porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Czy masz zespół jelita drażliwego - jak sprawdzić?
Czy masz zespół jelita drażliwego - jak sprawdzić? Jeśli żyjesz w stresie, problem może dotyczyć również ciebie. Zespół ...
Badania, które mogą ocalić ci wzrok

Jakie są specjalistyczne badania oczu?

Większość poważnych schorzeń oczu, mogących prowadzić nawet do utraty wzroku, rozwija się bez wyraźnych objawów. Jednak podczas rutynowych badań może wychwycić symptomy choroby i zalecić badania specjalistyczne, które pozwolą podstawić diagnozę.

Badanie dna oka

Najpierw zakrapla się preparat z atropiną, która rozszerza źrenicę i ułatwia zajrzenie w głąb oka. Następnie lekarz ogląda dno oka (ocenia stan najdrobniejszych naczyń krwionośnych) za pomocą oftalmoskopu – urządzenia wyposażonego w źródło światła i układ soczewek o różnej wartości optycznej. Oftalmoskopy często są dodatkowo wyposażone w układy różnych przysłon, filtrów barwnych, jak i dają możliwości uzyskania różnej średnicy oświetlanego pola na dnie oka. Ułatwiają one dostrzeganie i różnicowanie zmian.

Badanie pozwala na rozpoznanie większości schorzeń oka, zwłaszcza siatkówki (odklejanie siatkówki, zmiany zwyrodnieniowe – AMD, krwotoki do siatkówki), błony naczyniowej (zapalenie, nowotwory), nerwu wzrokowego (zapalenie, jaskra) i ciałka szklistego (wylew krwi, zmętnienia). Obraz dna oka pozwala na ocenę i stan zaawansowania także innych schorzeń, np. nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, miażdżycy.

Badanie pola widzenia

Wykonuje się je na tzw. polomierzach komputerowych. Pacjent opiera brodę i czoło na specjalnych podpórkach aparatu, a następnie obserwuje i sygnalizuje pojawienie się w polu widzenia świetlnego znaczka o odpowiednio dobranej wielkości i kontraście.

Jest to badanie maksymalnie zobiektyzowane - można dokładnie ocenić ubytki w polu widzenia, określić je liczbowo, powtarzać i porównywać – pomocne w diagnostyce chorób siatkówki (odwarstwienia siatkówki) i nerwu wzrokowego (szczególnie jaskry).

Test Amslera

To proste badanie, które pozwala wykryć zaburzenia w obrębie plamki żółtej. Można je wykonać w domu. Wystarczy na kartce papieru o wymiarach 10x10 cm narysować linie, które utworzą siatkę kwadratów o boku 5 mm, a w jej środku zaznaczyć kropkę. Następnie ustawić kartkę na wprost oczu, zasłonić jedno oko, a drugim patrzeć na kropkę z odległości 30-40 cm. Jeśli widziane linie są zniekształcone, trzeba zgłosić się do okulisty na dokładniejsze badania.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak zapobiegać zwyrodnieniom plamki żółtej?

Zwyrodnienie plamki żółtej to jedna z dolegliwości podeszłego wieku. Jak się ocenia, schorzenie to dotyka ponad 1/4 osób po 65. roku życia. Jeśli plamka ulega degeneracji, wzrok szybko się pogarsza,...

Co to jest kurza ślepota? Jakie są objawy kurzej ślepoty i jak jej przeciwdziałać?

Jeżeli widzisz gorzej po ciemku to może oznaczać tylko jedno - kurzą ślepotę. Nazwa rzeczywiście może odstraszać i przerażać, ale jest to defekt, na który sami sobie zapracowaliśmy jedząc niewłaściwe...

JAK EFEKTYWNIEJ PRACOWAĆ - odklej się od biurka! Przerwy w pracy na rozprostowanie kości to nie przejaw lenistwa, ale rozwagi! JAK EFEKTYWNIEJ PRACOWAĆ - odklej się od biurka! Przerwy w pracy na rozprostowanie kości to nie przejaw lenistwa, ale rozwagi!

Już od dawna wiadomo, że siedzący tryb życia nie sprzyja zdrowiu. Wielogodzinne siedzenie utrudnia swobodny przepływ krwi, źle wpływa na kregosłup. Bezustanne wpatrywanie się w monitor komputera nie...

Aktualizacja: 06.11.2012 13:14
Autor: Anna Guttman
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Mitja Okorn, partner Weroniki Książkiewicz?
Kim jest Mitja Okorn, partner Weroniki Książkiewicz?

Na premierze filmu "Pod Mocnym Aniołem" Weronika Książkiewicz przyprowadziła swojego ...

BAZA PORAD

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.