porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
CHOROBA LEŚNIOWSKIEGO CROHNA. Co to jest choroba Leśniowskiego-Crohna, jakie ma objawy i jak wygląda leczenie? Przewlekły stan zapalny jelit o nieznanej przyczynie – tak najkrócej ...
Na problemy z krążeniem i żylakami cierpi blisko połowa dorosłych Polaków, przy czym kłopoty te częściej dotykają kobiet.

Uczucie ciężkich nóg - co je powoduje?

Po powrocie z pracy bolą cię nogi, dokuczają ci skurcze łydek, a twoje stopy są tak opuchnięte, że nie mieścisz się w ulubione buty? Dowiedz się, skąd biorą się te dolegliwości i jakich objawów niewydolności krążenia nie wolno lekceważyć!

Długie siedzenie czy stanie nie są dobre dla żył i układu krążenia. Krew i limfa, które płyną naczyniami od stóp do serca, muszą pokonać grawitację i płynąć pod górę; proces ten ułatwia obecność tzw. pompy mięśniowej, która znajduje się w nogach i wypycha je do góry. Niestety, ów mechanizm działa tylko wtedy, gdy jesteśmy w ruchu - spacerujemy, biegamy czy po prostu ruszamy nogami. W innym wypadku pompa nie odprowadza płynów ustrojowych, które przenikają przez ścianki naczyń do okolicznych tkanek, powodując ból, opuchliznę, uczucie ciężkości i mrowienie.

Paniom nie sprzyjają też hormony, a dokładniej jeden z nich - progesteron. To właśnie za jego sprawą na kilka dni przed miesiączką dochodzi do zatrzymania wody w organizmie, a upuchlizna i obrzęki nóg są wtedy większe niż zwykle.

Jakich objawów nie wolno bagatelizować?

Jeżeli nogi bolą i puchną tylko od czasu do czasu, nie ma powodu do obaw. Gdy jednak obrzęki są widoczne co wieczór, a obwód nóg (w śródstopiu, kostkach, łydkach i nad kolanami) zwiększa się o centymetr lub więcej, żyły nie są w dobrej kondycji i grożą ci żylaki. W takiej sytuacji powinnaś jak najszybciej udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który wypisze ci skierowanie do specjalisty. Odpowiednie badania (np. badanie dopplerowskie, czyli USG żył) pomogą stwierdzić, czy rzeczywiście jest się czym martwić i czy będzie potrzebna ingerencja chirurga.

Profilaktyka - więcej ruchu i regularne ćwiczenia!

Zanim jednak udasz się do lekarza, warto pamiętać o podstawowych sposobach walki z uczuciem ciężkich nóg i żylakami. Przede wszystkim zacznij się ruszać i zadbaj o odpowiednią dawkę aktywności fizycznej - jest ona niezbędna dla zdrowych żył! Oprócz tego zadbaj o odpowiednią dietę (pij minimum 2 litry niegazowanej wody mineralnej dziennie, unikaj słodyczy i tłustycz potraw), ogranicz chodzenie w butach na obcasie i zbyt obcisłych spodniach do minimum, noś rajstopy przeciwżylakowe oraz staraj się odpoczywać z nogami uniesionymi powyżej poziomu serca.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Nadwrażliwość zębów – dlaczego szczególnie odczuwamy ją zimą?

Narażanie zębów na niskie temperatury może powodować u niektórych ostry, przeszywający ból. Istnieje wtedy duże prawdopodobieństwo, że cierpimy na nadwrażliwość szyjek zębowych. Skąd bierze...

Skąd biorą się żylaki? Pierwsze OBJAWY I LECZENIE ŻYLAKÓW

Jesteś kobietą po 40 roku życia? Prowadzisz siedzący lub stojący tryb pracy? Przebyłaś zapalenie żył, lub w twojej rodzinie zdarzały się przypadki występowania żylaków? Uważaj, problem niewydolności...

Jak nie dopuścić do powstania żylaków? Poznaj sposoby na ciężkie nogi

Przez wiele godzin pracujesz na stojąco, lub, wręcz przeciwnie, przez cały czas nie odchodzisz od biurka? Masz wrażenie, że po całym dniu pracy twoje nogi bolą i robią się jak z ołowiu, a stopy i...

Aktualizacja: 06.12.2011 06:58
Autor: Bębenek
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Marek Piekarczyk - kim jest muzyk? [KARIERA, RODZINA]
Marek Piekarczyk - kim jest muzyk? [KARIERA, RODZINA]

Marek Piekarczyk - kim jest? Co wiemy o wokaliście i frontmanie ...

BAZA PORAD

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.