porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Zespół Edwardsa: przyczyny występowania i objawy
Zespół Edwardsa: przyczyny występowania i objawy Zespół Edwardsa to druga pod względem częstości występowania - po ...
Jeśli podejrzewasz u siebie atak wyrostka - natychmiast skontaktuj się z lekarzem!

Jakie są objawy zapalenia wyrostka robaczkowego?

Ból brzucha, najpierw wokół pepka, potem lokalizujący sie z prawej strony, czasem z towarzyszącymi mu objawami niedrożności jelitowej (m.in. wymioty czy zaparcia) i wstręt do jedzenia to jedne z objawów zapalenia wyrostka robaczkowego. Jeśli podejrzewasz, że masz atak bólowy wyrostka - nie czekaj tylko jedź do szpitala!

Zapalenie wyrostka objawia się bólem - początkowo chorzy odczuwają ogólny ból brzucha, często określany jako ból wokół pępka lub w nadbrzuszu. Chorzy skarżą się na silny ból w okolicach prawego biodra, który narasta przy zgięciu prawej nogi i nasila się przy próbach poruszania się. Po kilku godzinach boleści lokalizują się po prawej stronie podbrzusza. W tym też czasie chory odczuwa wstręt do jedzenia, ma mdłości i wymioty. Wstręt do jedzenia jest bardzo istotnym objawem: jeśli mimo bólu można jeść, to oznacza, że zapalenie wyrostka jest wątpliwe.

Zapaleniu wyrostka mogą towarzyszyć wzdęcia i zaparcia

Zdarzają się jednak również objawy nietypowe, których powszechnie nie kojarzy się z zapaleniem wyrostka. Na przykład czasem ból od razu zaczyna się w prawym podbrzuszu, czasem odczuwana jest tylko bolesność uciskowa, czasem przeważają objawy niedrożności jelit: wzdęcia, uczucie ciężkości w jelitach, zaparcie, osłabiona perystaltyka.

Wyższa temperatura i przyspieszone tętno

Bliskość usytuowania zapalnego wyrostka z moczowodem lub pęcherzem może powodować parcie na mocz lub też częste oddawanie moczu. Zazwyczaj zapaleniu wyrostka towarzyszy dość znaczne przyśpieszenie tętna i podwyższenie temperatury ciała do 38–39 stopni C.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
RAK PŁUC. Jakie są objawy, diagnostyka i leczenie raka płuc?

 Rak płuc to najczęściej występujący nowotwór u mężczyzn (stanowi 30 proc. wszystkich nowotworów) i trzeci, po raku piersi i raku narządów rodnych u kobiet. W dużej mierze pracujemy na niego...

Aktualizacja: 15.09.2011 10:23
Autor: WoŁ
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Jakub Śpiewak z fundacji Kidprotect. Kim jest?
Jakub Śpiewak z fundacji Kidprotect. Kim jest?

Jakub Śpiewak jest założycielem i prezesem fundacji Kidprotect.pl, która ...

BAZA PORAD

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.