porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jakie są skutki przedawkowania paracetamolu? Paracetamol do dobry i skuteczny środek przeciwbólowy. Jednak trzeba bardzo ...
Glejak to niebezpieczna choroba neurologiczna. Jak ją rozpoznać? Jakie są objawy glejaka?

Co to jest glejak? Jakie są jego objawy?

Glejak to nowotwór mózgu. Najczęściej występującym jest glejak wielopostaciowy w płacie czołowym i skroniowym. Niestety, choroba jest śmiertelna i od chwili zdiagnozowania przeciętny czas życia to około rok.

Glejak: nowotwór mózgu

Glejaki to zróżnicowana grupa nowotworów, wywodzących się z tkanki glejowej, budującej zrąb mózgu, odżywiającej i chroniącej jego neurony. Choroba atakuje zwykle ludzi dorosłych w wieku 30-60 lat. Nowotwór rozprzestrzenia się po centralnym układzie nerwowym, tworząc liczne i rozległe guzy, przenikające zdrową tkankę nerwową. Niestety, glejaki złośliwe nie są podatne ani na chemioterapię, ani na radioterapię, a ich specyficzne rozprzestrzenienie się w mózgu wyklucza skuteczne leczenie chirurgiczne. W Polsce zachorowalność na glejaki wynosi około 1300 przypadków rocznie, w tym na glejaki złośliwe około 600 przypadków rocznie.

>>> Przeziębienie czy nowotwór? Kiedy dolegliwości wskazują na przeziębienie, ale są czymś innym [KLIKNIJ]

Objawy glejaka mózgu

Objawy guza mózgu to: bóle głowy, nudności i wymioty (najbardziej nasilone rano), zespół psychoorganiczny – osłabienie sprawności umysłowej, zaburzenia pamięci, uogólnione napady padaczkowe. Zależnie od lokalizacji guza mogą wystąpić także: niedowład, zaburzenia czucia, zaburzenia mowy, wzroku, słuchu, zaburzenia równowagi, uszkodzenie nerwów czaszkowych. Glejak zlokalizowany w płacie czołowym może skutkować postępującym otępieniem, obniżeniem napędu, brakiem krytycyzmu, niekiedy agresją i niepohamowanym popędem seksualnym. Guz płata skroniowego może dawać takie objawy jak: stany lękowe, depresyjne, upośledzenie pamięci. Guz móżdżku powoduje zaburzenia równowagi i zawroty głowy, a także oczopląs.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jakie są objawy guza mózgu? Jakie są objawy guza mózgu?

Objawy raka mózgu są różne i zależą od umiejscowienia guza oraz stopnia zaawansowania choroby. Mówimy, jak wyglądają i co powinno skłonić do wizyty u lekarza.

RAK MÓZGU. Jakie są przyczyny raka mózgu, objawy i leczenie?

Rak mózgu czyli nowotwór złośliwy wywodzacy się z komórek nabłonkowych jest wywołany namnażaniem się komórek nowotworowych w tkance mózgu. Szanse na przeżycie 5 lat ma ok. 15 proc. chorych ze...

Dlaczego brakuje leków do chemioterapii? Co mają zrobić chorzy na raka, którym odmówiono leczenia?

Lista szpitali, w których brakuje leków do chemioterapii lub w których za moment skończa się zapasy rośnie! Co mają zrobić chorzy na raka, dla których nie ma leków koniecznych do chemioterapii?...

Aktualizacja: 18.02.2014 10:18
Autor: Joanna Germak
  • Komentarze
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Andrzej Duda, kandydat PiS na prezydenta?
Kim jest Andrzej Duda, kandydat PiS na prezydenta?

Jarosław Kaczyński ogłosił, że kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w wyborach ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.