porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Badanie NBI - jak wykryć raka dróg oddechowych? Co roku u prawie 4 tysięcy Polaków diagnozuje się nowotwory ...
Czy z rakiem mózgu można wygrać?

RAK MÓZGU. Jakie są przyczyny raka mózgu, objawy i leczenie?

Rak mózgu czyli nowotwór złośliwy wywodzacy się z komórek nabłonkowych jest wywołany namnażaniem się komórek nowotworowych w tkance mózgu. Szanse na przeżycie 5 lat ma ok. 15 proc. chorych ze zdiagnozowanym guzem mózgu. Na raka mózgu zmarła Irena Jarocka, przerzuty do mózgu miała również inna polska gwiazda -  Gabriela Kownacka. 

W Polsce pierwotne guzy mózgu rocznie stwierdza się u 14 osób na 100 tys. Rak mózgu może być rakiem pierwotnym (powstał bezpośrednio z tkanki mózgu) albo wtórnym - czyli przerzutem nowotworu z innego narządu (najczęściej płuc lub piersi).

Jak diagnozuje się guza mózgu?

Aby postawić diagnozą należy przeprowadzić szereg badań - od badania neurologicznego, badania dna oka, EEG głowy, i pobraniu płynu rdzeniowo-mózgowego do badanie radiologicznych głowy: jak tomografia komputerową głowy i rezonans magnetyczny. 

Jednak te badania nie zawsze pozwalają stwierdzić, z jakim rodzajem guza mózgu mamy do czynienia - w większości przypadków ostateczne rozpoznanie można postawić po pobraniu wycinków guza (biopsja) i po zbadaniu ich pod mikroskopem (badanie histopatologiczne). 

Biopsja mózgu może być chirurgiczna (po otwarciu czaszki pobiera się wycinek guza) i stereotaktyczna (przez nawiercony otwór w czaszce wprowadza się igłę i pobiera przez nią wycinki guza). W ostatnich latach biopsje wspomagane są aparatem do neuronawigacji, któy pozwala bardzo precyzyjnie dotrzeć do guza, bez konieczności wywiercania dużego otworu w czaszce. Neuronawigacja pozwala na bardzo precyzyjną lokalizację narzędzia chirurgicznego podczas operacji - lekarz może na bieżąco oceniać sytuację na podstawie trójwymiarowego obrazu, z dokładnością do 1 mm!

Jeśli rozpoznano guza mózgu...

Leczenie raka mózgu nie zawsze jest proste. Do wyboru jest kilka metod dalszego postępowania - uzależnione są one od umiejscowienia guza.

 • W większości guzów mózgu operacja jest najlepszym wyjściem mimo ryzyka, jakie ze sobą niesie. Dzięki operacji można często liczyć na wyleczenie lub na opóźnienie wzrostu guza i przedłużenie życia chorego. Po operacji przeważnie poddaje się chorego chemioterapii lub radioterapii.
 • Kiedy leczenie operacyjne nie wchodzi w grę, bo guz umiejscowiony jest głęboko pozostaje obserwacja  -  co kilka miesięcy, powtarza się badania głowy i mierzy, czy guz się powiększa, czy nie. Jeśli się nie powiększa, kontynuuje się obserwację, pozostawiając chorego bez leczenia.
 • Radioterapia lub chemioterapia - wykonuje sie je zarówno u pacjentów po operacji, albo tych chorych, u kórych operacja nie jest możliwa. 

Objawy raka mózgu

 • rozsadzające bóle głowy,
 • wymioty,
 • sztywność karku,
 • zmianą osobowości, napady śmiechu wywołane rzeczami, które nie mają nic wspólnego z zabawą, nagły wzrost zainteresowania seksem, paranoja, zmiany nastroju,
 • ataki padaczkowe - z drżeniem ciała i wstrząsami, znieruchomienie na wiele minut ,
 • zaburzenia świadomości,
 • problemy z dodawaniem, pisaniem, kłopoty z koncentracją czy utrata pamięci,
 • problemy ze wzrokiem i słuchem,
 • osłabienie jednej strony ciała, niezdarność, problemy z utrzymaniem równowagi, chwianie się, problemy z koordynacją ruchową,
 • zmiany w mowie - może się pojawić mamrotanie lub przekręcanie słów.
MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Rakowiak - guz złośliwy płuc - jakie objawy i leczenie? Rakowiak - guz złośliwy płuc - jakie objawy i leczenie?

Rakowiak według statystyk medycznych stanowi około 1-2 procent wszystkich nowotworów złośliwych płuca.

Jakie są objawy guza mózgu? Jakie są objawy guza mózgu?

Objawy raka mózgu są różne i zależą od umiejscowienia guza oraz stopnia zaawansowania choroby. Mówimy, jak wyglądają i co powinno skłonić do wizyty u lekarza.

Jakie są zalety chemioterapii doustnej? Kto może przyjmować chemię w tabletkach?

Chemioterapia – na te słowa od razu widzimy umęczonego chorego leżącego w szpitalu z nieodłączną kroplówką, z której przez wiele godzin, a nawet dni -  skapuje do jego żył mocna chemia. Tymczasem nie...

Aktualizacja: 05.03.2013 20:33
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Dzieci Bronisława Komorowskiego – kim są, co robią?
Dzieci Bronisława Komorowskiego – kim są, co robią?

Bronisław Komorowski z dumą powtarza, że ma aż pięcioro dzieci ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.