porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Syrop z sosny – domowy sposób na przeziębienie i wzmocnienie organizmu po zimie. Jak SAMODZIELNIE zrobić syrop sosnowy?
Zdrowie człowieka: jak poradzić sobie z wrastającym paznokciem?

WRASTAJĄCY PAZNOKIEĆ. Dlaczego paznokieć wrasta? Jak wygląda leczenie? Kiedy warto założyć klamrę?

Boli cię duży palec u nogi, masz tam stan zapalny oraz coraz większe problemy z chodzeniem? Najprawdopodobniej twoim problemem jest wrastający paznokieć.

Dolegliwość powstaje, gdy paznokieć, zwykle u dużego palca stopy, wrasta w otaczające go tkanki miękkie (z jednej lub obu stron palca). Wywołuje to ból oraz obrzęk i zaczerwienienie skóry wału paznokciowego. Zaniedbanie pierwszych objawów może doprowadzić do zanokcicy (zakażenie bakteryjne skóry wału paznokciowego) lub ropowicy palca.

Główne przyczyny wrastania paznokcia

  • noszenie zbyt ciasnego obuwia,

  • nieprawidłowe obcinanie paznokci,

  • urazy palców,

  • zaniedbanie higieny.

Leczenie wrastającego paznokcia polega na jak najszybszym zlikwidowaniu stanu zapalnego/bakteryjnego (w ostrych stanach lekarz decyduje się na wprowadzenie antybiotyków) i przeciwdziałaniu nawrotom dolegliwości poprzez:

  • noszenie wygodnego, dobrze dopasowanego obuwia (aby można było ruszać palcami),
  • higienę stóp,
  • prawidłowe obcinanie paznokci (wolny brzeg paznokcia powinien być prosty).

W łagodzeniu dolegliwości pomocne jest moczenie nóg w ciepłej wodzie oraz skorzystanie z preparatów zmiękczających paznokieć i otaczającą go skórę.

W przypadku, gdy leczenie nie przynosi spodziewanych rezultatów, warto zastanowić się nad założeniem klamry. Jej działanie polega na spłaszczaniu płytki paznokciowej lub zmianie toru wzrostu paznokcia. Klamry dopasowuje się do kształtu paznokcia. Zabieg zakładania jest bezbolesny.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Infekcje pochwy - jak ich uniknąć latem? Infekcje pochwy - jak ich uniknąć latem?

Odczuwasz swędzenie okolic intymnych, pieczenie sromu, masz upławy? Najprawdopodobniej zaatakowały cię drobnoustroje chorobotwórcze, a twój organizm się przed nimi nie obronił. Czy można było tego...

BÓLE MENSTRUACYJNE jak sobie radzicie? Z BÓLAMI MENSTRUACYJNYMI jak sobie poradzić?

Bóle związane z bolesnym miesiączkowaniem można złagodzić unikając soli i ostrych przypraw, stosując dietę bogatą w wapń i magnez oraz dbając o relaks i regularny sen. Radzimy, co jeszcze można...

BÓL UCHA. Jak domowymi sposobami uporać się z bólem ucha?

Ból ból ucha wskazuje na zapalenie lub infekcję tego narządu. Nie lekceważ go i jeśli utrzymuje się kilka dni koniecznie odwiedź lekarza. Zanim jednak to zrobisz, spróbuj sprawdzonymi domowymi...

Aktualizacja: 26.01.2015 12:42
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Małgorzata Halber - kim jest? [KARIERA, RODZINA, ALKOHOLIZM]
Małgorzata Halber - kim jest? [KARIERA, RODZINA, ALKOHOLIZM]

Małgorzata Halber, córka byłego posła SLD, od dziecka związana z ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.