porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak inhalować dziecko solą fizjologiczną? Sól fizjologiczna sprawdza się nie tylko przy katarze – inhalacje ...
Ciąża mnoga - do ilu babka wróżyła?

Ciąża mnoga:dlaczego czasem rodzą się BLIŹNIĘTA?

Kobieta jest skonstruowana w taki sposób, by jednorazowo rodzić jedno dziecko. Konstrukcja konstrukcją, a przecież jest jeszcze ta wróżąca na dwoje, troje i pięcioro „babka” czyli niezwykłe przygody komórek jajowych i plemników prowadzące do wyjątków od reguły.
Ciąża mnoga:dlaczego czasem rodzą się BLIŹNIĘTA?

Bliźnięta jednojajowe są zawsze jednakowej płci i identyczne. Mają nawet takie same (lub będące lustrzanym odbiciem) linie papilarne.

fot.: Mariusz Bykowski

Pierwszy wyjątek: bliźnięta jednojajowe

Na początku wszystko przebiega normalnie: jeden plemnik zapładnia jedną komórkę jajową. Ale ni stąd ni zowąd, we wczesnym okresie rozwoju, komórka dzieli się na dwa odrębne zawiązki zarodków. Może do tego dojść już w ciągu pierwszych trzech dni od zapłodnienia, kiedy dzieląca się (zawsze na pół) komórka nie utrzyma obu części blisko siebie. Wówczas zagnieżdżą się one w ścianie macicy niezależnie, jako dwa identyczne zarodki.

Jeśli uniezależnienie się połówek zarodka nastąpi 4–8 dni po zapłodnieniu, ich kapsuły wypełnione wodami płodowymi będą oddzielne, a łożysko wspólne. Jeśli zaś proces podziału na dwoje nastąpi dopiero po powstaniu wodnej kapsuły (9–12 dni po zapłodnieniu), wtedy oba zarodki będą musiały korzystać z niej jednocześnie, więc będą to tak zwane bliźnięta jednoowodniowe. Bliźnięta jednojajowe są zawsze jednakowej płci i identyczne. Mają nawet takie same (lub będące lustrzanym odbiciem) linie papilarne.

Drugi wyjątek: bliźnięta dwujajowe

Ciąża mnoga (także bliźniacza) u człowieka jest zawsze stanem patologicznym, zagrażającym zdrowiu matki i dzieci. Kobieta wytwarza w trakcie cyklu miesięcznego zwykle jedną komórkę jajową. Ale zdarza się - samoistnie lub w wyniku zażywania hormonów pobudzających jajeczkowanie - że wytworzy dwie lub więcej. Jeśli zostaną zapłodnione dwie spośród komórek jajowych (każda innym plemnikiem), powstaną bliźnięta dwujajowe. Będą różne, zupełnie jak dzieci urodzone w różnym czasie przez tę samą matkę. Nie ma powodu by ich podobieństwo było większe niż rodzinne. Każde z takich bliźniąt powstaje z innej komórki jajowej i innego plemnika. Może się zdarzyć, że kobietę, która  wytworzyła więcej niż jedną komórkę jajową zapłodni dwóch mężczyzn. Wtedy różnice między bliźniętami dwujajowymi będą jeszcze większe. Na przykład jedno z nich będzie miało białą, a drugie ciemną skórę.

Trzeci wyjątek: wieloraczki

Ciąża wieloraka to wynik zjawiska polegającego na tym, że u kobiety dojrzewa w jednym cyklu kilka czy kilkanaście komórek jajowych. Z każdej z nich po zapłodnieniu może się rozwinąć zarodek. Ten nadmiar, niebezpieczny już w przypadku bliźniąt, czasem kończy się urodzeniem kilkorga dzieci.

Czwarty wyjątek: bliźnięta syjamskie

Bliźnięta syjamskie - nierozdzielone zwane są mylnie zroślakami. Mylnie, bo problem nie polega na tym, że się zrosły, ale na tym, że się nie rozdzieliły. Zawsze są one bliźniętami jednojajowymi, powstałymi po ponad 13 dniach po zapłodnieniu, czyli jakby za późno. Mechanizm ich powstawania jest taki sam jak u bliźniąt jednojajowych. Ale w tym wypadku dwie identyczne grupy dzielących się komórek nie oddzielają się całkowicie, pozostając w części zrośnięte. Im później grupy komórek uniezależnią się i utworzą bliźnięta, tym więcej będą miały wspólnych narządów. Bliźniętami syjamskimi, w odróżnieniu od potworniaczych, nazywamy bliźnięta połączone ze sobą, ale zdolne do życia.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak uniknąć błędów, karmiąc piersią bliźnięta? Jak uniknąć błędów, karmiąc piersią bliźnięta?

Jeśli zdecydowałaś się na karmienie bliźniaków piersią, bądź konsekwentna i nie popełniaj błędów, które mogą twój wysiłek zniweczyć. Karm wyłącznie swoim mlekiem przez pierwsze 6 miesięcy, nie trzeba...

Aktualizacja: 03.12.2012 13:20
Autor: Ewa Jablonska
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Adam Kraśko z Rolnik szuka żony. Kim jest? [RODZINA, KARIERA]
Adam Kraśko z Rolnik szuka żony. Kim jest? [RODZINA, KARIERA]

Adam Kraśko to bez wątpienia największa gwiazda programu Rolnik szuka ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Mowimyjak.pl - portal poradniczy. Publikujemy porady i informacje, pytania i odpowiedzi. Bezpłatne porady doświadczonych ekspertów, pomoc w każdej sytuacji. Zobacz co wiedzieć powinnna każda mama. Niemowlę, noworodek, przedszkolak, uczeń szkoły - na każdym etapie rozwój Twojego dziecka jest ważny. Sprawdź co dziś bawi dzieci, jak nauczyć dziecko tolerancji, jak wybrać nianię dla malucha, dlaczego dziecko się jąka, jak nagradzać córkę lub syna. Mówimy jak jest, radzimy, informujemy, inspirujemy na każdy temat. Szukaj porady na Mowimyjak.pl. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.