porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Ceny pasków do glukometrów. Ile będą kosztować paski do glukometrów od marca 2013 roku? Na nowej liście leków refundowanych nie ma żadnych niespodzianek, jeśli ...
Menopauza - kiedy terapia hormonalna, a kiedy fitoestrogeny?

Jakie suplementy dla kobiet w menopauzie?

W organizmie dojrzałej kobiety, wraz z upływającym czasem, jest coraz mniej żeńskich hormonów płciowych, czyli estrogenów. To właśnie jest przyczyną występowania nieprzyjemnych objawów, które nazywamy objawami menopauzy.
Jakie suplementy dla kobiet w menopauzie?

Przekwitanie nie musi koszmarem, który trzeba jakoś przetrzymać.

fot.: Photos.com

Wbrew powszechnej opinii przekwitanie nie musi koszmarem, który trzeba jakoś przetrzymać. To naturalny i nieodwracalny proces biologiczny, polegający na rozchwianiu równowagi hormonalnej, którego przyczyną jest coraz mniejsze wydzielanie estrogenów przez jajniki. Można powiedzieć, że ile kobiet, tyle sposobów na menopauzę.

Niektóre panie, po konsultacji z lekarzem, stosują terapię hormonalną, bo nie chcą się zmagać z dokuczliwymi uderzeniami gorąca, bezsennością czy zmianami nastroju. Inne nie chcą przyjmować sztucznych hormonów, bo obawiają się zwiększenia ryzyka zachorowania na choroby nowotworowe. Są też kobiety, u których menopauza przebiega łagodnie, ale niektóre objawy są dla nich uciążliwe. Tym paniom można polecić hormony roślinne, czyli fitoestrogeny.

Hormony roślinne - fitoestrogeny - kiedy je brać?

Ich zaletą jest to, że łagodzą wypadowe objawy menopauzy, jak poty, bezsenność, rozdrażnienie. Wadą zaś jest to, że nie zapobiegają chorobom rozwijającym się w okresie menopauzy, np. schorzeniom układu krwionośnego. W polskich aptekach najwięcej jest preparatów na bazie soi, najpopularniejszego fitoestrogenu. Fitoestrogeny są to substancje roślinne naśladujące ludzkie hormony. Efekt ich działania jest ponad tysiąckrotnie słabszy od tego, który wywiera, np. 17 B-estradiol. Substancje te dzieli się na 3 główne grupy:
- izoflawony - występują w warzywach strączkowych, głównie w soi,
- lignany - stanowią składnik ścian komórkowych (zboża, nasiona lnu) i są uwalniane w wyniku działania bakterii jelitowych na ziarna zbóż,
- kumestany - bardzo bogate w fitoestrogeny, nie znajdują się w składnikach ludzkiego pożywienia, ale z ich dobrodziejstw korzystają zwierzęta, które jedzą czerwoną koniczynę.

Kobiety w tym okresie menopauzy wymagają opieki lekarskiej i coraz chętniej korzystają ze wsparcia farmakologicznego. A zatem, czy można żyć w zgodzie z menopauzą? Można. Trzeba tylko ją poznać, a potem odpowiedzieć sobie na pytanie: co mogę zrobić, aby pozostać piękną, nadal atrakcyjną i pełną życia pięćdziesięciolatką. Wybór zawsze należy do kobiety. W aptekach jest wiele preparatów, które ułatwiają przetrwanie okresu menopauzy. O ich stosowaniu warto porozmawiać ze swoim ginekologiem lub lekarzem opieki podstawowej. Ten podpowie, jaki preparat będzie najbardziej odpowiedni.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Fitoestrogeny - czy pomogą na menopauzę?

Przechodzisz menopauzę? Nie musisz się męczyć z powodu przykrych objawów towarzyszących menopauzie. Z pomocą przyjdą ci fitohormony. Dodatkowo dodadzą ci energii i sił witalnych. Co to są...

Aktualizacja: 29.09.2014 13:48
Autor: Anna Jarosz
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Ewa Telega - kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Ewa Telega to aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa. Niedługo zobaczymy ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.