porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak zatrzymać KRWAWIENIE Z NOSA u dziecka? Krwawienia z nosa są dość powszechne w dzieciństwie. Zwykle powodem ...
Pierwsze ząbki mleczne wyżynają się ok. 6-8 miesiąca życia dziecka.

Kalendarz ząbkowania dziecka. Kiedy DZIECKO ZĄBKUJE?

Pierwsze zęby u dziecka pojawiają się około 6.-7. miesiąca. Nie jest to jednak regułą. Jeśli u któregoś z rodziców mleczaki pojawiły się później, istnieje prawdopodobieństwo, że tak też będzie u dziecka. Do mniej więcej 2,5 roku malec powinien pochwalić się pełnym mlecznym uzębieniem – 20 ząbków.

Pojawienia się pierwszego uzębienia u własnego dziecka nie sposób przegapić. Głównie z tego powodu, że procesowi ząbkowania towarzyszą inne objawy – nadmierne ślinienie, marudzenie spowodowane dyskomfortem czy wkładanie do buzi wszystkiego, co wpadnie do rączek. Nierzadko pojawia się także biegunka i podwyższona temperatura.

Kiedy i w jakiej kolejności pojawiają zęby mleczne?

  • Pierwsze zwykle wyżynają dolne siekacze (jedynki). Ma to miejsce około 6.- 8. miesiąca życia. 
  • W kolejnym miesiącu (zwykle pierwsze ząbki pojawiają się z częstotliwością pary na miesiąc) pokazują się górne jedynki. 
  • Między 9. a 13. miesiącem możemy zaobserwować dolne i górne siekacze. 
  • W okolicach roku wyżynają się pierwsze trzonowce – czwórki, a następnie trójki czyli kły. 
  • I na koniec – między 20.- a 30. miesiącem uzębienie uzupełnia się o drugie trzonowce, czyli piątki. 

Z reguły zwykle wcześniej wychodzą dolne ząbki, później ich górne odpowiedniki.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jakie sposoby na BOLESNE ZĄBKOWANIE U DZIECI? Jakie sposoby na BOLESNE ZĄBKOWANIE U DZIECI?

Wiele maluszków podczas wyrzynania się mleczaków nie tylko ślini się i gryzie wszystko, co wpadnie w ich rączki, ale też płacze, marudzi, a nawet gorączkuje. Przedstawiamy bezpieczne sposoby na...

Bolesne ząbkowanie - jak pomóc dziecku? Bolesne ząbkowanie - jak pomóc dziecku?

Dobra wiadomość jest taka, że objawy ząbkowania są charakterystyczne i łatwo je rozpoznać. Zła – że ten stan może trwać nawet kilka miesięcy. Jak łagodzić dolegliwości związane z ząbkowaniem?

GYZAKI dla twojego dziecka - które najlepsze?

Kiedy nadejdzie czas ząbkowania, trudno obejść się bez gryzaka. Pomaga on dziecku złagodzić nieprzyjemne uczucie towarzyszące wyrzynaniu się ząbków. Gryzak warto mieć zawsze pod ręką, bo w przeciwnym...

Aktualizacja: 21.03.2012 09:42
  • Komentarze
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Shia LaBeouf - kim jest? [KARIERA, RODZINA] VIDEO
Shia LaBeouf - kim jest? [KARIERA, RODZINA] VIDEO

Shia LaBeouf to niepokorna gwiazda Hollywood młodego pokolenia. Ostatnio znowu ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Mowimyjak.pl - portal poradniczy. Publikujemy porady i informacje, pytania i odpowiedzi. Bezpłatne porady doświadczonych ekspertów, pomoc w każdej sytuacji. Zobacz co wiedzieć powinnna każda mama. Niemowlę, noworodek, przedszkolak, uczeń szkoły - na każdym etapie rozwój Twojego dziecka jest ważny. Sprawdź co dziś bawi dzieci, jak nauczyć dziecko tolerancji, jak wybrać nianię dla malucha, dlaczego dziecko się jąka, jak nagradzać córkę lub syna. Mówimy jak jest, radzimy, informujemy, inspirujemy na każdy temat. Szukaj porady na Mowimyjak.pl. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.