porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Zioła: BLUSZCZ POSPOLITY – jakie ma działanie? Kiedy zbierać, jak stosować bluszcz?
Zioła: BLUSZCZ POSPOLITY – jakie ma działanie? Kiedy zbierać, jak stosować bluszcz? Bluszcz pospolity to wiecznie zielone pnącze, które dzięki pędom z ...
Na co pomaga babka lancetowata? Jak i na co ją stosować?

Babka lancetowana – jakie ma działanie? Kiedy zbierać, jak stosować?

Babka lancetowana – jakie ma działanie? Kiedy zbierać, jak stosować?

Babka lancetowata - na co działa? Kiedy ją zbierać i co z niej zrobić?

fot.: Photos.com
Babka lancetowata jest skuteczna w leczenia ran, zwłaszcza trudno gojących się, ropiejących, czyraków i oparzeń. Stosuje się ją także w przypadku biegunek, nieżytów przewodu pokarmowego, spojówek, chrypki, suchego, przewlekłego kaszlu.

Kiedy zbieramy babkę lancetowatą?

Jak wygląda babka lancetowata? Z krótkiego kłącza wyrastają długie, lancetowate liście, skupione w przyziemne rozety. Wyrastają z nich szypułki kwiatostanowe. Kwiatki są drobne, białe do brunatno-różowych, zebrane w kłos.

Liście babki lancetowatej zbieramy w czasie kwitnienia od maja do września, nasiona babki lancetowatej – gdy roślina przekwitnie. Plony suszymy, rozkładając je cienkimi warstwami, w miejscu przewiewnym, ocienionym lub w suszarni w temp. do 50°C.

Babka lancetowata – działanie

Babka lancetowata jest skuteczna w leczenia ran, zwłaszcza trudno gojących się, ropiejących, czyraków i oparzeń. Stosuje się ją także w przypadku biegunek, nieżytów przewodu pokarmowego, spojówek, chrypki, suchego, przewlekłego kaszlu.

Babka lancetowata – stosowanie

Babka lancetowata w terapii domowej to świeże liście, sok, wyciągi, napary, odwary.

Napary i odwary z babki lancetowatej: 1 łyżkę suszonych liści zalewamy szklanką wrzątku. Napar odstawiamy na 10 minut, a odwar gotujemy przez 3 minuty. Pijemy 3 razy dziennie po pół szklanki w przypadku biegunek, chorobie wrzodowej oraz zapaleniach żołądka i jelit. Stosujemy również do płukania gardła, przemywania ran i okładów.

Sok z babki lancetowatej: uzyskamy przez miażdżenie świeżych liści. Wcieramy w skórę lub pijemy 3 razy dziennie - pół łyżeczki na ćwierć szklanki ciepłej wody – na kaszel i chrypkę.

W kuchni: Młode liście babki lancetowatej dodaje się do sałatek lub gotuje jak kapustę czy szpinak.

>>> Rośliny lecznicze - jak wykorzystać babkę lancetowatą? [KLIKNIJ!]

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Pokrzywa zwyczajna: Co to jest, jak zażywać, JAK DZIAŁA, na co POMAGA?

Bylina dwupienna o prostych, sztywnych łodygach. Jej jajowate, ciemnozielone liście są grubo ząbkowane i mają nasadę w kształcie serca. Kwiaty drobne, zielonkawe, podobne do bazi. Cała roślina...

Rdest ptasi: Co to jest, jak zażywać, JAK DZIAŁA, na co POMAGA?

Roślina jednoroczna lub dwuletnia, o długich, rozgałęzionych pędach. Jej łodyga rozściela się kolisto i jest gęsto pokryta małymi listkami. Liście zaś są naprzemianległe, jajowate, o krótkich...

Robinia akacjowy: Co to jest, jak zażywać, JAK DZIAŁA, na co POMAGA?

Robinia akacjowa zwana potocznie akacją kwitnie w maju i czerwcu. To drzewo o niskim pniu tworzące bujną, nieregularną koronę. Jej liście są z wierzchu jasnozielone, od spodu szarozielone. Z jej...

Aktualizacja: 19.11.2013 15:18
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Viola Piekut - kim jest? [KARIERA,RODZINA]

Viola Piekut podbiła polski świat mody projektami kreacji przeznaczonych zarówno ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.