porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Zioła: BLUSZCZ POSPOLITY – jakie ma działanie? Kiedy zbierać, jak stosować bluszcz?
Zioła: BLUSZCZ POSPOLITY – jakie ma działanie? Kiedy zbierać, jak stosować bluszcz? Bluszcz pospolity to wiecznie zielone pnącze, które dzięki pędom z ...
Na co pomaga babka lancetowata? Jak i na co ją stosować?

Babka lancetowana – jakie ma działanie? Kiedy zbierać, jak stosować?

Babka lancetowata jest skuteczna w leczenia ran, zwłaszcza trudno gojących się, ropiejących, czyraków i oparzeń. Stosuje się ją także w przypadku biegunek, nieżytów przewodu pokarmowego, spojówek, chrypki, suchego, przewlekłego kaszlu.
Babka lancetowana – jakie ma działanie? Kiedy zbierać, jak stosować?

Babka lancetowata - na co działa? Kiedy ją zbierać i co z niej zrobić?

fot.: Photos.com

Kiedy zbieramy babkę lancetowatą?

Jak wygląda babka lancetowata? Z krótkiego kłącza wyrastają długie, lancetowate liście, skupione w przyziemne rozety. Wyrastają z nich szypułki kwiatostanowe. Kwiatki są drobne, białe do brunatno-różowych, zebrane w kłos.

Liście babki lancetowatej zbieramy w czasie kwitnienia od maja do września, nasiona babki lancetowatej – gdy roślina przekwitnie. Plony suszymy, rozkładając je cienkimi warstwami, w miejscu przewiewnym, ocienionym lub w suszarni w temp. do 50°C.

Babka lancetowata – działanie

Babka lancetowata jest skuteczna w leczenia ran, zwłaszcza trudno gojących się, ropiejących, czyraków i oparzeń. Stosuje się ją także w przypadku biegunek, nieżytów przewodu pokarmowego, spojówek, chrypki, suchego, przewlekłego kaszlu.

Babka lancetowata – stosowanie

Babka lancetowata w terapii domowej to świeże liście, sok, wyciągi, napary, odwary.

Napary i odwary z babki lancetowatej: 1 łyżkę suszonych liści zalewamy szklanką wrzątku. Napar odstawiamy na 10 minut, a odwar gotujemy przez 3 minuty. Pijemy 3 razy dziennie po pół szklanki w przypadku biegunek, chorobie wrzodowej oraz zapaleniach żołądka i jelit. Stosujemy również do płukania gardła, przemywania ran i okładów.

Sok z babki lancetowatej: uzyskamy przez miażdżenie świeżych liści. Wcieramy w skórę lub pijemy 3 razy dziennie - pół łyżeczki na ćwierć szklanki ciepłej wody – na kaszel i chrypkę.

W kuchni: Młode liście babki lancetowatej dodaje się do sałatek lub gotuje jak kapustę czy szpinak.

>>> Rośliny lecznicze - jak wykorzystać babkę lancetowatą? [KLIKNIJ!]

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Lipa drobnolistna: jakie ma właściwości lecznicze?  Lipa drobnolistna: jakie ma właściwości lecznicze?

Lipa to drzewo osiągające nawet 40 metrów wysokości, o koronie dość nisko osadzonej. Liście małe, sercowate, kwiaty o barwie żółtobiałej, intensywnie pachnące, znajdujące się po 4-11, na...

KMINEK – jakie ma działanie? Kiedy zbierać, jak stosować kminek? KMINEK – jakie ma działanie? Kiedy zbierać, jak stosować kminek?

Kminek to nie tylko aromatyczna przyprawa. Owoce kminku stosowane w formie mielonych nasion, naparów lub płukanek pomogą m.in. na wzdęcia, kolki, brak apetytu, zaburzenia trawienne, zaparcia i...

Kasztanowiec zwyczajny - jakie ma właściwości lecznicze?

Kwiaty kasztanowca, zebrane we wzniesione prostopadłe kwiatostany, mają barwę białą, a u nasady czerwone plamki. Liście składają się z 5-7 palczastych, wydłużonych, listków o ząbkowanym brzegu....

Aktualizacja: 19.11.2013 15:18
Źródło: mowimyjak.pl
  • Komentarze
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Michaił Porieczenko, aktor, ścigany na Ukrainie?
Kim jest Michaił Porieczenko, aktor, ścigany na Ukrainie?

Konflikt zbrojny pomiędzy Ukrainą a separatystami zatacza coraz szersze kręgi ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.