porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak rozpoznać wadę wzroku u małego dziecka?
Jak rozpoznać wadę wzroku u małego dziecka? Małe dziecko nie zawsze zdaje sobie sprawę z tego, że ...
Zdrowie kobiety - co to jest klimakterium, kiedy się zaczyna i jak długo może trwać?

Jak długo trwa klimakterium?

Złe samopoczucie, uderzenia gorąca, kłopoty ze snem, nieregularne miesiączki - jeżeli masz więcej niż 40 lat, to objawy te mogą oznaczać nadejście klimakterium.
Jak długo trwa klimakterium?

Kiedy zaczyna się klimakterium i jak długo trwa?

fot.: Photos.com

Klimakterium to okres około 10 lat przed ostatnią miesiączką (menopauza) i po niej. Przyczyna leży w wygasaniu czynności hormonalnych jajników. Średni wiek rozpoczęcia klimakterium to - według badań - 51 lat. Możemy mówić o póżnym klimakterium, gdy ostatnia miesiączka wystąpiła pomiędzy 55 a 60 rokiem życia kobiety albo wczesnym, gdy menopauza miała miejsce w wieku 40-45 lat.

>>> Jak sprawdzić czy weszłaś już w okres przekwitania? Czy to już menopauza? [KLIKNIJ]

Klimakterium dzieli się na trzy fazy: premenopauzalną, okołomenozopauzalną i postmenopauzalną. Do pierwszych objawów (na które w pierwszej kolejności zwracają uwagę najbliżsi) należą: zmienność nastrojów, stany depresyjne i lękowe, problemy z koncentracją. Jeżeli chodzi o miesiączkę, to cykle są mniej regularne i bardziej obfite, pomiędzy nimi może dochodzić do plamień.

>>> Menopauza. Jakie są suplementy dla kobiet w menopauzie? [KLIKNIJ]

Klimakterium towarzyszą także silne uderzenia gorąca, nocne pocenie się, problemy z zasypianiem oraz częste bóle głowy. Kobiety najczęściej tyją, niejednokrotnie dopadają je bóle kostno-stawowe. Zmiany w produkcji estrogenu mogą mieć także zwiazek z problemami z układem krążenia, podwyższonym ciśnieniem, osteoporozą.

Dla wielu kobiet pomocna w złagodzeniu objawów klimakterium może być Hormonalna Terapia Zastępcza (HTZ) albo przyjmowanie leków na bazie ziół. Musi jednak o tym zadecydować lekarz.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Domowe sposoby na menopauzę - jakie są? Domowe sposoby na menopauzę - jakie są?

Menopauzie towarzyszą zazwyczaj przykre objawy, na które lekarze przepisują silne leki lub hormony, które mocno ingerują w nasz organizm. Jeśli chcesz złagodzić objawy klimakterium, możesz wypróbować...

Premenopauza - jakie są jej objawy, jak o siebie dbać?

Premenopauza, okres poprzedzający ostatnią miesiączkę może trwać od 2 do nawet 10 lat. W tym czasie kobieta powinna szczególnie dbać o swoje zdrowie. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i jak o siebie...

Kąpiel w wannie w czasie miesiączki – można czy nie wolno? Kąpiel w wannie w czasie miesiączki – można czy nie wolno?

Podczas miesiączki wygodniej jest myć się pod prysznicem. Ale to nieprawda, że kąpiel w wannie jest wtedy zabroniona.

Aktualizacja: 09.11.2013 12:40
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim był rotmistrz Witold Pilecki?
Kim był rotmistrz Witold Pilecki?

Witold Pilecki był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, współzałożycielem Tajnej Armii ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.