porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Dlaczego szkodzi nam hałas?
Dlaczego szkodzi nam hałas? Liczba osób, które tracą słuch z powodu nadmiernego hałasu rośnie ...
Chronobiologia - co to takiego?

Czym jest chronobiologia?

Chronobiologia to dziedzina nauki, zajmująca się zagadnieniami związanymi z rytmem biologicznym, w jakim funkcjonują organizmy żywe - również ludzie. Na czym polega chronobiologia?
Czym jest chronobiologia?

Chronobiologia zajmuje się rytmami biologiznymi, które rządzą życiem wszystkich zywych organizmów.

fot.: sxc.hu

Chronobiologia - czym się zajmuje?

Natura nie da się oszukać - jeśli regularnie będziesz zarywać noce, prędzej czy później odbije się to na twoim wyglądzie i stanie zdrowia. A jest tak dlatego, że nasze dobowe funkcjonowanie regulują tzw. rytmy biologiczne. To one sprawiają, że wieczorem chce nam się spać, a rano mamy chęć do działania.

Jako pierwszy zjawisko dobowych rytmów biologicznych opisał francuski astronom de Mairan - w roku 1729 wykazał on, iż dobowe ruchy liści roślin następują zgodnie z rytmem dobowym nawet po przeniesieniu roślin do piwnicy, gdzie trzymane były bez dopływu światła dziennego. W następnych latach dowiedziono, że istnieją związki między ruchami Ziemi wokół własnej osi, a biologicznymi rytmami  życia. Praca całego organizmu zależy i od zmian pór dnia, i od zmian pór roku.

Naukowcy wyróżniają wiele rodzajów rytmów biologicznych: egzo- i endogenne, cyrkadiany - rytmy okołodobowe, księżycowe (28-dniowe), roczne i jedenastoletnie (zgodne z aktywnością słońca).

U człowieka rytmy biologiczne regulują temperaturę ciała, ciśnienie krwi, wydzielanie nerkowe, proces zasypiania i budzenia się, wydzielanie hormonów, istnieje także rytmika dobowa podziałów komórkowych i syntezy DNA. Naukowo dowiedziono, że jest coś takiego, jak zegar wewnątrzkomórkowy, a także geny, które go programują. Badania naukowe wykazały, że nawet jeśli nie wiemy, jaka jest aktualnie pora doby (bo jesteśmy w pomieszczeniu bez okien), to nasz organizm nie przerywa wewnętrznego odliczania (choć proces ten może się nieznacznie zaburzyć). 

Te odkrycia wykorzystuje się w medycynie. Tzw. chronoterapia wykorzystuje zależność działania niektórych leków od pory dnia (stąd zalecenie, by pewne lekarstwa przyjmować rano, a inne wieczorem). Na co dzień znajomość dobowych rytmów biologicznych może pomóc nam we właściwej higienie pracy, odżywiania czy wypoczynku, ma również znaczenie w przypadku pielęgnacji. 

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 11.09.2013 18:14
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim był Henryk Kulczyk, ojciec Jana Kulczyka?

Henryk Kulczyk, ojciec najbogatszego Polaka, Jana Kulczyka zmarł rano 19 ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.