porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak tanio i zdrowo przetrwać zimę? Meteorolodzy ostrzegali, że obecna zima ma być równie mroźna, jak ...
Morofogia - jak się do niej przygotować? Jak odczytać wyniki badania krwi?

Badanie krwi - co trzeba o nim wiedzieć?

Badanie krwi to jedno z podstawowych narzędzi, dzięki którym lekarz jest w stanie ocenić ogólny poziom naszego zdrowia, ale także odkryć wiele przesłanek mogących świadczyć o rozwoju jakiejś poważnej choroby. Jak przygotować się do takiego badania? Co warto o nim wiedzieć?
Badanie krwi - co trzeba o nim wiedzieć?

Jak przygotować się do takiego badania? Co warto o nim wiedzieć?

fot.: Photos.com

Na badanie krwi zwykle kieruje nas lekarz, jednak jeśli od dłuższego czasu jesteśmy osłabieni, przemęczeni czy nasza waga bez konkretnego powodu gwałtownie wzrasta lub spada, warto samemu postarać się o skierowanie na morfologię.

Jak przygotować się do morfologii krwi?

Jeśli chcemy, aby wyniki badań krwi były jak najbardziej wiarygodne, pobranie krwi powinno mieć miejsce w godzinach porannych, na czczo. Równie ważne jest zaprzestanie na 3 – 4 dni przyjmowania wszystkich leków nieprzepisanych przez lekarza, w tym m.in. suplementów z witaminami czy preparatów ziołowych. Powinniśmy pamiętać, aby na dzień przed badaniem, zjeść lekką kolację i najlepiej zrezygnować z alkoholu.

Jak odczytać wyniki badań?

Przede wszystkim wyniki badań prawidłowo zinterpretować jest w stanie jedynie lekarz. Nie mniej jednak, gdy otrzymamy wydruk z laboratorium, możemy pokusić się o jego odczytanie. Znajdziemy na nim symbol badania, nasz wynik oraz widełki określające przyjętą normę. Jeśli nasz rezultat mieści się w jej granicach, najprawdopodobniej wszystko jest dobrze. Oznaczenia badań w poszczególnych laboratoriach mogą od siebie odbiegać, ale najpopularniejsze to:

  • WBC – krwinki białe (leukocyty),

  • RBC – krwinki czerwone (erytrocyty),

  • PLT – płytki krwi (trombocyty),

  • LYM - limfocyty,

  • HGB – hemoglobina,

  • OB – szybkość opadania krwinek w osoczu krwi,

  • HTC – stosunek objętości krwinek do całej objętości krwi.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 14.02.2013 14:38
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Joanna Keszka - kim jest? Co o niej wiemy [KARIERA, RODZINA]
Joanna Keszka - kim jest? Co o niej wiemy [KARIERA, RODZINA]

Joanna Keszka prowadzi najseksowniejszy projekt skierowany do kobiet, czyli Barbarellę ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.