porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak rozróżnić zwykłą grypę od świńskiej skoro objawy są prawie takie same? Grypę zwykłą od świńskiej różni wywołujący je wirus. Jednak oceniając ...
Lekarz POZ może wystawić skierowanie tylko na niektóre badania diagnostyczne!

Jakie badania może zlecić lekarz rodzinny?

Zdarza się, że lekarz w przychodni odmówi wystawienia skierowania na badania diagnostyczne w ramach NFZ. Np. nie chce wystawić skierowania na usg ślinianek czy na rezonans magnetyczny. Niestety, do odmowy zobowiązują lekarza przepisy. Na jakie badania może nas skierować lekarz rodzinny?

Jakie badania może zlecić lekarz rodzinny?

Lekarz POZ może zlecić nam badania:

  • hematologiczne (m.in. morfologia krwi),
  • kału,
  • moczu,
  • układu krzepnięcia,
  • mikrobiologiczne,
  • ekg w spoczynku,
  • biochemiczne i immunochemiczne w surowicy krwi,
  •  USG,
  • badania radiologiczne,
  • niektóre badania endoskopowe

 

Badania USG dotyczą tylko jamy brzusznej. Badanie USG innych okolic ciała i narzadów, np. węzłów chłonnych, stawów barkowych lub kolanowych trzeba wykonać na swój koszt lub mieć skierowanie od lekarza specjalisty.

Z badań radiologicznych lekarz POZ może zlecić zdjęcie klatki piersiowej w projekcji AP i bocznej, zdjęcia kostne - w przypadku kręgosłupa; kończyn i miednicy w projekcji AP i bocznej; zdjęcie czaszki i zatok w projekcji AP i bocznej oraz zdjęcie przeglądowe jamy brzusznej. Nie mogą to być jednak zdjęcia wykonane z kontrastem.

Lekarz POZ może też kierować na badania endoskopowe górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego (gastroskopia i kolonoskopia).

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak muzyka w uszach zabija, albo przynajmniej doprowadza do kalectwa?

Słuchawki na uszach, przez które młodzi ludzie słuchają – na ogół głośnej - muzyki, nie tylko przyprawiają ich o głuchotę. One potrafią także zabijać! Dowody na to znalazł naukowiec dr Richard...

Aktualizacja: 01.02.2013 15:39
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kinga Jasiewicz- kim jest maturzystka, która pozwała Okręgową Komisję Egzaminacyjną?
Kinga Jasiewicz- kim jest maturzystka, która pozwała Okręgową Komisję Egzaminacyjną?

Maturzystka Kinga Jasiewicz nie dostała się na wymarzone studia stomatologiczne ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.