porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
BIAŁACZKA OBJAWY. Czym jest białaczka? Na białaczkę w Polsce rocznie zapada ok. 10 tys. ludzi ...
Wielu uczestników katastrof komunikacyjnych (katastrofa w Szczekocinach, wypadek autokaru w Szwajcarii, wypadek autokaru w Belgii) trafia do szpitali z objawami wstrząśnienia mózgu.

WSTRZĄŚNIENIE MÓZGU – jakie objawy i leczenie?

Wstrząśnienie mózgu potocznie nazywane też wstrząsem mózgu jest wynikiem urazu głowy powodującym tymczasowe zaburzenia w funkcjonowaniu mózgu. Mózg znajdujący się w czaszce, jest przez nią dobrze chroniony, jednak z racji tego, że jest od niej mniejszy – może się w niej pod wpływem uderzenia poruszyć stąd mowa o wstrząśnieniu. 

Wstrząśnienie mózgu zazwyczaj związane jest z krótką utrata świadomości, a nawet przytomności (na kilka sekund bądź minut). Następuje po uderzeniu w głowę. Z objawami m.in. wstrząśnienia mózgu trafiło do szpitali wielu pasażerów pociągów uczestniczących w katastrofie kolejowej pod Szczekocinami na Śląsku, wiele dzieci uczestniczących w wypadku autokaru w Szwajcarii, a także w wypadku autokaru w Belgii 14 kwietnia 2013.

Wstrząśnienie mózgu - objawy

Do innych najczęściej pojawiających się objawów wstrząśnienia mózgu należą ból i zawroty głowy, ból karku i szyi, wymioty, różna wielkość źrenic, problemy ze snem, mdłości, czasem wymioty, złe samopoczucie, drżenie rąk i nóg, uczucie "nóg z waty", lęki, depresja, luki w pamięci, trudności z koncentracją.

Może też pojawić się dezorientacja, brak koordynacji, opóźnione reagowanie czy chwiejność emocjonalna.

Ważna obserwacja

Po uderzeniu w głowę należy uważnie obserwować osobę, bo objawy mogą zarówno pojawić się zaraz po wypadku, jak i kilka godzin, a nawet kilka dni później! Konsekwencją wstrząśnienia mózgu może być pojawienie się krwiaka śródczaszkowego. Należy pamiętać, że krwawienie w mózgu zagraża życiu i powinno być natychmiast leczone, przez usunięcie nagromadzonej krwi lub zmniejszenie ciśnienia w mózgu.

Jeśli istnieje ryzyko uszkodzenia mózgu przeprowadza się tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny, a chorego umieszcza w szpitalu na obserwacji.

Rekonwalescencja po wstrząśnieniu mózgu polega na odpoczywaniu – ważny jest spokój i cisza, chory nie powinien narażać ani oczu ani uszu na zbędne bodźce jak czytanie czy oglądanie telewizji.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
BÓL GŁOWY - jakim chorobom może towarzyszyć? Jakie są przyczyny bólu głowy? BÓL GŁOWY - jakim chorobom może towarzyszyć? Jakie są przyczyny bólu głowy?

Ból głowy od czasu do czasu dokucza każdemu z nas. Zwykle jego przyczyna jest banalna i nie ma powodu do niepokoju, ale czasem jest jednym z sygnałów poważniejszych dolegliwości.

Aktualizacja: 14.04.2013 11:25
Źródło: mowimyjak.pl
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kasia Nova – Katarzyna Brodowska. Kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Kasia Nova – Katarzyna Brodowska. Kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Kasia Nova - polska piosenkarka, autorka tekstów, uczestniczka finału Miss Polonia ...

BAZA PORAD

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.