porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Co Polacy myślą o opiece zdrowotnej? Czy służba zdrowia pracuje źle? Oj, nie jest dobrze! Według Polaków system zdrowotny kuleje i to bardzo. Bo gdy ...
Jaką dietę powinieneś stosować, gdy cierpisz na refluks? Choroby żołądka. Lekarstwa na refluks. Leczenie refluksu żołądkowo-przełykowego

Jak leczyć refluks żołądkowo-przełykowy? JAKA dieta? Choroba refluksowa przełyku - na czym polega?

Objawy refluksu są bardzo nieprzyjemne: piekący ból przełyku (zgaga), niemiły smak w ustach, ucisk w okolicach mostka. Odpowiednia dieta jednak pomoże złagodzić te dolegliwości. Mówimy wszystko na temat: choroba refluksowa przełyku.

Skąd się bierze refluks?

U wlotu do żołądka znajduje się zwieracz dolny przełyku. U niektórych osób się nie domyka, co skutkuje cofaniem się treści pokarmowej wraz z kwaśnym sokiem żołądkowym z żołądka do przełyku i podrażnieniem błony przełyku. Objawem tego jest zgaga – piekący ból przełyku.

Jaka dieta przy refluksie?

Przy refluksie żołądkowo-przełykowym trzeba uważać na to, co się je oraz wyeliminować z jadłospisu potrawy, po których zaobserwowaliśmy, że czujemy się gorzej. Jedzenie powinno być rozdrobnione, w postaci przecieru, pulpetów, purée, zupy-krem itp. Jedzenie w większych kawałkach przeżuwamy bowiem dłużej, a przeżuwanie zwiększa wydzielanie się kwasów trawiennych. One zaś, cofając się do przełyku, powodują dokuczliwe pieczenie w przełyku.

Osoby cierpiące na refluks powinny wyrzec się potraw smażonych i grillowanych, najlepsze będą dla nich dania gotowane na parze. Trzeba drastycznie ograniczyć tłuste jedzenie zwiększające wydzielanie się soków żołądkowych (ciężkostrawne mięso np. wieprzowinę, niektóre ryby - łososia, suma, halibuta), a także marynaty i kiszonki. Powinno się też unikać produktów bogatych w błonnik, bo mogą one podrażniać błonę przewodu pokarmowego.

Oprócz tłustego mięsa nie jemy też: grubych kasz, razowego chleba, razowych makaronów, serów (żółtego, topionego, brie, feta), surowych warzyw, grzybów, orzechów. Ostrożnie z przyprawami. Koniec z mocną herbatą i alkoholem!

Co można jeść? Chude twarogi, jaja (na miękko lub jajecznicę na parze), chude mięsa, chude ryby, jogurt, chude wędliny drobiowe, jasne, lekko czerstwe pieczywo, miód, zupy-kremy na wywarze warzywnym, kaszę mannę, gotowane warzywa.

Co oprócz diety?

Dobrze jest zrezygnować z obcisłych ubrań, pasków i gumek wrzynających się w ciało. Przez 2 godziny po posiłku lepiej unikać wysiłku fizycznego, zwłaszcza połączonego z kucaniem, skłonami, dźwiganiem ciężarów. Zamiast tego idziemy wolnym krokiem na spacer. Poza tym nie przejadamy się wieczorem i śpimy z wysoko ułożoną głową, aby treść z żołądka nie spływała do przełyku.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Refluks żołądkowo-przełykowy - czego unikać? Refluks żołądkowo-przełykowy - czego unikać?

Refluks żołądkowo - przełykowy potrafi bardzo uprzykrzyć życie osobie cierpiącej na tę przypadłość. A nieleczony może być przyczyną chorób. Bardzo ważne w leczeniu choroby refluksowej jest...

Leki na zgagę bez recepty - jakie są?

Zgaga to popularna dolegliwość objawiająca się pieczeniem w przełyku. Zobacz, jakie leki dostępne bez recepty pomogą Ci ją zlikwidować.

Domowe sposoby na zgagę. Jak pozbyć się zgagi?

Zgaga to wyjątkowo nieprzyjemne doznanie: dojmujące pieczenie w przełyku i za mostkiem wielu osobom odbiera radość życia. Jak się jej pozbyć? Czy są na to proste domowe sposoby? Mówimy, jak walczyć...

Aktualizacja: 23.03.2013 20:15
Autor: J. Kubecka
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Tomasz Średniawa, partner Anety Kopacz, reżyserki filmu Joanna - KIM JEST?
Tomasz Średniawa, partner Anety Kopacz, reżyserki filmu Joanna - KIM JEST?

Film "Joanna" w reżyserii Anety Kopacz jest jedną z polskich ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.