porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Skąd się bierze opryszczka?
Skąd się bierze opryszczka? Opryszczkę wywołuje wirus HSV-1. Jego nosicielem jest większość z nas. ...
Leczenie opryszczki - kiedy pomoże maść z apteki, a kiedy trzeba iść do lekarza?

MAŚCI na opryszczkę bez recepty: jakie można kupić?

Opryszczka, choć potocznie zwana „zimnem", najczęściej atakuje latem. To błahe, ale nieprzyjemne schorzenie skóry i błon śluzowych wywołuje wirus HPV, czyli Herpex simplex. Gdy pojawią się pierwsze objawy opryszczki wargowej - uczucie swędzenia i pieczenia nad ustami - pomogą maści, które kupisz w aptece bez recepty.  

Jakie są objawy opryszczki? W zaatakowanym przez wirus miejscu, zwykle wokół ust, tworzy się pęcherzyk wypełniony surowiczym płynem (może towarzyszyć mu uczucie pieczenia, swędzenia). Po pewnym czasie pęcherzyk pęka, odsłaniając bolesną rankę, która goi się w ciągu kilku dni. Opryszczka jest silnie zaraźliwa, dlatego należy unikać ryzykownego kontaktu z osobą u której pojawiły się objawy (nie całować jej, nie pić z jednego kubka itp.). Nie wolno też dotykać ranki!

Jak leczyć opryszczkę? Maści bez recepty

Skuteczne są leki przeciwwirusowe (sprzedawane bez recepty maści na opryszczkę):

  •  Antivir,

  • Hascovir,

  • Herpex,

  • Xorovir,

  • Zovirax,

  • Viru-merz

 

do miejscowego stosowania, a także specjalne plasterki, które dodatkowo tuszują rankę. WARUNEK: trzeba je stosować, gdy tylko wystąpią pierwsze objawy opryszczki: pieczenie i swędzenie w okolicach ust.

Opryszczka - kiedy iść do lekarza?

Zazwyczaj opryszczka sama znika, jednak są sytuacje, w których konsultacja internisty lub dermatologa jest konieczna. Jeżeli:

  • objawy opryszczki nie ustąpią w ciągu 10 dni;

  • nawroty opryszczki są częstsze niż 1-2 razy w roku, a zmiany rozległe;

  • jeżeli bolą cię oczy i są nadwrażliwe na światło;

koniecznie skontaktuj się z lekarzem.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jakie choroby, oprócz grypy, atakują zimą? Jakie choroby, oprócz grypy, atakują zimą?

Zimowa aura to czas wzmożonych zachorowań i przeziębień. Chłodne fronty pogodowe, zmiany ciśnienia i niska temperatura sprzyjają nie tylko grypie. Sprawdź, jakie dolegliwości oprócz alergii i chorób...

Aktualizacja: 23.06.2014 11:22
Autor: J. N.
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Rafał Sonik — kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Rafał Sonik — kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Pierwszy Polak, który stanął na podium legendarnego Rajdu Dakar, milioner ...

BAZA PORAD

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.