porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak walczyć z chorobą lokomocyjną? Choroba lokomocyjna - jakie przyczyny, objawy i zapobieganie? Nazywana jest chorobą lokomocyjną lub chorobą morską, lub kinetozą. Przyczyną ...
Skuteczna walka z cholesterolem - jak działają statyny?

Statyny - co warto o nich wiedzieć? Czym są statyny?

Podwyższony poziom cholesterolu we krwi sprzyja chorobom układu krążenia. Jego poziom nie zawsze można obniżyć dieta uboga w tłuszcze i porcja ruchu. Czasem jedynym wyjściem jest przyjmowanie statyn – leków obniżających poziom cholesterolu we krwi. Jak działają statyny?

Cholesterol to związek tłuszczowy, który nie rozpuszcza się we krwi. Jest potrzebny wszystkim komórkom organizmu do budowy błon komórkowych, a organizmowi do dobrego trawienia, wytwarzania i przyswajania witaminy D. Aby mógł się przemieszczać po całym ciele musi połączyć się ze specjalnymi białkami transportującymi.

Cholesterol: LDL i HDL

Cholesterol występuje w dwóch frakcjach – LDL, nazywany jest złym i HDL - dobrym. LDL dlatego nazywany jest złym cholesterolem, bo często dostarcza do komórek zbyt dużo cholesterolu, a to sprawia, że jego nadmiar odkłada się na ścianach tętnic w postaci złogów. To one tworzą blaszkę miażdżycową, a więc zwężają i usztywniają tetnice. Początkowo nie odczuwamy skutków tego procesu. Z czasem jednak tętnice zarastają blaszką i krew nie może przez nie swobodnie przepływać. Rozwijają się schorzenia układu krążenia i dramatycznie zwiększa się ryzyko zawału mięśnia sercowego i udaru mózgu.

Poziom cholesterolu we krwi zależy od wielu czynników, np. wieku, diety, aktywności fizycznej, niektórych schorzeń. W krajach europejskich przyjęto, że tzw. pożądana wartość cholesterolu całkowitego u dorosłego człowieka powinna utrzymywać się na poziomie 190 mg/dl, ale za poprawne przyjmuje się też stężenie na poziomie 200 mg/dl. Jeżeli w kolejnych badaniach okaże się, że przekroczyliśmy tę normę, np. o 25-50 mg/dl, czas zacząć zapobiegać chorobom układu krążenia.

Osoby, które nie mają innych obciążeń, np. nadciśnienia tętniczego, mogą ograniczyć się do diety, zwiększenia aktywności fizycznej i korzystania z preparatów obniżających poziom cholesterolu a dostępnych bez recepty. Gdy zmiana stylu życia nie pomaga i hipercholesterolemia utrzymuje się, lekarz może włączyć statyny w mikrodawce, które skutecznie obniżają poziom cholesterolu we krwi. Bez zwłoki statyny podaje się także osobom, które przeszły zawał serca lub udar lub u których z powodu wysokiego stężenia cholesterolu we krwi doszło do uszkodzenia nerek.

Statyny: co to za leki?

Statyny są najnowocześniejszymi i najszerzej obecnie stosowanymi lekami przeciwcholesterolowymi. Mechanizm ich działania polega na hamowaniu wytwarzania cholesterolu w wątrobie poprzez blokowanie enzymu, który umożliwia syntezę, czyli łączenie się cząsteczek cholesterolu z białkami transportowymi.

Kolejną zaletą tej grupy leków jest wychwytywanie z krwi niekorzystnej cholesterolowej frakcji LDL i odsyłanie jej do wątroby, skąd zostaje wydalona z organizmu. Dzięki temu zmniejsza się jego stężenie we krwi. Z wielu badań klinicznych wynika, że stosowanie statyn obniża poziom LDL średnio o 18-55 proc, trójglicerydów o 7-30 proc. Leki te podwyższają także stężenie HDL o 5-15 proc. Działają również przeciwzapalnie i przeciwzakrzepowo. Doskonale zapobiegają zawałom, zarówno tym pierwszym, jak i kolejnym.

Statyny: zalety i wady

Skutkiem zażywania statyn jest poprawa profilu lipidogramu, czyli obniżenie poziomu cholesterolu całkowitego i frakcji LDL oraz umiarkowane obniżenie poziomu trójglicerydów i podwyższenie poziomu frakcji HDL.

Dzięki temu:

  • zahamowany zostaje proces rozwoju blaszki miażdżycowej lub nawet dochodzi do jej całkowitego zaniku,

  • zmniejsza się o ok. 25 proc. ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych u chorych na cukrzycę. U osób bez cukrzycy zapobiegawcze działanie statyn jest mniej spektakularne. Ryzyko powikłań zmniejsza się zwykle o około 15-20 proc.

  • u osób zagrożonych kamicą żółciową długofalowe stosowanie statyn istotnie obniża ryzyko tworzenia się kamieni, a więc w konsekwencji także konieczność przeprowadzenia operacji usunięcia pęcherzyka żółciowego.

Statyny są lekami zazwyczaj dobrze tolerowanymi, ale jak wszystkie mogą też wywoływać objawy niepożądane.

Do najistotniejszych wad statyn zalicza się:

  • możliwość uszkodzenia mięśni szkieletowych, czyli miopatię, która objawia się bólami mięśniowymi i osłabieniem ich siły. Przerwanie leczenia lub zmniejszenie dawki leku powoduje ustąpienie dolegliwości,

  • zaburzenia żołądkowo-jelitowe,

  • wystąpienie uczulenia w postaci swędzącej wysypki.

Przeciwwskazaniami do leczenia statynami są uczulenie, przewlekłe choroby wątroby, ciąża i okres karmienia oraz stosowanie leków przeciwgrzybiczych i antybiotyków metabolicznych, czyli takich, które wpływają na procesy metaboliczne lub budowę drobnoustrojów chorobotwórczych, przez co te nie mogą się rozwijać i dzielić.

Jak przyjmować statyny?

Leki należące do grupy statyn najlepiej przyjmować podczas wieczornego posiłku lub przed snem. Niezwykle ważne jest, aby zapamiętać, że statyn nie wolno popijać sokiem i jeść świeżych grejpfrutów. Połączenie leku z substancjami znajdującymi się w tych owocach może istotnie zwiększać stężenie leku we krwi. Statyny najlepiej popijać wodą.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak OBNIŻYĆ CHOLESTEROL bez leków: dietą i trybem życia? [VIDEO] Jak OBNIŻYĆ CHOLESTEROL bez leków: dietą i trybem życia? [VIDEO]

Dzisiaj nikogo już nie dziwi podwyższony poziom cholesterolu. Niejednemu pacjentowi odbierającemu wyniki badań krążą po głowie myśli: dobry cholesterol, zły cholesterol, czy wreszcie: jak obniżyć...

Jak obniżyć poziom cholesterolu? Sposób na obniżenie [VIDEO] Jak obniżyć poziom cholesterolu? Sposób na obniżenie [VIDEO]

Podwyższony poziom cholesterolu jest bardzo niebezpieczny dla naszego organizmu - może przyczynić się do wielu chorób. Jak skutecznie go zredukować? Jakie diety pomagają obniżyć cholesterol?

Jaki jest idealny POZIOM CHOLESTEROLU?

Lekarz zlecił ci zrobienie lipidogramu? To poziom całkowitego cholesterolu, tego złego (LDL), dobrego (HDL) i poziom trójglicerydów. Gdy odbierzesz wyniki, zobaczysz, że na wydruku są również...

Aktualizacja: 30.04.2013 22:22
Autor: Anna Jarosz
  • Komentarze
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Igor Dzierzęcki, partner Marii Seweryn i ojciec pięciorga dzieci - kim jest?
Igor Dzierzęcki, partner Marii Seweryn i ojciec pięciorga dzieci - kim jest?

Igor Dzierzęcki - kim jest mężczyzna, przy którego boku coraz częściej ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.