porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak obniżyć ciśnienie krwi domowymi sposobami? Optymalnie ciśnienie krwi powinno wynosić 120/80 mm Hg. Niewielkie odchylenia ...
Gwałtowna biegunka, gorączka, często także wymioty. W takiej sytuacji można obstawiać, że dopadł nas rotawirus.

ROTAWIRUS - jakie OBJAWY? Jak rozpoznać rotawirusa?

Choroba, która ścina z nóg na kilka dni, kompletnie wyczerpuje i każe potem długo dochodzić do siebie to grypa jelitowa wywołana przez rotawirusy. Objawy są niezwykle nieprzyjemne i męczące, a rotawirusami zarażamy jeszcze przez kilka dni po tym, jak ustaną.

Rotawirusy to wyjątkowo zjadliwe drobnoustroje, które swą nazwę zawdzieczają kształtowi. Rota to po łacinie znaczy koło. A wirusy, które powoduja grypę żoładkową (jelitową) to właśnie małe kuleczki. Wnikają w błonę śluzową układu pokarmowego i niszczą nabłonek jelit dodatkowo zatruwając nas produktami przemiany materii.  

Objawy zakażenia rotawirusami

Silna, wodnista biegunka, nudności i wymioty, często gorączka (i to wysoka 39 st. C i więcej), a do tego poczucie kompletnego wyczerpania, takiego, że człowiek z trudem dociera do toalety - to objawy, które świadczą o zakażeniu rotawirusami. Nazywamy je grypą żołądkową, medyczna nazwa jednak to grypa jelitowa. Wirusy atakują bowiem śluzówkę jelit i to ja niszczą wywołując burzliwe objawy.

Jak można zarazić się rotawirusami

Bardzo łatwo, bo to zjadliwe drobnoustroje. Przenoszą się drogą kropelkową, ale równi wiele z nich atakuje za pośrednictwem brudnych rąk. Rotawirusy sadowią się w toalecie, na desce, na klamkach i kranach, mogą też być na słuchawce telefonu oraz klawiaturze komputera, której dotykała osoba zarażona. Dlatego w okresie zwiększonych zachorowań, zazwyczaj jesienią i zimą, trzeba często i dokładnie myć ręce: po wyjściu z toalety, po powrocie do domu, przed zabraniem się do przygotowywania jedzenia i przed samym jedzeniem. Wodę w toalecie należy spuszczać przy opuszczonej klapie sedesu, warto też przecierać płynem antybakteryjnym słuchawkę telefonu i klawiaturę komputera. 

Jeśli zachorujemy na grypę żołądkową

Bezwzględnie należy siedzieć w domu, zresztą objawy uniemożliwiają z reguły pracę. Trwają zazwyczaj 2 - 4 dni. Ale należy zostać w domu jeszcze przynajmniej przez 3 dni, ponieważ zarażamy rotawirusami nie tylko do chwili ustania objawów, ale do momentu aż złuszczą się uszkodzone przez wirusy komórki nabłonka jelit.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Grypa żołądkowa - jak chronić się przed nią i jak ją leczyć? Grypa żołądkowa - jak chronić się przed nią i jak ją leczyć?

Gdy pojawia się nagły ból brzucha, myślisz, co takiego zjadłeś, gdzie byłeś na obiedzie, czy wędlina w kanapce nie była zepsuta? Podejrzewasz zatrucie, a nie grypę. Warto jednak wiedzieć, że czasem...

Aktualizacja: 18.12.2013 11:50
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Sebastian Wierzbicki – jaką partię reprezentuje?
Sebastian Wierzbicki – jaką partię reprezentuje?

Przed jesiennymi wyborami samorządowymi Sojusz Lewicy Demokratycznej przedstawił swojego kandydata ...

BAZA PORAD

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.