porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Krótka drzemka. Dlaczego jest najlepsza nas senność i zmęczenie w ciągu dnia? Zdaniem naukowców i lekarzy najlepszym lekarstwem na zmęczenie i senność ...
Najczęstsze choroby stawów - poznaj je, naucz się im zapobiegać

Stawy - pięta achillesowa człowieka. Dowiedz się więcej o chorobach stawów!

Budową przypominają zawiasy i równie często skrzypią. Są kłopotliwe, chociaż proste. To jedna z najbardziej chorowitych i bolesnych części ciała. Z ludzkimi stawami wiąże się aż kilkadziesiąt przewlekłych chorób! Dowiedz się więcej na ich temat.

Jak są zbudowane i jak działają stawy?

Staw to sprytne połączenie końców kości. Końce te pokryte są chrząstką stawową: elastyczną tkanką, dzięki której kości przesuwają się w stawie bez ocierania. Otacza je torebka stawowa wyścielona błoną maziową, w której produkowany jest płyn stawowy wypełniający torebkę. Wszystkie części stawu w wyniku chorób zwyrodnieniowych i procesów zapalnych ulegają zniszczeniu: niszczą się końcówki kości, chrząstki, zniekształcają się torebki stawowe, błony stawowe ulegają zwyrodnieniom przez co szwankuje produkcja płynu stawowego. Jednak w chorym stawie nie muszą niszczeć wszystkie części. W niektórych przypadkach niszczeje np. tylko chrząstka.

Jakie są najczęstsze choroby stawów?

1. Choroba zwyrodnieniowa stawów i kręgosłupa

Rozwija się po 50–60 roku życia, a polega na postępującym z wiekiem zniszczeniu, zniekształceniu i trudnościach w funkcjonowaniu stawów. Każdego dnia stawy na skutek przeciążeń poddawane są nieznacznym urazom wywołującym podrażnienie tkanki i zapalenie błony maziowej. Dochodzi do ocierania i w efekcie do niszczenia chrząstek, którymi pokryte są końcówki kości. Choroba dotyka duże stawy bioder i kolan, a także stawy rąk, stóp i kręgosłupa. Przebiega powoli, niszcząc i przesuwając krążki międzykręgowe – „dyski”. Ucisk na nerwy wychodzące z rdzenia kręgowego powoduje przewlekłe bóle kręgosłupa lub rwę kulszową, tak zwane lumbago. Ucisk na naczynia krwionośne biegnące w pobliżu odcinka szyjnego kręgosłupa wywołuje zawroty głowy.

2. Reumatoidalne zapalenie stawów: RZS zwane gośćcem

Najczęściej dotyka kobiety między 30. a 60. rokiem życia. Stawy uszkadza przewlekły proces zapalny. Choroba może wystąpić nagle lub rozwijać się latami. Jest uwarunkowana genetycznie: w płynie stawowym występują nieprawidłowe białka. Objawy to bóle i obrzęki stawów rąk, kolan i stóp, gorączka, zaburzenia czucia w kończynach, sztywność stawów, trudności w poruszaniu się. RZS prowadzi do zniekształceń stawów (palce przybierają kształt „łabędziej szyi”) i uszkodzeń kości, zmęczenia, znużenia, utraty masy ciała i depresji.

3. Młodzieńcze przewlekłe zapalenie stawów

Objawy są takie jak w przypadku RZS, a występują przed 16. rokiem życia, najczęściej w wieku 2–3 lat. W wyniku choroby może dojść do zahamowania wzrostu i zaburzeń rozwoju płciowego.

4. Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa: ZZSK

Zaczyna się między 15–30 rokiem życia i dotyczy stawów kręgosłupa i kończyn dolnych. Siedmiokrotnie częściej zapadają na te chorobę mężczyźni. Jest związana z występowaniem w komórkach antygenu powodującego reakcję autoagresji ze strony organizmu: organizm traktuje własną tkankę jak ciało obce i niszczy ją. Objawami są bóle kręgosłupa nasilające się w nocy oraz  gorączka. Choroba powoduje pochylenie sylwetki do przodu, sztywność kręgosłupa i spadek masy ciała.

5. Toczeń trzewny układowy

Występuje najczęściej u młodych kobiet, jest chorobą tkanki łącznej chrząstek, ścięgien, mięśni i kości. Chory organizm produkuje białka atakujące tę tkankę. W wyniku choroby następuje uszkodzenie mięśni i ścięgien, rzadziej duże zniszczenie stawów. Charakterystycznym objawem, poza bólem stawów, jest rumień skóry.

6. Dna moczanowa

Jest to zapalenie stawów wywołane odkładaniem się kryształków moczanu sodu w stawie. Ta choroba genetyczna zaburza pracę enzymów rozkładających i usuwających kwas moczowy z organizmu. Objawy to atak silnego bólu stawów trwający kilka dni, obrzęk, zaczerwienienie i ograniczenie ruchomości stawów, zajęcie stawów dużego palca u nogi (podagra). Choroba prowadzi do zniszczenia stawów i powoduje, że nie mogą funkcjonować.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Co najbardziej szkodzi stawom?

Choroby stawów mogą być spowodowane przez wady rozwojowe czy kontuzje, ale za większość odpowiada niewłaściwy tryb życia - brak ruchu, nadwaga i związane z nią schorzenia. Niebagatelne znaczenie ma...

Aktualizacja: 03.01.2012 17:46
Autor: Ewa Jablonska
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Marta Manowska, prowadząca show "Rolnik szuka żony"?
Kim jest Marta Manowska, prowadząca show "Rolnik szuka żony"?

Swoją żywiołością, naturalnymi reakcjami, błyskotliwością oraz nieziemskim uśmiechem uwiodła widzów ...

BAZA PORAD

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.