porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak leczyć odmrożone policzki? Mrozy są nie tylko dokuczliwe, ale mogą tez nam szkodzić. ...
Krztusiec atakuje - trzykrotnie wzrosła zachorowalność na koklusz, dlaczego?

Krztusiec - jak leczy się koklusz?

Krztusiec (koklusz) to zakaźna choroba, którą wywołuje bakteria Bordetella pertussis, czyli pałeczka krztuśca. Wydawało się, że dzięki obowiązkowym szczepieniom krztusiec został wyeliminowany. Okazuje się, że niezupełnie. Krztusiec nadal jest groźny i atakuje. Dowiedz się, jak go leczyć.
Krztusiec - jak leczy się koklusz?

Trzykrotnie wzrosła zachorowalność na koklusz.

fot.: Photos.com

Krztusiec jest bardzo zaraźliwy, ale dzięki obowiązkowym szczepieniom dzieci wydawał się – podobnie jak ospa prawdziwa – chorobą całkowicie wyeliminowaną. Niestety, okazuje się, że poszczepienna odporność na koklusz zmniejsza się po 5-10 latach. W celu jej podtrzymania, należałoby co 10 lat przyjmować dawkę przypominającą szczepionki.

>>> Krztusiec powraca? Pięć objawów kokluszu KLIKNIJ!


Dlatego coraz częściej chorują na krztusiec osoby nastoletnie i dorośli – szczepionka, jaką przyjęli w dzieciństwie przestaje ich chronić. Zdarza się też, że rodzice w ogóle rezygnują ze szczepień dzieci, nawet tych obowiązkowych – to główna przyczyna coraz częstszych przypadków zachorowań na krztusiec dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.

Krztusiec – leczenie

  • Koklusz leczy się antybiotykami, które niszczą pałeczki krztuśca, m.in. erytromycyną, klarytromycyną albo azytromycyną.

  • Jednocześnie stosuje się leki łagodzące kaszel i leki mukolityczne rozrzedzające zalegającą wydzielinę oraz leki zmniejszające wymioty.

  • Należy zadbać, by dieta chorego była lekkostrawna, bogata w witaminy, a także by jego pokój był często wietrzony i nawilżany – zmniejszy to częstotliwość napadów kaszlu.

  • W przypadku powikłań konieczne jest leczenie szpitalne.

  • Noworodki i niemowlęta zarażone kokluszem – ze względu na konieczność podawania im antybiotyku dożylnie i ryzyko powikłań – są zawsze hospitalizowane.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Czy każdy może zarazić się krztuścem? Czy każdy może zarazić się krztuścem?

Krztusiec lub inaczej koklusz to choroba kojarzona z wiekiem dziecięcym. Ostatnio coraz częściej chorują na nią dorośli.

Krztusiec powraca? Pięć objawów kokluszu

Krztusiec (koklusz) to zakaźna choroba układu oddechowego. Dawniej zbierała śmiertelne żniwo, teraz - w dobie szczepionek i antybiotyków - jej przebieg nie jest tak tragiczny. Jak rozpoznać koklusz?

Dlaczego krztusiec jest niebezpieczny? Czy szczepienia ochronne nie działają?

Krztusiec, nazywany kokluszem coraz częściej atakuje dzieci i osoby dorosłe. U dorosłych jest łagodniejszy. Dzieci, które zachorują na koklusz, gdy są nieleczone mogą przypłacić życiem tę...

Aktualizacja: 10.02.2014 10:28
Autor: EOS
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
ANDRZEJ HALICKI - kim jest minister administracji i cyfryzacji?
ANDRZEJ HALICKI - kim jest minister administracji i cyfryzacji?

Andrzej Halicki został ministrem administracji i cyfryzacji w nowym rządzie ...

BAZA PORAD

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.