porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Nieleczona nadczynność tarczycy może mieć bardzo poważne skutki dla zdrowia, dlatego nie należy jej lekceważyć.

NADCZYNNOŚĆ TARCZYCY - przyczyny, skutki, jakie leczenie?

Nadczynność tarczycy to choroba wywoływana przez nadmiar hormonu produkowanego przez tarczycę. Chorobę najczęściej leczy się farmakologicznie.

Tarczyca to niewielki gruczoł znajdujący się w środkowej części szyi. Odpowiada za produkcję hormonu zwanego tyroksyną. Hormon reguluje w naszym organizmie przemianę materii. I właśnie nadmiar tego hormonu wywołuje chorobę zwaną nadczynnością tarczycy. Do rzadkich przyczyn należy też nadmierne spożywanie jodu czy guzy przysadki mózgowej.

Nadczynność tarczycy - objawy

Problem chorej tarczycy dotyczy około kilku procent z nas. Częściej na nadczynność tarczycy cierpią kobiety niż mężczyźni. Skutki nadczynności tarczycy są dość dolegliwe dla chorego. Chorobie towarzyszy nagły spadek wagi ciała i to mimo znacznego apetytu. Chory także nadmiernie poci się i odczuwa nadwrażliwość na ciepło. Często pojawiają się ostre biegunki, nerwowość i rozdrażnienie. Mogą występować duszności i drżenie rąk. Widocznym skutkiem nadczynności tarczycy jest jej powiększanie się, czyli tworzenie się wola utrudniającego nawet przełykanie.

Leczenie nadczynności tarczycy

Nieleczona nadczynność tarczycy może mieć bardzo poważne skutki dla zdrowia, dlatego nie należy jej lekceważyć. Jest kilka metod leczenia nadczynności tarczycy. Do najpopularniejszych należy leczenie farmakologiczne. Pacjentowi podaje się leki zmniejszające produkcję hormonu tarczycowego. Kuracja zazwyczaj ma charakter długotrwały i nie zawsze przynosi pożądane skutki.

Dodatkowo leki tarczycowe często mają groźne skutki uboczne dla wątroby czy szpiku kostnego. U niektórych pacjentów stosuje się leczenie operacyjne polegające na usunięciu części gruczołu tarczycowego. Lekarze stosują również terapię radiomodem, polegającą na podaniu substancji radioaktywnej hamującej wydzielanie hormonu tarczycy.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Czy wiesz, co to jest przełom tarczycowy? To powikłanie nadczynności tarczycy jest groźne nie tylko dla zdrowia, ale i życia!

Przełom tarczycowy jest rzadkim, lecz groźnym dla życia powikłaniem nadczynności tarczycy. Dlatego też chorujący na nadczynność gruczołu tarczycowego powinni regularnie odwiedzać endokrynologa,...

CHOROBY TARCZYCY. Jakich objawów tarczycy nie wolno lekceważyć?

Od jakiegoś czasu narzekasz na senność lub obniżenie nastroju, dużo ostatnio przytyłeś albo chudniesz mimo dobrego apetytu, wypadają ci włosy, jest ci stale za gorąco lub za zimno? To mogą być objawy...

Jod - jaką rolę pełni jod w organizmie? Jod - jaką rolę pełni jod w organizmie?

Jod jest najczęściej kojarzony z tarczycą, i jest to słuszne, ponieważ jest on jednym z hormonów wydzielanych przez ten narząd. Ten składnik mineralny znajduje się we krwi i niemal w każdej komórce...

Aktualizacja: 27.04.2012 07:08
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Artur Waś?
Kim jest Artur Waś?

Łyżwiarstwo szybkie przez większość fanów sportu kojarzone jest jedynie z ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.