kuchni: Świeże kwiatostany koniczyny można dodawać do sałatek i surówek. Można je także kisić na zimę podobnie jak kapustę i podawać jako dodatek do potraw mięsnych.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Pluskwica sercolistna - jakie ma właściwości lecznicze? Pluskwica sercolistna - jakie ma właściwości lecznicze?

Pluskwica sercolistna  od ponad stu lat jest uznawana za bardzo cenny środek leczniczy na dolegliwości kobiece. Wiadomo też, że działa przeciwzapalnie i uspokajająco. Na co jeszcze pomaga pluskwica?

Koper ogrodowy w ziołolecznictwie: na co pomaga? Koper ogrodowy w ziołolecznictwie: na co pomaga?

Koper ogrodowy to roślina jednoroczna dorastająca do 1.20 m ma liście jedwabiste w dotyku, wiotkie, trzykrotnie pierzaste. Liczne, drobne, żółte kwiaty są zebrane w duże baldachy. Owocem jest owalna...

Kopytnik pospolity: na co pomaga w ziołolecznictwie? Kopytnik pospolity: na co pomaga w ziołolecznictwie?

Kopytnik pospolity to bylina wysokości do 10 cm. Liście na długich, owłosionych ogonkach są skórzaste, lśniące, zbliżone kształtem do odcisku końskiego kopyta. Kwiaty pojedyncze brunatnoczerwone,...

Aktualizacja: 18.04.2015 21:18
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Andrzej Duda: żona Agata, córka Kinga - co o nich wiemy?
Andrzej Duda: żona Agata, córka Kinga - co o nich wiemy?

Andrzej Duda zdobył najwięcej głosów w I turze wyborów prezydenckich ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.