porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
CIĄŻA - kiedy pierwsze USG i czego się na nim dowiesz? Na to badanie czeka chyba każda kobieta w ciąży. Podczas ...
Formalnie nie ma takiej możliwości, aby poród operacyjny odbył się na prośbę kobiety, bez wskazań medycznych. A jak jest w praktyce?

CESARSKIE CIĘCIE: czy możliwe jest wykonanie cesarki na życzenie, kiedy?

Cesarskie cięcie to poważna operacja i nie można jej wykonywać bez ważnego powodu - mówią lekarze. Ale wiele kobiet marzy o tej operacji - z różnych powodów. Czy mają szansę na to, by mieć taki poród?

Formalnie w Polsce nie wykonuje się operacji cesarskiego cięcia tylko dlatego, że kobieta nie chce rodzić normalnie, czyli siłami i drogami natury. Każdy poród operacyjny w dokumentacji musi mieć wymienione wskazania medyczne, które doprowadziły do operacji. Jednak powszechnie wiadomo, że lekarz może wpisać tam wskazania fikcyjne, a operację i tak przeprowadzi, jeśli taka jest jego wola. 

W większości szpitali prywatnych w ogóle nie ma z tym problemu: jeśli kobieta chce mieć cesarkę, to jakieś wskazania zawsze się znajdą. Problemem może być tylko cena, bo w niektórych placówkach taka operacja kosztuje nawet kilkanaście tysięcy złotych. Jednak są i takie szpitale prywatne (np. Poliklinika Arciszewscy w Białymstoku), gdzie kobiety ubezpieczone w NFZ za 2000 zł mogą mieć cesarkę w naprawdę luksusowych warunkach, a dodatkowo 6-tygodniowy pakiet opieki (nad matką i dzieckiem) po porodzie. W szpitalach prywatnych cesarskie cięcia stanowią do 80 proc. wszystkich porodów, a niektóre w ogóle nie przyjmują porodów drogami natury (!), np. warszawska lecznica IATROS.  

W szpitalach publicznych o cesarkę na życzenie jest oczywiście trudniej. Najważniejsze to dotrzeć do odpowiedniego lekarza i przekonać go, by zgodził się przeprowadzić operację. Zwykle działa argument finansowy, czyli przekazanie lekarzowi określonej sumy (w mniejszych miastach już od 600-800 zł). Jeśli przyszła mama jest mocno zdeterminowana, by uniknąć porodu drogami natury, bo bardzo się go boi, może przynieść zaświadczenie od psychiatry, że cierpi na tokofobię (paniczy lęk przed porodem) i przekonywać ordynatora. Czasami taki "lobbing" działa i nie trzeba już nic płacić.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
CESARSKIE CIĘCIE: jakie ryzyko powikłań niesie cesarskie cięcie?

Coraz więcej kobiet decyduje się na cesarkę na żądanie. Tymczasem cesarskie cięcie, jak każda operacja, może skończyć się powikłaniami. Zanim podejmiesz decyzję, sprawdź, jakie mogą być powikłania po...

CESARSKIE CIĘCIE: ile kosztuje w szpitalu państwowym i prywatnym? Cena cesarski

Cesarskie cięcie w szpitalu państwowym jest za darmo, ale pod warunkiem, że jest konieczne. NFZ nie finansuje cesarki na życzenie. By urodzić dziecko przez cc, muszą być spełnione wskazania...

CESARSKIE CIĘCIE kiedy można? WSKAZANIA DO CESARKI. Jakie ciąże powinny i mogą być rozwiązywane cesarką?

Jakie ciąże, z jakich przyczyn może dojść do cesarki, z jakich powodów są wskazania do cesarskiego cięcia? Coraz więcej kobiet w ciąży, bojąc się bólu związanego z porodem czy komplikacji, które mogą...

Aktualizacja: 20.12.2012 09:49
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Andrzej Bargiel?

Himalaista, narciarz wysokogórski, biegacz. Rywalizuje z najlepszymi i ma w ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Ciąża - Absolutnie wszystko o ciąży. Ciąża - sprawdź porady ekspertów. Kalendarz Ciąży. Ciąża Tydzień Po Tygodniu. Imiona dla Dzieci. Wszystko o Porodzie. Ciąża - ważne informacje i najlepsze porady. Kalendarz i przebieg ciąży. Zdrowie kobiety w ciąży. Poród. Połóg. Karmienie niemowląt i poradnik laktacyjny. Sposób na przeziębienie w ciąży. Czy można uprawiać seks w ciąży? Czego nie wolno w ciąży? - Ciąża miesiąc po miesiącu - Badania w ciąży. Ile trwa ciąża. Ciąża tydzień. Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu. Ciąża po ciąży. Jak zrobić test ciążowy. Ciąża pozamaciczna. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.