porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Badanie NBI - jak wykryć raka dróg oddechowych? Co roku u prawie 4 tysięcy Polaków diagnozuje się nowotwory ...
Jak można wykryć nowotwór trzustki? Jakie badania i testy?

Test wykrywający RAKA TRZUSTKI - na czym polega?

Rak trzustki stanowi około 3% wszystkich nowotworów złośliwych i ma jedno z najgorszych rokowań. W większości wypadków jest rozpoznawany zbyt późno - w stadium, w którym nie jest już możliwy zabieg operacyjny dający szansę pełnego wyleczenia.

Sygnałem do zainteresowania się stanem trzustki powinien być już jeden z następujących objawów: ból w jamie brzusznej, mdłości, zaburzenia w pracy jelit, wzdęcia, brak łaknienia, cukrzyca, żółtaczka, gęsia skórka, utrata apetytu, szybka utrata masy ciała, ból pleców, depresja.

W wykryciu raka trzustki są pomocne badania laboratoryjne mające na celu znalezienie cech cholestazy, czyli niewydolności żółciowej wynikającej z zatkania przewodów żółciowych przez uciskający guz trzustki. Cechy cholestazy, to wzrost stężenia ALP i GGTP, hiperbilirubinemia sprzężona, niedokrwistość, hipoalbuminemia.

Badania obrazowe

Największą skuteczność w rozpoznawaniu raka trzustki mają badania obrazowe – wykonywane kolejno USG, tomografia komputerowa i endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna (ECPW). W celu potwierdzenia rozpoznania wykonuje się inwazyjną biopsję cienkoigłową aspiracyjną (BAC).

Markerem nowotworowym (substancją obecną w organizmie chorego na nowotwór, której identyfikacja ułatwia postawienie diagnozy) w diagnostyce raka trzustki jest antygen CA 19-9 (GIGA). Jego norma dla dorosłego człowieka wynosi 0-37 U/ml, a w przypadku raka trzustki może przekraczać 500 U/ml. W przypadku raka trzustki może także wzrosnąć poziom antygenu karcinoembrionalnego (CEA) oraz alfafetoproteiny (AFP).

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Co mówi JERZY STUHR O WALCE Z RAKIEM KRTANI? Co daje mu siłę i energię do walki z chorobą?

Jerzy Stuhr od września walczy z rakiem. Trafił do szpitala z problemami z gardłem, w trakcie badań okazało się, że sprawa jest poważna – nowotwór krtani. Jak Jerzy Stuhr znosi chorobę, która...

Aktualizacja: 26.11.2012 14:31
Autor: PL
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Katarzyna Pietraszek - partnerka Jacka Rozenka?

Media wielokrotnie donosiły o związku byłej żony Jacka Rozenka, Małgorzaty ...

BAZA PORAD

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.