porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Badanie NBI - jak wykryć raka dróg oddechowych? Co roku u prawie 4 tysięcy Polaków diagnozuje się nowotwory ...
Czy z rakiem mózgu można wygrać?

RAK MÓZGU. Jakie są przyczyny raka mózgu, objawy i leczenie?

Rak mózgu czyli nowotwór złośliwy wywodzacy się z komórek nabłonkowych jest wywołany namnażaniem się komórek nowotworowych w tkance mózgu. Szanse na przeżycie 5 lat ma ok. 15 proc. chorych ze zdiagnozowanym guzem mózgu. Na raka mózgu zmarła Irena Jarocka, przerzuty do mózgu miała również inna polska gwiazda -  Gabriela Kownacka. 

W Polsce pierwotne guzy mózgu rocznie stwierdza się u 14 osób na 100 tys. Rak mózgu może być rakiem pierwotnym (powstał bezpośrednio z tkanki mózgu) albo wtórnym - czyli przerzutem nowotworu z innego narządu (najczęściej płuc lub piersi).

Jak diagnozuje się guza mózgu?

Aby postawić diagnozą należy przeprowadzić szereg badań - od badania neurologicznego, badania dna oka, EEG głowy, i pobraniu płynu rdzeniowo-mózgowego do badanie radiologicznych głowy: jak tomografia komputerową głowy i rezonans magnetyczny. 

Jednak te badania nie zawsze pozwalają stwierdzić, z jakim rodzajem guza mózgu mamy do czynienia - w większości przypadków ostateczne rozpoznanie można postawić po pobraniu wycinków guza (biopsja) i po zbadaniu ich pod mikroskopem (badanie histopatologiczne). 

Biopsja mózgu może być chirurgiczna (po otwarciu czaszki pobiera się wycinek guza) i stereotaktyczna (przez nawiercony otwór w czaszce wprowadza się igłę i pobiera przez nią wycinki guza). W ostatnich latach biopsje wspomagane są aparatem do neuronawigacji, któy pozwala bardzo precyzyjnie dotrzeć do guza, bez konieczności wywiercania dużego otworu w czaszce. Neuronawigacja pozwala na bardzo precyzyjną lokalizację narzędzia chirurgicznego podczas operacji - lekarz może na bieżąco oceniać sytuację na podstawie trójwymiarowego obrazu, z dokładnością do 1 mm!

Jeśli rozpoznano guza mózgu...

Leczenie raka mózgu nie zawsze jest proste. Do wyboru jest kilka metod dalszego postępowania - uzależnione są one od umiejscowienia guza.

 • W większości guzów mózgu operacja jest najlepszym wyjściem mimo ryzyka, jakie ze sobą niesie. Dzięki operacji można często liczyć na wyleczenie lub na opóźnienie wzrostu guza i przedłużenie życia chorego. Po operacji przeważnie poddaje się chorego chemioterapii lub radioterapii.
 • Kiedy leczenie operacyjne nie wchodzi w grę, bo guz umiejscowiony jest głęboko pozostaje obserwacja  -  co kilka miesięcy, powtarza się badania głowy i mierzy, czy guz się powiększa, czy nie. Jeśli się nie powiększa, kontynuuje się obserwację, pozostawiając chorego bez leczenia.
 • Radioterapia lub chemioterapia - wykonuje sie je zarówno u pacjentów po operacji, albo tych chorych, u kórych operacja nie jest możliwa. 

Objawy raka mózgu

 • rozsadzające bóle głowy,
 • wymioty,
 • sztywność karku,
 • zmianą osobowości, napady śmiechu wywołane rzeczami, które nie mają nic wspólnego z zabawą, nagły wzrost zainteresowania seksem, paranoja, zmiany nastroju,
 • ataki padaczkowe - z drżeniem ciała i wstrząsami, znieruchomienie na wiele minut ,
 • zaburzenia świadomości,
 • problemy z dodawaniem, pisaniem, kłopoty z koncentracją czy utrata pamięci,
 • problemy ze wzrokiem i słuchem,
 • osłabienie jednej strony ciała, niezdarność, problemy z utrzymaniem równowagi, chwianie się, problemy z koordynacją ruchową,
 • zmiany w mowie - może się pojawić mamrotanie lub przekręcanie słów.
MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Co to jest glejak? Jakie są jego objawy?

Glejak to nowotwór mózgu. Najczęściej występującym jest glejak wielopostaciowy w płacie czołowym i skroniowym. Niestety, choroba jest śmiertelna i od chwili zdiagnozowania przeciętny czas życia to...

Maciej Damięcki wygrał z rakiem, na co chorował? Dlaczego i jak namawia mężczyzn na regularne badania? Maciej Damięcki wygrał z rakiem, na co chorował? Dlaczego i jak namawia mężczyzn na regularne badania?

Maciej Damięcki wygrał z nowotworem prostaty. Teraz namawia mężczyzn, żeby chodzi na badania kontrolne. Przeczytaj, dlaczego warto regularnie się badać.

Dlaczego brakuje leków do chemioterapii? Co mają zrobić chorzy na raka, którym odmówiono leczenia?

Lista szpitali, w których brakuje leków do chemioterapii lub w których za moment skończa się zapasy rośnie! Co mają zrobić chorzy na raka, dla których nie ma leków koniecznych do chemioterapii?...

Aktualizacja: 05.03.2013 20:33
Źródło: mowimyjak.pl
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
 • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Barbara Nowacka – kim jest działaczka Twojego Ruchu?
Barbara Nowacka – kim jest działaczka Twojego Ruchu?

Barbara Nowacka (ur. 1975 r.) jest córką tragicznie zmarłej w ...

BAZA PORAD

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.