porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Co jeść w trakcie ciąży? Prawidłowe odżywianie w trakcie ciąży to bardzo ważna sprawa i ...
ZAPALENIE PIERSI PODCZAS KARMIENIA. Jak przetrwać problemy z karmieniem piersią?

Jak postępować podczas ZAPALENIA PIERSI?

Chora pierś jest zaczerwieniona, ciepła, obrzmiała, towarzyszy temu wysoka gorączka i złe samopoczucie młodej mamy. I mimo że mleko wypływa z piersi, jeśli po dwóch dniach nie nastąpi poprawa - trzeba szukać pomocy lekarza.

Zapalenie piersi dotyczy nawet 10 proc. świeżo upieczonych mam. Występuje w krótkim czasie po porodzie: między drugim a szóstym tygodniem połogu, jako powikłanie zastoju pokarmu, efekt zmniejszenia częstości karmień, nagłego odstawienia dziecka od piersi lub uszkodzenia brodawek sutkowych.

Objawy zapalenia piersi

Choruje zwykle jedna pierś - robi się wówczas obrzmiała, zaczerwieniona, bardzo ciepła, samoistnie bolesna. Objawom tym towarzyszy wysoka temperatura ciała (powyżej 38,5 st. C) i złe samopoczucie młodej mamy, która może odczuwać dreszcze, bóle mięśniowe i ogólne rozbicie - jak przy grypie. Mleko zwykle wypływa bez przeszkód (choć nie zawsze) - dziecko sssie i słychać przełykanie.

Co robić, gdy pojawi się zapalenie piersi

Przede wszystkim nie wolno przerywać karmienia piersią! Karmiąca mama powinna zwrócić uwagę, czy ma dobrą technikę karmienia, i częściej karmić dziecko, nawet co 2 godziny. Szczególnie ważne jest, by karmić z chorej piersi - od niej trzeba zaczynać karmienie - i w różnych pozycjach. Przed przystawieniem dziecka warto robić ciepłe okłady na chorą pierś (ułatwia to wypływ mleka), a po karmieniu - kłaść na chore miejsce zimne okłady (kompresy, lód, schłodzone i lekko zbite liście kapusty). Jeśli dziecko nie chce ssać – trzeba odciągać mleko. Matka może zażyć ibuprofen lub paracetamol i przynajmniej na jedną dobę musi położyć się do łóżka.
Gdy po dwóch dniach nie ma poprawy, trzeba wezwać lekarza. Być może konieczne będzie podanie antybiotyku albo leku przeciwgrzybiczego.

Uwaga: jeśli brodawka jest uszkodzona, trzeba natychmiast wdrożyć leczenie antybiotykiem, bo rana sprzyja szybkiemu namnażaniu się bakterii.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Laktacja – jak wpływa na organizm kobiety? Laktacja – jak wpływa na organizm kobiety?

Karmienie piersią to najlepszy sposób żywienia małego dziecka, który także dla matki przynosi wiele korzyści. Ale wiąże się też z pewnymi niedogodnościami.

Bank mleka kobiecego - co to jest?

Mleko matki jest najlepszym pokarmem dla niemowlęcia, a zwłaszcza dla wcześniaka, na którego działa wręcz jak lek. Jednak nie każda matka może karmić piersią. Dlatego powstały banki mleka kobiecego -...

NAWAŁ POKARMU. Czym jest nadmiar pokarmu w piersiach? Sposoby na nawał pokarmu

Nawał pokarmu czyli nadmiar pokarmu w piersiach, zwany mlecznym nawałem, zdarza się prawie każdej karmiącej mamie. Nawał pokarmu to nic innego jak zbyt duża ilość mleka produkowanego w piersiach....

Aktualizacja: 02.01.2012 10:12
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Michael Dobbs, autor House of Cards?
Kim jest Michael Dobbs, autor House of Cards?

Lada dzień będzie można obejrzeć trzeci już sezon znakomitego amerykańskiego ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Ciąża - Absolutnie wszystko o ciąży. Ciąża - sprawdź porady ekspertów. Kalendarz Ciąży. Ciąża Tydzień Po Tygodniu. Imiona dla Dzieci. Wszystko o Porodzie. Ciąża - ważne informacje i najlepsze porady. Kalendarz i przebieg ciąży. Zdrowie kobiety w ciąży. Poród. Połóg. Karmienie niemowląt i poradnik laktacyjny. Sposób na przeziębienie w ciąży. Czy można uprawiać seks w ciąży? Czego nie wolno w ciąży? - Ciąża miesiąc po miesiącu - Badania w ciąży. Ile trwa ciąża. Ciąża tydzień. Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu. Ciąża po ciąży. Jak zrobić test ciążowy. Ciąża pozamaciczna. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.