porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
UDAR MÓZGU - jak rozpoznać udar mózgu? Jak przeprowadzić szybki test neurologiczny? W Polsce co roku 60-70 tysięcy osób doznaje udaru mózgu. ...
Choroby dziedziczne - to choroby genetyczne powstałe na skutek zmutowania genu w DNA.

Jakie choroby są dziedziczne? Choroby genetyczne - objawy i przyczyny

Genetycy poświęcają im całe naukowe życie i wciąż szukają skutecznych sposobów ich wykrywania. Mimo to większości z nich nie da się przewidzieć nawet na etapie przygotowań do ciąży. Sprawdź, jakie choroby są dziedziczne.

Choroby dziedziczne łączy jedno – wszystkie powstają w momencie tworzenia się komórek nowego człowieka. Najczęściej zależne są od zawartości tak zwanego garnituru genetycznego rodziców nowego organizmu. Przede wszystkim jednak od pojedynczych genów, których nieodpowiedni zestaw w materiale „podarowanym” dziecku od obojga rodziców może wywołać uśpioną chorobę.

Jakie choroby zaliczają się do kategorii dziedzicznych?

  • Mukowiscydoza – występuje najczęściej. Wiąże się ze złą pracą gruczołów wewnętrznych i powoduje niewydolność układu oddechowego lub układu pokarmowego.

  • Atrofia mięśniowa – dotyka jednego na 10 tys. noworodków. Oznacza stopniowy zanik mięśni.

  • Choroba Huntingtona – nazywana też pląsawicą. Jej ofiarą pada ośrodkowy układ nerwowy a głównymi objawami są niekontrolowane ruchy kończyn.

  • Fenyloketonuria – polega na odkładaniu się w organizmie toksycznych aminokwasów. Objawia się padaczką, sztywnieniem stawów, niższym niż przeciętnie stopniem rozwoju umysłowego i uciążliwym zapachem potu.

  • Porfirie – to tak naprawdę grupa siedmiu schorzeń, które wynikają z zaburzeń w procesie biosyntezy czerwonego barwnika występującego w enzymach i hemoglobinie. Często z powodu braku ataków choroby, np. światłowstrętu czy zaburzeń psychicznych, chorzy nie wiedzą nawet o istnieniu tej choroby.

  • Hemofilie – choroby krwi, które łączy problem z krzepliwością krwi. Objawiają się rozmaitymi krwawieniami, niekiedy zagrażającymi życiu.

  • Cukrzyca – występuje w różnych postaciach i związana jest z podwyższonym poziomem cukru we krwi, który powodowany jest przez defekty insuliny wydzielanej przez trzustkę.

  • Daltonizm – schorzenie dotykające głównie mężczyzn i objawiające się problemami z rozpoznawaniem barw. Wynika z braku światłoczułych receptorów w siatkówce oka.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Mukowiscydoza - co to za choroba? Jakie są przyczyny tej nieuleczalnej choroby genetycznej? Mukowiscydoza - co to za choroba? Jakie są przyczyny tej nieuleczalnej choroby genetycznej?

Mukowiscydoza to najczęściej występująca choroba genetyczna na świecie. Choruje na nią średnio jedna na 2 500 osób, jednak najczęściej dotyka ona Europejczyków. W Polsce mukowiscydozę statystycznie...

NOWA LISTA LEKÓW REFUNDACYJNYCH. Jakie leki będą od marca 2012 roku tańsze, a jakie pozostaną w wysokiej cenie nadal?

Nowa lista refundacyjna, która będzie obowiązywać od 1 marca przyniesie pozytywne zmiany dla rodziców dzieci chorych na fenyloketonurię i alergie pokarmowe. Preparaty dla ich dzieci nie będą już...

Aktualizacja: 04.06.2013 12:02
Autor: MmM
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Jarosław Okrągły – kim jest były wiceminister łączności w rządzie Buzka?

Jarosław Okrągły, były wiceminsiter łączności w rządzie Buzka i mąż ...

BAZA PORAD

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.