porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Cukrzyca: przyczyny i objawy cukrzycy Cukrzyca - jak ją rozpoznać? Przyczyną cukrzycy jest zmniejszenie ilości ...
Jakie leki na zgagę są bez recepty? Jakie leki pomogą na zgagę?

Leki na zgagę bez recepty - jakie są?

Zgaga to popularna dolegliwość objawiająca się pieczeniem w przełyku. Zobacz, jakie leki dostępne bez recepty pomogą Ci ją zlikwidować.

Zgaga - przyczyny

Przyczyną pieczenie za mostkiem, zwanego popularnie zgagą, jest cofanie się kwaśnego soku żołądkowego z żołądka do przełyku (tzw. choroba refluksowa). U jej podłoża często leży nieprawidłowe funkcjonowanie dolnego zwieracza przełyku.

Zgagę mogą wywoływać m.in:

 • alkohol

 • napoje zawierające kofeinę

 • czekolada i słodycze

 • soki cytrusowe

 • pomidory

 • mięta

 • oraz łączenie niektórych produktów, np. mleka z owocami.

Aby uniknąć zgagi, dobrze jest unikać w/w produktów, jeść kilka lekkostrawnych posiłków dziennie, unikać spożywania posiłków co najmniej trzy godziny przed snem.

Popularne, dostępne bez recepty leki na zgagę, to:

 • Gealcid

 • Rennie

 • Ranigast

 • Manti

W poważniejszych przypadkach można zastosować tzw. inhibitory pompy protonowej, jak np. pantoprazol czy omeprazol, dostępny  - w mniejszej dawce - również bez recepty. Najbardziej popularny z tej grupy leków jest Controloc.

Jeślii zgaga jest nasilona, towarzyszą jej inne objawy lub utrzymuje się przez dłuższy czas mimo dobrych nawyków żywieniowych, należy udać się do internisty. Nieraz konieczne może okazać się wykonanie gastroskopii i/lub PH-metrii przełyku.

 

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jakie są objawy refluksu żołądkowo-przełykowego Jakie są objawy refluksu żołądkowo-przełykowego

Męczy cię zgaga, cierpisz na bole brzucha, masz nudności - to może być refluks żołądkowo-przełykowy

Jakie są domowe sposoby na zgagę?

To nie jest groźna dolegliwość, ale potrafi być bardzo dokuczliwa. Czasami tak bardzo, że konieczne jest leczenie chirurgiczne. Ale zazwyczaj już niewielkie zmiany w diecie okazują się pomocne.

Jakie zioła są najlepsze na pozbycie się niestrawności?

Najczęściej mamy do czynienia z niestrawnością, gdy zjedzony pokarm nie przechodzi przez układ trawienny tak gładko i sprawnie, jak powinien. Objawia się to zgagą, nudnościami, bólami brzucha i...

Aktualizacja: 17.01.2014 16:47
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Antoni Ptak – kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Antoni Ptak znalazł się na 10. miejscu na liście najbogatszych ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.