porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Palenie w ciąży: jakie ma skutki? Palenie w ciąży a nagła śmierć łóżeczkowa: o ile wzrasta ryzyko?
Palenie w ciąży: jakie ma skutki? Palenie w ciąży a nagła śmierć łóżeczkowa: o ile wzrasta ryzyko? Kobieta w ciąży powinna przestać palić natychmiast. W przeciwnym razie ...
Wiele się mówi o zagrożeniach, jakie wynikają z używania w ciąży papierosów i alkoholu. A jak jest z narkotykami?

Zażywanie narkotyków w ciąży: Jakie może mieć skutki?

Zażywanie narkotyków przez przyszłą mamę na pewno nie wpływa na dziecko korzystnie. Może wywołać u dziecka np. rozszczep podniebienia czy zawał serca, a u matki - przedwczesny poród lub poronienie. Oto jakie może mieć skutki zażywanie poszczególnych typów narkotyków.
Zażywanie narkotyków w ciąży: Jakie może mieć skutki?

Zażywanie narkotyków w ciąży: jakie może mieć konsekwencje?

fot.: sxc.hu/bsilder

Matka narkomanka to uzależnione dziecko!

Wpływ narkotyku na płód zależy od rodzaju narkotyku i dawek przyjmowanych przez kobietę ciężarną. Narkotyki zażywane w ciąży generalnie zmniejszają przepływ krwi przez łożysko i macicę, co może prowadzić do niedotlenienia płodu. Zespół niedotlenienia objawia się u dziecka – już po jego narodzinach – na przykład zaburzeniami snu, obniżonym napięciem mięśniowym, zaburzeniami koncentracji, nadmierną pobudliwością.

Środki narkotyczne z grupy opiatów typu heroina i morfina mogą powodować w ciąży: hipotrofię płodu, poród przedwczesny, zgon wewnątrzmaciczny, a u noworodka - zaburzenia oddychania i drgawki. Uwaga: gdy przyszła matka jest od nich uzależniona, to także jej dziecko będzie uzależnione.

Marihuana w ciąży też nie jest niegroźna

Ostatnio dużo mówi się w Polsce o marihuanie – że to słaby narkotyk, łagodny, "miękki" itp. Warto więc wiedzieć, że u kobiet palących w ciąży marihuanę lista zagrożeń też jest niemała. "Trawka" bardzo długo pozostaje w tkankach matki i dziecka, co może odbić się na jego rozwoju. W przyszłości takie dziecko może mieć poważne kłopoty z koncentracją, zaburzenia pamięci i rozwoju poznawczego. U dzieci kobiet palących marihuanę wyższe jest ryzyko poronienia i porodu przedwczesnego, a także wad wrodzonych, nowotworów i chorób oczu.

Amfetamina w ciąży silnie pobudza organizm kobiety i zwęża naczynia krwionośne, utrudniając dopływ krwi do płodu. Może też spowodować: przedwczesne oddzielnie się łożyska, zahamowanie wewnątrzmacicznego wzrostu płodu, zgon płodu, wady serca, rozszczep wargi i podniebienia, niedorozwój dróg żółciowych, zaburzenia odporności.

Ile jest ciężarnych narkomanek w Polsce?

W Polsce zażywanie narkotyków przez kobiety w ciąży to problem marginalny – dotyczy ok. 3 proc. przyszłych matek. Ale i te kilka procent narażonych na ryzyko powikłań dzieci – to za dużo. Lepiej więc w ciąży odstawić wszelkie używki i z czystym sumieniem czekać na narodziny malucha.
MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Palenie w ciąży: jakie ma skutki? Palenie w ciąży a nagła śmierć łóżeczkowa: o ile wzrasta ryzyko? Palenie w ciąży: jakie ma skutki? Palenie w ciąży a nagła śmierć łóżeczkowa: o ile wzrasta ryzyko?

Kobieta w ciąży powinna przestać palić natychmiast. W przeciwnym razie jej dziecku grożą poważne konsekwencje zdrowotne - ze śmiercią włącznie! Jak papierosy wpływają na rozwój płodu? Jakie mogą być...

Aktualizacja: 09.05.2013 14:12
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Tadeusz Kukiz nie żyje. Kim był ojciec Pawła Kukiza?
Tadeusz Kukiz nie żyje. Kim był ojciec Pawła Kukiza?

Kandydat na prezydenta, autor tekstów i piosenek, wokalista i polityk ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Ciąża - Absolutnie wszystko o ciąży. Ciąża - sprawdź porady ekspertów. Kalendarz Ciąży. Ciąża Tydzień Po Tygodniu. Imiona dla Dzieci. Wszystko o Porodzie. Ciąża - ważne informacje i najlepsze porady. Kalendarz i przebieg ciąży. Zdrowie kobiety w ciąży. Poród. Połóg. Karmienie niemowląt i poradnik laktacyjny. Sposób na przeziębienie w ciąży. Czy można uprawiać seks w ciąży? Czego nie wolno w ciąży? - Ciąża miesiąc po miesiącu - Badania w ciąży. Ile trwa ciąża. Ciąża tydzień. Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu. Ciąża po ciąży. Jak zrobić test ciążowy. Ciąża pozamaciczna. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.