porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
BŁONNIK W DIECIE. Jaką rolę pełni błonnik w diecie? Dlaczego potrzebujesz błonnika? Błonnik to części roślin, których w ogóle nie trawimy. Nie ...
Kiedy infekcja intymna u kobiety wymaga leczenia także jej partnera.

Infekcje pochwy - czy trzeba leczyć także partnera? Objawy i leczenie infekcyjnych chorób kobiecych

Wbrew temu, co można przeczytać i usłyszeć w wielu źródłach, grzybica pochwy i waginoza bakteryjna nie są chorobami przenoszonymi drogą płciową, a więc partner seksualny kobiety zwykle wcale nie musi być leczony. Zobacz, w jakich przypadkach jest to jednak konieczne.

Nie wszystkie infekcje kobiecych narządów płciowych wymagają leczenia jej partnera. Przeczytaj, kiedy jest to konieczne, a kiedy - nie. Oto najczęstsze choroby narządów intymnych.

Chlamydioza

Jest to choroba wywołana przez bakterię Chlamydia trachomatis, przenoszoną głównie drogą płciową. Objawy: śluzowo-ropne upławy, swędzenie i pieczenie sromu i pochwy (zwłaszcza przy oddawaniu moczu) oraz bóle w dole brzucha.
Leczenie: antybiotykoterapia.
Leczenie partnera: konieczne! Powinien przyjmować te same leki, co kobieta.

Zakażenie bakteryjne pochwy (waginoza bakteryjna)

Chorobę wywołują różne szczepy bakterii beztlenowych, które występują w prawidłowej mikroflorze pochwy. Do ich szybkiego rozmnożenia dochodzi, gdy następuje nagły spadek odporności organizmu. Zachorowaniu na waginozę bakteryjną sprzyja: stosowanie antybiotyków, irygacje pochwy, ciąża, złe nawyki higieniczne, urazy pochwy.
Objawy: wydzielina jest biaława lub szara, ma cuchnacy, rybi zapach i pH powyżej 4,5. Czasami może wystąpić świąd sromu, ale rzadko. Uwaga: czasami nie występują żadne dolegliwości, dlatego aby rozpoznać infekcję, warto mierzyć co jakiś czas wartość pH w pochwie, umieszczając w niej tzw. papierek lakmusowy (do kupienia w aptece).
Leczenie: antybiotyki doustne lub dopochwowe.
Leczenie partnera: niepotrzebne; waginoza nie jest chorobą przenoszoną drogą płciową.

Grzybica pochwy (drożdżyca)

Chorobę wywołuje kilka rodzajów grzybów z gatunku Candida, najczęściej Candida albicans. Grzybicy pochwy sprzyjają: kuracje antybiotykowe, uszkodzenia lub podrażnienia tkanki pochwy, cukrzyca, niewłaściwie wykonywane zabiegi higieniczne.
Objawy: swędzenie i pieczenie pochwy i warg sromowych oraz gęste upławy w różnych odcieniach bieli. Wydzielina z pochwy jest gęsta, często grudkowata, serowata – wygląda jak zsiadłe mleko albo twaróg. Wargi sromowe mogą być zaczerwienione i obrzęknięte. Odczyn pochwy jest prawidłowy (poniżej 4,5).
Leczenie: leki przeciwgrzybicze w formie kremów lub globulek dopochwowych.
Leczenie partnera: nie ma takiej potrzeby, o ile on sam nie został zakażony. Ryzyko przeniesienia grzybicy z pochwy na prącie jest bardzo małe (wynosi poniżej 5 proc.).

Rzęsistkowica

To choroba dróg moczowo-płciowych, wywołana przez pierwotniaka Trichomonas vaginalis, który bytuje w pochwie, cewce moczowej i gruczołach okołocewkowych. Najczęściej można się nią zakazić podczas kontaktów seksualnych, ale zdarzają się też infekcje przez bieliznę, ręczniki, gąbki, pościel czy urządzenia sanitarne.
Objawy: obfita, pienista lub kremowa wydzielina w kolorze szarym lub żółtozielonym, ból, obrzęk i zaczerwienienie okolic intymnych, świąd i pieczenie w czasie oddawania moczu.
Leczenie: antybiotykoterapia.
Leczenie partnera: tak, jest to choroba przenoszona drogą płciową, konieczne jest więc także leczenie partnera seksualnego.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Choroby przenoszone drogą płciową, którymi możesz się zarazić nie uprawiając seksu - jakie są?

Chorowanie na coś, czym można się zarazić przez seks wywołuje obrzydzenie – do choroby i chorującego. Wielu jest skłonnych „dać sobie głowę uciąć”, że choroby takie dotyczą...

Infekcja intymna. Jak pozbyć się dolegliwości infekcji pochwy? Infekcja intymna. Jak pozbyć się dolegliwości infekcji pochwy?

Infekcje intymne – czy istnieją domowe sposoby na pozbycie się dolegliwości? Czy warto walczyć z infekcją intymną na własną rękę, bez konsultacji z lekarzem? Okazuje się, że niekoniecznie...

Grzybica pochwy: objawy grzybicy pochwy, leczenie grzybicy pochwy

Grzybica pochwy choć raz w życiu zdarza się niemal każdej dorosłej kobiecie. Objawy ma bardzo nieprzyjemne, ale stosunkowo prosto można ją wyleczyć. Grzybica pochwy: objawy grzybicy pochwy,...

Aktualizacja: 23.04.2013 21:47
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
André Brink - kim był jeden z najwybitniejszych pisarzy południowoafrykańskich?
André Brink - kim był jeden z najwybitniejszych pisarzy południowoafrykańskich?

André Brink, jedne z najwybitniejszych pisarzy południowoafrykańskich nie żyje. Międzynarodowe ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.