porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jakie mleko modyfikowane wybrać?
Jakie mleko modyfikowane wybrać? Nie możesz karmić piersią? Nie przejmuj się. W sklepach i ...
Wychowanie: jak odróżnić niegroźne zmyślanie od kłamstwa i jak na nie zareagować?

Co robić, gdy dziecko kłamie?

Winę za kłamstwa dziecka zawsze ponoszą rodzice. Dziecko najczęściej kłamie ze strachu, braku zaufania do rodziców, wstydu. Kłamie także, gdy jest nadmiernie kontrolowane, nie ma prawa do intymności. W ten sposób chce pokazać, że ma problemy, boi się czegoś.
Co robić, gdy dziecko kłamie?

Przyłapałaś dziecko na kłamstwie? Nie krzycz, nie wymyślaj srogich kar tylko spokojnie porozmawiaj z dzieckiem

fot.: Photos.com

Maluchowi (3-4 lata), którego wyobraźnię pobudzają bajki i mówiące zwierzątka, niekiedy trudno jest oddzielić fikcję od rzeczywistości.

Maluch nie odróżnia kłamstwa od zmyślenia

Z tego powodu nad zmyśleniem, które przytrafia się od czasu do czasu, można śmiało przejść do porządku dziennego. Jeżeli dziecko potrafi bawić się z rówieśnikami – wszystko jest w normie.
Niepokojące może być to, gdy przez większość dnia dziecko żyje w otoczeniu wymyślonych przyjaciół i nie traktuje tego jako zabawy. Małe dzieci, karane nawet za błahe przewinienia, często wymyślają fikcyjnego przyjaciela, na którego zrzucają część przewinień.

Co możesz zrobić:

 • zapewnij mu kontakty z innymi dziećmi,
 • zachowaj umiar w opowiadaniu bajek,
 • codziennie znajdź chwilę na wspólną, radosną zabawę (np. zapasy lub jazda na barana),
 • kary zastąp spokojnym tłumaczeniem.

Dziecko kłamie za strachu

Dzieci w wieku 5-6 lat chcą, by otoczenie uważało je za grzeczne. Jeżeli coś spsociło – kłamie, bo boi się kary. Bardzo możliwe, że jego mijanie się z prawdą wynika z bardziej prozaicznego powodu – po prostu nie pamięta, jak było naprawdę. Lub w jego życiu fantazja tak miesza się z rzeczywistością, że wydaje mu się, że mówi prawdę.

Rady dla rodziców:

 • pomóż dziecku odróżniać zmyślenia od rzeczywistości,
 • nie pozwól się oszukiwać, nawet w żartach, na niby,
 • nie twórz atmosfery strachu, by dziecko nie bało się przyznać do psoty,
 • nie krzycz, szczególnie gdy możesz przypuszczać, że coś stało się niechcący.

Uczeń kłamie, by oszukać

Dziecko starsze (powyżej 7 lat) kłamie, by oszukać. Bo jest nadmiernie kontrolowane, nie radzi sobie z własnymi problemami i boi się o nich porozmawiać, nie czuje się w pełni kochane i akceptowane, nie ma w domu prawa do intymności. Zaczyna się, kiedy pojawiają się złe oceny, a dziecku zależy na nauce i dobrych stopniach, w dodatku boi się, że nie jest w stanie sprostać oczekiwaniom rodziców. Kłamstwa są wtedy kwintesencją strachu przed rodzicami. Warto w takiej sytuacji zastanowić się, jakie mogą być przyczyny szkolnych kłopotów. Spokojnie zadeklarować pomoc, a kary i krzyki zastąpić rozmową i tłumaczeniem, że kłamstwa są złe i dziecko nie musi ich używać w kontaktach z dorosłymi.
 
Co możesz zrobić:

 • ułatw dziecku mówienie prawdy,
 • nie bądź bardzo surowa,
 • doceniaj przyznanie się do win,y
 • życzliwie tłumacz, nie krzycz,
 • pozwól mu na stosowną do wieku niezależność.
MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
MAŁY GENIUSZ, czyli jak wychować zdolne dziecko? MAŁY GENIUSZ, czyli jak wychować zdolne dziecko?

Wychowywanie dziecka jest ciężką i wymagającą pracą na pełen etat. Każdy rodzic wie, jak trudno wychować swoje dziecko na wartościowego i zdolnego człowieka. Radzimy, jak wychowywać zdolne dziecko.

Naucz się negocjować ze swoim dzieckiem Naucz się negocjować ze swoim dzieckiem

Odpowiednio przeprowadzone negocjacje mogą stać się poważnym narzędziem wychowawczym w ręku każdego rodzica. Nie wahaj się więc rozmawiać ze swoim dzieckiem, stawiaj granice, ale też nie bądź...

Jak mądrze nagradzać dziecko? Jak mądrze nagradzać dziecko?

Nagradzanie dzieci bardzo często bagatelizowane przez rodziców, jest jednym z najważniejszych narzędzi wychowawczych. Zobacz dlaczego należy nagradzać nasze pociechy i jakie rodzaje...

Aktualizacja: 21.09.2011 09:43
Autor: Anna Zaborska
 • Komentarze
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Wojciech Kasperski - kim jest? Partner Mariety Żukowskiej [KARIERA, RODZINA]

Wojciech Kasperski to reżyser, scenarzysta oraz producent filmów dokumentalnych i ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Mowimyjak.pl - portal poradniczy. Publikujemy porady i informacje, pytania i odpowiedzi. Bezpłatne porady doświadczonych ekspertów, pomoc w każdej sytuacji. Zobacz co wiedzieć powinnna każda mama. Niemowlę, noworodek, przedszkolak, uczeń szkoły - na każdym etapie rozwój Twojego dziecka jest ważny. Sprawdź co dziś bawi dzieci, jak nauczyć dziecko tolerancji, jak wybrać nianię dla malucha, dlaczego dziecko się jąka, jak nagradzać córkę lub syna. Mówimy jak jest, radzimy, informujemy, inspirujemy na każdy temat. Szukaj porady na Mowimyjak.pl. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.