porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Co brać na przeziębienie? Nim sięgniesz po leki wypróbuj naturalne metody!
Co brać na przeziębienie? Nim sięgniesz po leki wypróbuj naturalne metody! Domowe sposoby na przeziębienie często są o wiele skuteczniejsze niż ...
To wciąż bardzo groźna choroba - nieprawidłowo leczona może doprowadzić nawet do śmierci. Jak ją rozpoznać?

ZAPALENIE PŁUC - jakie objawy u dorosłych?

Objawy zapalenia płuc bardzo często podobne są do objawów przeziębienia czy grypy. Nie wolno ich jednak zlekceważyć, bo może być to brzemienne w skutki.

Można wyróżnić kilka rodzajów zapalenia płuc (w zależności od czynnika, który je wywołuje):

  • bakteryjne zapalenie płuc (około 70 proc. przypadków), wywołane najczęściej przez dwoinkę zapalenia płuc lub gronkowiec złocisty,

  • wirusowe zapalenie płuc (około 5-20 proc. przypadków) występuje najczęściej jesienią i zimą, w okresach epidemii grypy,

  • mykoplazmatyczne zapalenie płuc - wywołane przez pneumokoki z rodziny Mycoplasma pneumonice lub Legionella pneumophila,

  • grzybiczne zapalenie płuc.

Zapalenie płuc - jak je rozpoznać >>

Najczęstsze objawy zapalenia płuc to:

  • bóle mięśni i stawów,
  • ogólne osłabienie organizmu i duszność,
  • wysoka gorączka, sięgająca nawet 40°C,
  • dreszcze i potliwość, a także suchy kaszel.

Osoby chore odczuwają również bolesne kłucia w klatce piersiowej. W zaawansowanej fazie zapalenia płuc ponadto może wystąpić plucie krwią. Wskazane powyżej objawy dotyczą bakteryjnego zapalenia płuc.

W przypadku wirusowego zapalenia płuc charakterystyczna jest dwuetapowość choroby. Początkowo u chorego występuje złe samopoczucie, wysoka gorączka, a także bóle głowy i mięśni oraz ogólne osłabienie organizmu. W drugiej fazie stan chorego pogarsza się, pojawia się wówczas suchy kaszel i duszność w klatce piersiowej.

mykoplazmatycznym zapaleniu płuc objawy i przebieg choroby są łagodniejsze. W tym wypadku u chorego występuje osłabienie organizmu, a także niewysoka gorączka i suchy kaszel.

Objawy zapalenia płuc często są mylone z objawami grypy czy przeziębienia, co niestety działa na szkodę chorego, bo tylko szybka reakcja i poważne podejście do choroby gwarantuje skuteczne wyleczenie i brak powikłań.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Wirusowe zapalenie płuc wywołane przez świńską grypę - jakie objawy i leczenie?

Sezon na grypę trwa. Zarówno zwykła sezonowa, jak i świńska grypa wywołana wirusem A/H1N1 mogą mieć ostry przebieg i ciężkie powikłania. Jednym z nich jest wirusowe zapalenie płuc, jak je rozpoznać i...

Jak rozpoznać zapalenie płuc - objawy i leczenie

Zapalenie płuc ma różne objawy i przebieg w zależności od wieku pacjenta. Dla najstarszych i najmłodszych to często bardzo groźna choroba.

ZAPALENIE PŁUC - jakie objawy u dzieci?

Najbardziej podatne na zapalenie płuc są dzieci, które nie skończyły 5. roku życia. Jest to związane z tym, że ich układ odpornościowy jest jeszcze nie do końca rozwinięty.

Aktualizacja: 17.02.2014 14:20
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Córki Putina – kim są? Co o nich wiadomo?
Córki Putina – kim są? Co o nich wiadomo?

Putin, jak żaden inny prezydent strzeże swojego życia prywatnego. Nic ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.