porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Czy skażona SÓL PRZEMYSŁOWA jest szkodliwa dla ludzi? Co zawiera sól przemysłowa? W związku z wybuchem w Polsce tzw. afery solnej Polacy ...
Wszystko o nerkach i jak o nie dbać

DIETA ZDROWA DLA NEREK. Co jeść, aby mieć zdrowe nerki?

Nerki działają niczym filtr naszego organizmu. Oto jak o nie dbać? Jakie produkty na stałe powinny wejść do codziennej diety, a które lepiej ograniczać?

Aby utrzymać nerki w zdrowiu zaleca się dietę bogatokaloryczną, o odpowiedniej zawartości minerałów i ubogobiałkową. Przede wszystkim trzeba unikać soli, również tej zawartej w wędzonych mięsach, wędlinach, oliwkach, kwaszonej kapuście, wędzonych rybach oraz daniach mrożonych i puszkowanych.

Zamiast tłuszczów zwierzęcych spożywajmy większe ilości tłuszczów roślinnych (tj. olej, oliwa, margaryny, ryby). Należy ograniczyć spożywanie produktów, które sprzyjają powstawaniu kamieni nerkowych, czyli mięsa i produktów bogatych w szczawiany (szpinak, rabarbar, buraki i botwina) - nadmiar szczawianów zostaje zatrzymany w nerkach w postaci złogów.

Lepiej unikać potraw smażonych, pieczonych i duszonych z dodatkiem tłuszczu. Dieta powinna być bogata w chude mięso drobiowe i cielęce. Pamiętajmy, że nerkom szkodzi picie napojów sztucznie koloryzowanych, wysoko słodzonych, pełnych chemicznych dodatków smakowo-zapachowych lub syntetycznego słodzika. Zamiast tego pijmy duże ilości wody, zielonej herbaty, półtłustego mleka i domowych kompotów z owoców.

Dietę warto urozmaicać żurawiną, owocem jałowca, zielem skrzypu, fiołka trójbarwnego, korzeniem lukrecji, liściem mącznicy, poziomkami, pokrzywami i nasieniem pietruszki.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 04.04.2012 14:26
Źródło: mowimyjak.pl
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kasia Markiewicz nie żyje. Kim była uczestniczka The Voice of Poland? Co o niej wiemy?
Kasia Markiewicz nie żyje. Kim była uczestniczka The Voice of Poland? Co o niej wiemy?

Kasia Markiewicz, 38-latka chora na raka, wystąpiła 8 marca w ...

BAZA PORAD

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.