porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
RAK JELITA GRUBEGO - jakie objawy i leczenie?
RAK JELITA GRUBEGO - jakie objawy i leczenie? Rozwija się powoli i długo nie daje objawów. Późne wykrycie ...
Dlaczego warto uważać na kleszcze

JAKIE SĄ OBJAWY BORELIOZY? Ugryzł cię kleszcz i boisz się boreliozy? Sprawdź jak ją rozpoznać!

Borelioza jest poważną chorobą przenoszoną przez kleszcze, ale nie wszystkie kleszcze są nią zarażone. Największe niebezpieczeństwo zarażenia boreliozą występuje na terenie północno-wschodniej Polski: na Mazurach w lasach Suwalszczyzny i Białostocczyzny. Zobacz jak rozpoznać boreliozę. 
JAKIE SĄ OBJAWY BORELIOZY? Ugryzł cię kleszcz i boisz się boreliozy? Sprawdź jak ją rozpoznać!
Kleszcz fot.: Photos.com

Miejsce po ukąszeniu kleszcza należy uważnie obserwować przez następne kilka tygodni. Jeśli kleszcz przekazał nam boreliozę pojawi się (choć niestety nie we wszystkich przypadkach) charakterystyczny objaw: tzw. rumień wędrujący. Jest to czerwony ślad na skórze w kształcie regularnego koła lub pierścienia zazwyczaj okalającego miejsce po ukąszeniu i poszerzający swoją średnicę. Potem zanika i borelioza staje się bardzo trudna do wykrycia. Istnieje jeszcze możliwość zrobienia badań krwi (tzw. testy Elisa oraz Western-blot) ale mogą być one mylące.

Borelioza jest poważną chorobą nie tylko ze względu na trudności diagnostyki, ale też ze względu na konsekwencje dla zdrowia człowieka. Potrafi długo rozwijać się w ukryciu w organizmie człowieka, miesiące a nawet lata, zanim wystąpią kolejne objawy. Niestety, gdy one już wystąpią, oznacza to, że choroba osiągnęła zaawansowane stadium.

Dlaczego borelioza jest taka groźna?

Jeśli chodzi o objawy, Borelioza atakuje wiele organów, i może wywoływać różne reakcje, które mogą być też przypisywane innym chorobom. Dlatego jeśli ktoś „przegapi” rumień, może mieć trudności z identyfikowaniem boreliozy. Często występują objawy związane z układem nerwowym, np. zmiany słuchowe – zanik słuchu, brzęczenie w uszach lub szum w uszach, zaburzenia pracy mięśni: osłabienie, dygotanie, drżenie lub skurcze, paraliż twarzy, porażenie nerwu twarzowego, niedomykalność powiek, uszkodzenie nerwów czaszkowych, zapalenie opon mózgowych, problemy z wymową i wzrokiem a także problemy psychiczne: depresja, uczucie zdezorientowania.

O tym, że kleszcz zaraził nas boreliozą mogą świadczyć też bóle stawów. Częstą konsekwencją boreliozy jest trwałe zniekształcenie stawów. Chorobie na tym etapie towarzyszy obrzęk i duży ból.

U niektórych osób borelioza wywołuje zanikowe zapalenie skóry a także powikłania sercowe.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak rozpoznać boreliozę? Co może świadczyć o zakażeniu?

Boreliozę wywołują bakterie przenoszone przez ślinę kleszczy. Dlatego właśnie latem, kiedy jesteśmy szczególnie narażeni na ich ukąszenia, należy zachować szczególną ostrożność. Jak rozpoznać...

BORELIOZA - jak ją rozpoznać? Czym grozi brak leczenia boreliozy?

Im szybiej uda się rozpoznać boreliozę, tym łatwiej ją wyleczyć! Gdy przejdzie w stan przewlekły, terapia jest długa. Niestety, nie zawsze da się ją od razu rozpoznać. Łatwo jest mylona z wieloma...

Co to jest BORELIOZA, niebezpieczna choroba, którą zarażają kleszcze?

Wiosną wiele się mówi o odkleszczowym zapaleniu opon mózgowych, żeby przypomnieć nam, że możemy się przeciwko niemu zaszczepić, zanim zaczniemy spędzać więcej czasu na łonie natury. O innej groźnej...

Aktualizacja: 11.07.2012 10:37
Autor: J. Kubecka
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Jakub Stefaniak, nowy rzecznik PSL kim jest?
Jakub Stefaniak, nowy rzecznik PSL kim jest?

PSL ma nowego rzecznika prasowego - został nim dziennikarz TVP Info ...

BAZA PORAD

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.