porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Urlop macierzyński po nowemu od 2013. Wydłużony urlop macierzyński - o ile, od kiedy, dla kogo?

URLOPY MACIERZYŃSKIE 2013 nowe zasady. O ile dłuższy będzie urlop macierzyński?

Nie wszystkie zmiany w urlopie macierzyńskim będą obowiązywać od 1 stycznia 2013 r. Na większość trzeba będzie poczekać do drugiej części roku – konkretnie, do września 2013. Wszystkie jednak wydają się być korzystne dla młodych rodziców.
URLOPY MACIERZYŃSKIE 2013 nowe zasady. O ile dłuższy będzie urlop macierzyński?

Od 1 września 2013 urlop macierzyński ma trwać rok.

Najważniejsza zmiana dotyczy długości urlopu macierzyńskiego. Od 1 września 2013 r. urlop macierzyński może trwać rok. Nowe zasady obejmą wszystkich, którzy właśnie 1 września 2013 r. i później nabędą prawo do urlopu macierzyńskiego.

Urlop macierzyński – czego dotyczą zmiany?

W tej chwili urlop macierzyński trwa 24 tygodnie (20 tygodni urlopu macierzyńskiego podstawowego oraz 4 tygodnie dodatkowego urlopu). Dzięki zmianie do urlopu macierzyńskiego zostanie doliczonych 6 tygodni ekstra, czyli o dwa tygodnie więcej. To nie koniec – urlop macierzyński będzie można przedłużyć jeszcze o następne 26 tygodni.

Czy urlop macierzyński będzie wydłużony automatycznie?

Jeżeli będziemy chcieli skorzystać z rocznego urlopu macierzyńskiego, musimy zadeklarować to na 14 dni przed terminem porodu (oczywiście tym planowanym). W takim przypadku całość urlopu macierzyńskiego będzie wynosić 80 proc. wynagrodzenia. Jeżeli przyszła mama nie złoży takiej deklaracji, otrzyma co prawda 100 proc. wynagrodzenie, ale tylko przez pół roku. Jeżeli po tym terminie zdecyduje się na wydłużenie macierzyńskiego, wówczas dostanie tylko 60 proc. wynagrodzenia.

Czy trzeba korzystać z wydłużonego urlopu macierzyńskiego?

Nie ma konieczności korzystania z drugiej części urlopu macierzyńskiego. Można go także odbyć w ratach albo z urlopu może skorzystać tata dziecka. Nowy urlop macierzyński został także zmodyfikowany tak, że od jego 20. tygodnia będzie można podjąć pracę (tylko do pół etatu). Równolegle w tym czasie można pobierać 50 proc. zasiłku.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 06.06.2013 10:04
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Abp Gądecki – kim jest nowy przewodniczący episkopatu?
Abp Gądecki – kim jest nowy przewodniczący episkopatu?

Abp Stanisław Gądecki, wybrany na przewodniczącego Episkopatu, to przedstawiciel tzw ...

BAZA PORAD

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Ciąża - Absolutnie wszystko o ciąży. Ciąża - sprawdź porady ekspertów. Kalendarz Ciąży. Ciąża Tydzień Po Tygodniu. Imiona dla Dzieci. Wszystko o Porodzie. Ciąża - ważne informacje i najlepsze porady. Kalendarz i przebieg ciąży. Zdrowie kobiety w ciąży. Poród. Połóg. Karmienie niemowląt i poradnik laktacyjny. Sposób na przeziębienie w ciąży. Czy można uprawiać seks w ciąży? Czego nie wolno w ciąży? - Ciąża miesiąc po miesiącu - Badania w ciąży. Ile trwa ciąża. Ciąża tydzień. Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu. Ciąża po ciąży. Jak zrobić test ciążowy. Ciąża pozamaciczna. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.