porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak przygotować się do ciąży? Świadome przygotowanie do ciąży Jak przygotować się do ciąży? Świadome przygotowanie do ciąży. Podjęłaś decyzję, ...
Badania w ciąży - jest ich wiele i wszystkie są ważne.

CIĄŻA. Jakie BADANIA zleci lekarz PRZED PORODEM?

Większość kobiet w całym swoim życiu nie zrobiła tylu badań, ile w trakcie ciąży. W tym szczególnym stanie warto zaufać medycynie  i pilnować terminów badań. A już szczególnie tych przed samym porodem.

Ciąża trwa 40 tygodni, czyli ok. 9 miesięcy. Taka jest ogólnie przyjęta norma. Mało która kobieta rodzi jednak w dokładnie wyznaczonym terminie (szacunkowo zaledwie co 20.). Przyjmuje się, że całkiem normalnym jest rozwiązanie przypadające między 38, a 42 tygodniem. Warto o tym pamiętać przygotowując się do ostatnich badań przed porodem.

Badania w ciąży

Badania w ciąży zwykle robi się już w trakcie 36 tygodnia ciąży, tak by nie narażać kobiety na niepotrzebny stres, jeśli akcja porodowa zacznie się wcześniej. Podstawą jest grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi, morfologia oraz badanie moczu. Te ostatnie badania są ważne miesiąc. 

Co zabrać na porodówkę?

Jeszcze krótszą datę ważności mają, równie ważne, badania WR (tzw. odczyn Wassermanna, też robione przez krew) - zaledwie 2 tygodnie.
W zależności od potrzeb, lekarz może jeszcze zalecić inne, dodatkowe badania. Dla kobiet z planowanym cesarskim cięciem z pewnością będzie to sprawdzenie krzepliwości krwi, kobiet z problemami okulistycznymi – konsultacja ze specjalistą itp. Lekarz prowadzący, zleca też cytologię i posiew oraz bada ciężarną też pod kątem HIV, HBV (wirusowe zapalenie wątroby typu B). Wyniki tych badań (poza cytologią) mogą, ale nie muszą być potrzebne przy przyjęciu na porodówkę.
Najważniejsze by pamiętać o wspomnianym „podstawowym pakiecie”, zabrać ze sobą wyniki USG przeprowadzanych w trakcie ciąży (koniecznie ostatniego z nich), wyniki cytologii, książeczkę przebiegu ciąży, dowód osobisty oraz NIP firmy.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Zespół pasm owodniowych - co to jest? Jakie jest zagrożenie dla płodu?

W Zawierciu urodził się chłopczyk bez rąk i nóg, co okazało się dopiero... po porodzie. Podczas ciąży jego matka miała 6 badań USG i żaden lekarz nie wykrył wady. Dziecko cierpi na tzw. zespół pasm...

Co to jest test NIFTY? Kto może go zrobić i po co?

Polsce można już zrobić bezpieczny, nieinwazyjny test, który umożliwia wykrycie u dziecka wad genetycznych, w tym zespołu Downa, na podstawie badania próbki krwi matki. Cena: ok. 2500 zł. Co to jest...

Ciąża po czterdziestce - za i przeciw Ciąża po czterdziestce - za i przeciw

Choć ciąża po czterdziestce wiąże się z nieco większym ryzykiem dla matki i dziecka, zwykle kończy się urodzeniem zdrowego malucha. Wymieniamy plusy i minusy późnego macierzyństwa.

Aktualizacja: 30.12.2012 21:47
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Pola Dwurnik – kim jest? [RODZINA, KARIERA, SPRAWA FELIETONÓW]
Pola Dwurnik – kim jest? [RODZINA, KARIERA, SPRAWA FELIETONÓW]

Pola Dwurnik w ciągu kilku dni znalazła się w centrum ...

BAZA PORAD

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Ciąża - Absolutnie wszystko o ciąży. Ciąża - sprawdź porady ekspertów. Kalendarz Ciąży. Ciąża Tydzień Po Tygodniu. Imiona dla Dzieci. Wszystko o Porodzie. Ciąża - ważne informacje i najlepsze porady. Kalendarz i przebieg ciąży. Zdrowie kobiety w ciąży. Poród. Połóg. Karmienie niemowląt i poradnik laktacyjny. Sposób na przeziębienie w ciąży. Czy można uprawiać seks w ciąży? Czego nie wolno w ciąży? - Ciąża miesiąc po miesiącu - Badania w ciąży. Ile trwa ciąża. Ciąża tydzień. Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu. Ciąża po ciąży. Jak zrobić test ciążowy. Ciąża pozamaciczna. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.