porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
MORFOLOGIA KRWI. Jak czytać wyniki badania krwi? Jak odczytać wynik? Zobacz, jak samodzielnie zorientować się w wynikach morfologii. Jakie są ...
Morfologia krwi - Wyniki badań - Zdrowie - Morfologia krwi - jak odczytać wynik - badanie krwi

MORFOLOGIA KRWI. Jak się odczytuje WYNIKI BADAŃ? Jak odczytać wynik badania krwi?

Jak odczytać wyniki morfologii? Każdy z tajemnych skrótów kryje ważne informacje o naszym stanie zdrowia. Przede wszystkim sprawdź czy mieścisz się w normie. Jeśli któryś z parametrów jest za wysoki albo za niski może oznaczać chorobę. Morfologia krwi jest pomocna w diagnostyce wielu chorób. Ogólne badanie krwi, czyli morfologię krwi, powinno wykonywać się raz w roku.

HEMOGLOBINA – norma 12–16 g/dl dla kobiet i 14–18 g/dl dla mężczyzn. Zbyt wysoki poziom może świadczyć o odwodnieniu. Za mały poziom może być oznaką anemii.

ERYTROCYTY – norma niemowlęta – 3,8 M/µl, kobiety – 3,9–5,6 M/µl, mężczyźni – 4,5–6,5 M/µl. Zbyt mały poziom erytrocytów może być objawem anemii. Podwyższony poziom zdarza się rzadko zazwyczaj w wysokich górach.

HEMATOKRYT – norma kobiety: 37–47%, mężczyźni: 40–51%. Poniżej normy możemy mieć anemię. Zwiększony poziom może być wynikiem odwodnienia albo czerwienicy.

LEUKOCYTY (WBC) – norma 4,1–10,9 K/µl. Zbyt duży poziom może oznaczać infekcję w organizmie albo białaczkę. Zmniejszony poziom może oznaczać uszkodzenie szpiku.

LIMFOCYTY (LMY) – norma 0,6–4,1 K/µl; 20–45%. Zwiększona liczba może świadczyć o białaczce, nadczynności tarczycy albo chorobach zakaźnych wieku dziecięcego. Zmniejszony poziom może oznaczać AIDS albo infekcję wirusową.

MONOCYTY (MONO) – norma 0,6–4,1 K/µl; 20–45%. Zbyt duży poziom może oznaczać mononukleozę zakaźną albo przewlekłe zakażenie bakteryjne. Zbyt niski poziom może być wynikiem toczącej się w organizmie infekcji.

OB – norma do 20 mm/godzinę. Zbyt wysoki wskaźnik może oznaczać stan zapalny w organizmie. Za niski poziom może być efektem anemii.

CHOLESTEROL CAŁKOWITY – nie powinien przekraczać 200 mg/dl

HDL – DOBRY CHOLESTEROL – tzw. dobry cholesterol. Właściwy poziom to 46 mg/dl dla kobiet i powyżej 35 mg/dl dla mężczyzn.

LDL – ZŁY CHOLESTEROL – nie powinien przekroczyć 130 mg/dl. Wpływa na choroby naczyń krwionośnych.

TRÓJGLICERYDY – norma do 160 mg/dl.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
MORFOLOGIA: Jak czytać wyniki? Co w morfologii krwi powinno nas niepokoić? MORFOLOGIA: Jak czytać wyniki? Co w morfologii krwi powinno nas niepokoić?

Jak czytać morfologię krwi, podstawowe badanie krwi jakie wykonują lekarze? Sprawdź jak możesz samodzielnie zinterpretowac wynik morfologii i kiedy powinieneś na pewno zasięgnąć konsultacji...

MORFOLOGIA KRWI - JAK CZYTAĆ WYNIKI krwi i jakie są normy? MORFOLOGIA KRWI - JAK CZYTAĆ WYNIKI krwi i jakie są normy?

To badanie mówi nam wiele o stanie naszego zdrowia. Warto je więc wykonywać przynajmniej raz do roku. Jak ocenić, czy wyniki morfologii są prawidłowe?

MORFOLOGIA KRWI. Jak czytać wyniki badania krwi? Jak odczytać wynik?

Zobacz, jak samodzielnie zorientować się w wynikach morfologii. Jakie są normy, a jakie odchylenia mogą wskazywać na poważne zaburzenia zdrowotne? Morfologia krwi i wyniki badań krwi - jak...

Aktualizacja: 11.06.2012 00:23
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Aneta Kopacz, reżyserka filmu nominowanego do Oscara?

Podczas gali rozdania najbardziej prestiżowej nagrody filmowej – Oscarów 2015 – Polska ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.