porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak uzyskać ZWROT KOSZTÓW LECZENIA w krajach Unii Europejskiej? Jeśli zdarzyło ci się skorzystać za granicą z pomocy lekarza, ...
Podstawowe badanie krwi - morfologię - powinno się wykonywać profilaktycznie raz do roku

MORFOLOGIA KRWI. Jak czytać wyniki badania krwi? Jak odczytać wynik?

Zobacz, jak samodzielnie zorientować się w wynikach morfologii. Jakie są normy, a jakie odchylenia mogą wskazywać na poważne zaburzenia zdrowotne? Morfologia krwi i wyniki badań krwi - jak interpreztować?

Morfologię, a więc podstawowe badanie krwi, powinno się wykonywać profilaktycznie raz do roku, aby móc wcześnie wykryć i zapobiec czy podjąć bardziej skuteczne leczenie rozwijających się chorób. Pamiętajmy jednak, by nigdy nie zdawać się na samodzielną interpretację wyników, zawsze zostawmy to lekarzowi. Nawet jeśli sprawdzimy w internecie wszystkie normy, i tak poszczególne zależności pomiędzy odchyleniami zna tylko lekarz.

Próbując samemu, czy z pomocą internetu, zinterpretować wyniki, możemy tylko niepotrzebnie się zdenerwować czy wmówić sobie jakąś chorobę. Pamiętajmy też, że organizm jest wielką fabryką, rzadko pojedyncze, niewielkie odchylenia on normy wskazują jakaś poważną chorobę. Duże wartości powyżej lub poniżej normy zawsze powinny nas jednak zaniepokoić.

Podstawowe wyniki (pamiętajmy, że poszczególne laboratoria mogą podawać wyniki w różnych jednostkach; najczęściej normy są podane na wyniku):

  • RBC, czyli krwinki czerwone, inaczej erytrocyty, norma: kobiety:3,9 – 5,6 M/ul. mężczyźni: 4,5 – 6,5 M/ul.  – przyczyn odchyleń od normy może być bardzo wiele, pod uwagę bierze się cały obraz morfologii.

  •  HGB, hemoglobina, Kobiety: 6,8 – 9,3 mmol/l lub 11,5 – 15,5 g/dl. Mężczyźni: 7,4 – 10,5 mmol/l lub13,5 – 17,5 g/dl. U kobiet bardzo często występują wartości poniżej normy, wskazujące na anemię.

  •  HTC (hematokryt), MCV (średnia objętość krwinki czerwonej), MCH (średnia zawartość hemoglobiny w krwince czerwonej), MCHC (stężenie hemoglobiny) –  odchylenia od norm tych wartości (zarówno powyżej, jak i poniżej normy) mogą wskazywać na różne rodzaje niedokrwistości.

  •  PLT (płytki krwi, trombocyty). Kobiety:150 – 450 tys./ul. Mężczyźni:140 – 440 tys./ul. To dosyć istotne wskazania, nadpłytkowość często stwierdza się w przypadku przewlekłych stanów zapalnych, małopłytkowość bywa spowodowana upośledzeniem wytwarzania płytek krwi w szpiku. Oba odchylenia wymagają dalszej diagnostyki.

  •  MPV (średnia objętość płytek we krwi), powyżej normy bywa wskazaniem np. na reumatoidalne zapalenie stawów.

  •  WBC (biała krwinki, leukocyty), ich głównym zadaniem jest walka z infekcjami, Kobiety:3,8 – 10 tys./ul. Mężczyźni: 3,8 – 10 tys./ul. Odchylenia w przypadku białych krwinek zawsze wymagają dalszej diagnostyki. Wynik powyżej normy może mieć przyczyny fizjologiczne, jak stres, ale też świadczyć o stanie zapalnych. Poniżej normy – może wskazywać na uszkodzenie szpiku kostnego.

  •  LYM (limfocyty, najważniejsze komórki układu odpornościowego) Kobiety:0,6 – 4,1 K/ul. Mężczyźni: 0,6 – 4,1 K/ul. Znaczne odchylenia zawsze świadczą, że coś dzieje się w naszym organizmie. Liczba limfocytów wzrasta w wielu chorobach, od stosunkowo niegroźnych, jak świnka, do np. chłoniaków. Spadek liczby limfocytów może wskazywać na ciężkie zakażenie. wirusowe.

  •  MONO (monocyty, białe ciałka krwi, które niszczą zarazki), wzrost może wskazywać na mononukleozę, niedobór na toczącą się w organizmie infekcję; interpretacja zależy od pozostałego obrazu morfologii.

  •  OB. (tzw. Odczyn Biernackiego, szybkość opadania czerwonych krwinek w osoczu) Kobiety:< 12 mm po 1 godz. Mężczyźni: < 8 mm po 1 godz. Wysokie OB. Świadczy z reguły o toczącym się w organizmie stanie zapalnym. Niskie występuje np. przy niewydolności krążenia.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
MORFOLOGIA KRWI - JAK CZYTAĆ WYNIKI krwi i jakie są normy? MORFOLOGIA KRWI - JAK CZYTAĆ WYNIKI krwi i jakie są normy?

To badanie mówi nam wiele o stanie naszego zdrowia. Warto je więc wykonywać przynajmniej raz do roku. Jak ocenić, czy wyniki morfologii są prawidłowe?

Aktualizacja: 11.06.2012 00:23
Autor: stulbia modra
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Nie żyje Jadwiga Piłsudska-Jaraczewska, córka Marszałka Piłsudskiego - kim była?
Nie żyje Jadwiga Piłsudska-Jaraczewska, córka Marszałka Piłsudskiego - kim była?

Jadwiga Piłsudska-Jaraczewska nie żyje. Taką informacją przekazało Muzeum Józefa Piłsudskiego ...

BAZA PORAD

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Morfologia krwi jak odczytać wynik. Wyniki morfologii należy porównywać zawsze z normami. morfologia krwi. morfologia. analiza krwi. wyniki badań krwi. morfologia krwi wyniki. wyniki krwi. morfologia normy. morfologia z rozmazem. Morfologia krwi to podstawowe badanie diagnostyczne. Jak odczytywać wyniki badania krwi, interpretacja morfologii. Morfologia krwi - jak czytać i jakie są normy?
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.