porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Histiocytoza X - co to takiego? [OBJAWY, LECZENIE] Histiocytoza X to choroba układu odpornościowego, której ofiarą padają przede ...
Podwyższony poziom cholesterolu? Poznaj sposoby na obniżenie cholesterolu we krwi

Jak obniżyć poziom cholesterolu? [VIDEO]

Podwyższony poziom cholesterolu jest niebezpieczny dla życia, choć długo nie daje o sobie znać. Problem dotyczy coraz młodszych ludzi. Jednak bez względu na to, ile masz lat, możesz zapanować nad cholesterolem. Sprawdź, jak poprawić groźne dla serca wyniki.
Jak obniżyć poziom cholesterolu? [VIDEO]

Wysoki cholesterol długo nie daje się wyczuć, chociaż jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia. 

fot.: Photos.com

Cholesterol jest niezbędny do życia – wchodzi w skład każdej komórki organizmu, uczestniczy w produkcji niektórych hormonów, bierze udział w wytwarzaniu witaminy D. Kłopoty zaczynają się, gdy jest go za dużo. Wtedy nadmiar cholesterolu krąży we krwi, osadza się na ściankach tętnic, zwężając ich światło i utrudniając przepływ krwi. W ten sposób rozwija się miażdżyca – choroba, która prowadzi do zawału serca czy udaru mózgu. Dlatego, gdy twoje wyniki odbiegają od normy, zacznij działać!

Dieta - podstawowy sposób na obniżenie cholesterolu

Z jedzenia pochodzi 20-40 proc. cholesterolu (resztę produkuje organizm, głównie w wątrobie). Zmieniając dietę, możesz więc znacząco poprawić wyniki badań. Najważniejsze jest ograniczenie produktów zawierających tłuszcze zwierzęce, które podnoszą stężenie złego cholesterolu (LDL) we krwi, a także dostarczenie produktów powodujących wzrost poziomu dobrego cholesterolu (HDL), który obniża stężenie LDL.

  • Unikaj tłustych mięs i wędlin, smalcu, żółtych serów, jajek.
  • Wołowinę i wieprzowinę zastąp drobiem (bez skóry!).
  • Jedz ryby morskie,
  • pieczywo smaruj margaryną ze sterolami roślinnymi,
  • używaj oliwy i olejów roślinnych – dostarczają sporo kwasów tłuszczowych omega-3, które obniżają poziom złego cholesterolu i trójglicerydów, a podwyższają stężenie HDL, działają też przeciwzakrzepowo.
  • Codziennie jadaj produkty pełnoziarniste, otręby owsiane, warzywa i owoce – obecny w nich błonnik zmniejsza wchłanianie cholesterolu z jelit.

Ćwiczenia na obniżenie cholesterolu

Najlepsze efekty w obniżaniu cholesterolu przyniesie połączenie diety z ćwiczeniami. Regularny wysiłek fizyczny (4-5 razy w tygodniu po 30 minut) obniża poziom cholesterolu całkowitego i podwyższa dobrego. Poprawia też elastyczność naczyń krwionośnych – nawet tych, w których zaczęły się już odkładać złogi cholesterolu. Ćwiczenia pomogą ci również pozbyć się nadwagi i rozładować napięcie (nadmierny stres zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych). Koniecznie znajdź więc czas na spacer, jogging, pływanie albo taniec – wysiłek aerobowy przyniesie ci najwięcej korzyści.

Papierosy podnoszą cholesterol

Aby walczyć z cholesterolem, musisz rozstać się z nałogiem. Związki zawarte w dymie nikotynowym uszkadzają bowiem śródbłonek naczyń krwionośnych, co sprawia, że na ich ścianach tworzy się blaszka miażdżycowa. W dodatku proces ten przebiega znacznie szybciej niż u osoby niepalącej. Nikotyna obniża też poziom dobrego cholesterolu.

Dietetyczne środki obniżające cholesterol

W aptece znajdziesz preparaty, które regulują poziom cholesterolu i ograniczają jego wchłanianie z jedzenia. Najczęściej zawierają one kwasy omega-3 (np. tran, suplementy z olejem lnianym lub z wiesiołka) albo czosnek. Warto też popijać czerwoną herbatę albo napar z pokrzywy – pomagają obniżyć poziom cholesterolu i poprawiają przemianę materii.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
ZAWAŁ I WYLEW - jakie objawy, jaka profilaktyka? Co robić, kiedy podejrzewasz u siebie wystąpienie objawów zawału albo wylewu?

Chorób serca i układu krwionośnego można uniknąć. Najczęściej spotykane i najniebezpieczniejsze choroby serca i układu krwionośnego to zawał i wylew. Ich ofiarami pada w każdym roku w USA 1,7 miliona...

Aktualizacja: 21.08.2014 14:04
Autor: AG
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Andrzej Duda: żona Agata, córka Kinga - co o nich wiemy?
Andrzej Duda: żona Agata, córka Kinga - co o nich wiemy?

Andrzej Duda zdobył najwięcej głosów w I turze wyborów prezydenckich ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.