porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak leczyć zapalenie węzłów chłonnych? Węzły chłonne stanowią ważny element układu odpornościowego. Ale czasami i ...
Dializowanie to sposób na utrzymanie przy życiu chorych z niewydolnością nerek

Dializa - na czym polega, czemu służy?

Dializa konieczna jest wtedy, kiedy przestają pracować nerki, a organizm jest zatruwany szkodliwymi substancjami. Wtedy jedynym ratunkiem dla chorego są dializy, które często są okresem przejściowym przed przeszczepem. Na czym polega dializowanie?
Dializa - na czym polega, czemu służy?

Dializowanie pozwala chorym z niewydolnością nerek czekać na przeszczep.

fot.: Photos.com

Czym są dializy i kto je musi stosować?

Dializy polegają na oczyszczeniu organizmu ze szkodliwych produktów przemiany materii - metabolitów, a także usuwaniu nadmiaru wody z organizmu.

Podczas dializy pacjent jest podłączony do specjalnego urządzenia - dializatora, do którego trafia krew. Pacjentowi wbijane są igły dializacyjne umożliwiające pobieranie krwi z naczyń krwionośnych i cieniutkimi rurkami trafia ona do urządzenia. Maszyna oczyszcza krew i ta wraca do organizmu.

Jedna wizyta w stacji dializ może trwać nawet 5 godzin, a trzeba chodzić na nie nawet trzy razy w tygodniu. Niestety, często przy dializach występują skutki uboczne m.in. wysoka gorączka, bóle głowy, skurcze mięśni. Co gorsze w tym czasie obowiązuje dieta i ograniczone spożywanie płynów.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak długo można żyć na dializach? Jak długo można żyć na dializach?

Niewydolność nerek powoduje zatrucie całego organizmu i rozwój wielu schorzeń, takich chociażby jak nadciśnienie tętnicze czy niedokrwistość. Dla osób, które na nią cierpią, szansą na dalsze życie...

Aktualizacja: 12.11.2013 16:16
Źródło: mowimyjak.pl
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Marek Dyjak? [VIDEO]

Marek Dyjak to polski Tom Waits? Za to stwierdzenie sam ...

BAZA PORAD

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.