porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Co Polacy myślą o opiece zdrowotnej? Czy służba zdrowia pracuje źle? Oj, nie jest dobrze! Według Polaków system zdrowotny kuleje i to bardzo. Bo gdy ...
Jaką dietę powinieneś stosować, gdy cierpisz na refluks? Choroby żołądka. Lekarstwa na refluks. Leczenie refluksu żołądkowo-przełykowego

Jak leczyć refluks żołądkowo-przełykowy? JAKA dieta? Choroba refluksowa przełyku - na czym polega?

Objawy refluksu są bardzo nieprzyjemne: piekący ból przełyku (zgaga), niemiły smak w ustach, ucisk w okolicach mostka. Odpowiednia dieta jednak pomoże złagodzić te dolegliwości. Mówimy wszystko na temat: choroba refluksowa przełyku.

Skąd się bierze refluks?

U wlotu do żołądka znajduje się zwieracz dolny przełyku. U niektórych osób się nie domyka, co skutkuje cofaniem się treści pokarmowej wraz z kwaśnym sokiem żołądkowym z żołądka do przełyku i podrażnieniem błony przełyku. Objawem tego jest zgaga – piekący ból przełyku.

Jaka dieta przy refluksie?

Przy refluksie żołądkowo-przełykowym trzeba uważać na to, co się je oraz wyeliminować z jadłospisu potrawy, po których zaobserwowaliśmy, że czujemy się gorzej. Jedzenie powinno być rozdrobnione, w postaci przecieru, pulpetów, purée, zupy-krem itp. Jedzenie w większych kawałkach przeżuwamy bowiem dłużej, a przeżuwanie zwiększa wydzielanie się kwasów trawiennych. One zaś, cofając się do przełyku, powodują dokuczliwe pieczenie w przełyku.

Osoby cierpiące na refluks powinny wyrzec się potraw smażonych i grillowanych, najlepsze będą dla nich dania gotowane na parze. Trzeba drastycznie ograniczyć tłuste jedzenie zwiększające wydzielanie się soków żołądkowych (ciężkostrawne mięso np. wieprzowinę, niektóre ryby - łososia, suma, halibuta), a także marynaty i kiszonki. Powinno się też unikać produktów bogatych w błonnik, bo mogą one podrażniać błonę przewodu pokarmowego.

Oprócz tłustego mięsa nie jemy też: grubych kasz, razowego chleba, razowych makaronów, serów (żółtego, topionego, brie, feta), surowych warzyw, grzybów, orzechów. Ostrożnie z przyprawami. Koniec z mocną herbatą i alkoholem!

Co można jeść? Chude twarogi, jaja (na miękko lub jajecznicę na parze), chude mięsa, chude ryby, jogurt, chude wędliny drobiowe, jasne, lekko czerstwe pieczywo, miód, zupy-kremy na wywarze warzywnym, kaszę mannę, gotowane warzywa.

Co oprócz diety?

Dobrze jest zrezygnować z obcisłych ubrań, pasków i gumek wrzynających się w ciało. Przez 2 godziny po posiłku lepiej unikać wysiłku fizycznego, zwłaszcza połączonego z kucaniem, skłonami, dźwiganiem ciężarów. Zamiast tego idziemy wolnym krokiem na spacer. Poza tym nie przejadamy się wieczorem i śpimy z wysoko ułożoną głową, aby treść z żołądka nie spływała do przełyku.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jakie są domowe sposoby na zgagę?

To nie jest groźna dolegliwość, ale potrafi być bardzo dokuczliwa. Czasami tak bardzo, że konieczne jest leczenie chirurgiczne. Ale zazwyczaj już niewielkie zmiany w diecie okazują się pomocne.

Aktualizacja: 23.03.2013 20:15
Autor: J. Kubecka
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim był rotmistrz Witold Pilecki?
Kim był rotmistrz Witold Pilecki?

Witold Pilecki był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, współzałożycielem Tajnej Armii ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.