porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Boli cię gardło? Sprawdź, co to może oznaczać!
Boli cię gardło? Sprawdź, co to może oznaczać! Ból gardła jest często spotykany w naszej strefie klimatycznej. Szczególnie ...
Rak tarczycy - przy guzie o charakterze nowotworowym wycina się całą tarczycę oraz węzły chłonne położone w pobliżu tarczycy.

Guzek tarczycy – kiedy konieczna jest operacja?

Tarczyca to gruczoł, który potrafi nieźle "narozrabiać" w naszym organizmie, gdy jego czynności są zakłócone. A dzieje się tak, gdy na tarczycy pojawiają się guzki. Większość guzków nie wymaga usunięcia, wystarczy je obserwować. Są jednak i takie, których szybko trzeba się pozbyć. Co robic z guzkami tarczycy?

Guzek tarczycy najczęściej jest torbielą lub gruczolakiem, ale może być nowotworem. Większość guzków nie wymaga usunięcia, wystarczy je obserwować. Natomiast, należy je wycinać, jeżeli:

  • są podejrzane o zmiany złośliwe,

  • powodują nadczynność tarczycy, 

  • szybko rosną, 

  • występują trudności w połykaniu, zaburzenia drożności tchawicy, chrypka. 

Decyzję o operacji podejmuje się po określeniu typu guzka. Konieczna jest, gdy guzek jest złośliwy. Stwierdza się to badając komórki pobrane z guzka metodą biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej. Badanie komórek jednoznacznie stwierdza charakter guzka.

Gdy przed operacją stwierdzi się raka tarczycy, wycina się w jej trakcie cały gruczoł wraz z węzłami chłonnymi położonymi w okolicy tchawicy. Operacja czasami jest konieczna, gdy guzki o charakterze łagodnym są tak duże, że powodują problemy z oddychaniem lub przełykaniem.

Zdarza się również, że guzek, który został w czasie biopsji zakwalifikowany jako zmiana łagodna zaczyna szybko rosnąć. Niezbędne jest wtedy powtórne badanie i w efekcie zabieg usunięcia guzka.

Innym przypadkiem, kiedy operacja pomaga wyzdrowieć, jest nadczynność tarczycy spowodowana guzkiem autonomicznym, wydzielającym nadmierne ilości hormonów.

WIĘCEJ O NADCZYNNOŚCI TARCZYCY PRZECZYTASZ TUTAJ:

Nadczynność tarczycy – najczęstsze objawy nadczynności tarczycy


MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Co to jest KOLONOSKOPIA? Dlaczego warto robić badanie kolonoskopowe profilaktycznie?

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie. Rak wcześnie wykryty jest wyleczalny! Nie daj się zaskoczyć - badaj się regularnie. Już dziś zapisz się na...

Co to jest CHOROBA HASHIMOTO? Jakie są przyczyny, objawy i leczenie tej CHOROBY TARCZYCY?

Ta tajemnicza choroba wciąż jest przedmiotem badań lekarzy i naukowców. Nie wiadomo do końca, co ją wywołuje, jest też trudna do zdiagnozowania. Trzeba ją jednak leczyć, gdyż choć sama w sobie nie...

CHOROBY TARCZYCY. Jakich objawów tarczycy nie wolno lekceważyć?

Od jakiegoś czasu narzekasz na senność lub obniżenie nastroju, dużo ostatnio przytyłeś albo chudniesz mimo dobrego apetytu, wypadają ci włosy, jest ci stale za gorąco lub za zimno? To mogą być objawy...

Aktualizacja: 25.03.2013 10:22
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Ewa Telega - kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Ewa Telega to aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa. Niedługo zobaczymy ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.