porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
BEZSENNOŚĆ. Jakie są sposoby na problemy z zasypianiem? 13 rad dla cierpiących na bezsenność Bezsenność dokucza coraz większej liczbie ludzi. Pojawieniu się bezsenności sprzyjają ...
Trauma pourazowa może być źródłem silnych urazów psychicznych, nerwic, a także chorób somatycznych. Jak pomóc dzieciom, które przeżyły wypadek autokaru w Belgii?

Co to jest SZOK POURAZOWY? Czy dotknie on dzieci, które przeżyły WYPADEK AUTOKARU W BELGII? Jak pomóc dziecku po traumie?

Zespół stresu pourazowego ( PTSD) to zaburzenie wywołane przez czynniki zewnętrzne, jak śmierć bliskiej osoby czy wypadek, w którym uczestniczyliśmy czy byliśmy jego obserwatorami. Jakie są objawy stresu pourazowego? Jak sobie poradzić z traumą? Jak należy wspierać dzieci, które były uczestnikami wypadku?  

Dzieci, uczestniczące w wypadku autokarowego w szwajcarskim tunelu przeżyły prawdziwe piekło. Szok, strach, ból, widok martwych, okaleczonych ciał kolegów i koleżanek, ranni wołający o pomoc. Krew, łzy, niedowierzanie i ból. Ci, którzy widzieli rozmiar tragedii, doświadczyli jej na sobie, jeszcze długo będą we wspomniniach wracać do tych minut i przeżywać je na nowo. Dzieci, mniej odporne na stres niż dorośli będą długo zmagać się ze wspomnianiami wypadku autokarowego. Jak im pomóc?

Stres pourazowy - co to takiego?

Przeżycie traumatycznego wydarzenia pociąga za sobą szereg objawów psychologicznych i biologicznych. Po przeżyciu wypadku, osoby będące świadkami czy bezpośrednio uczestnikami mogą zmagać się z traumą jeszcze przez wiele miesięcy, a nawet lat. Osoby dotknięte szokiem pourazowym mogą omijać miejsce, w którym doszło do wypadku, unikać podróżowania samochodem, pociągiem czy samolotem, jeśli to w nich doszło do wypadku, nie poruszać tego tematu w rozmowach - unikać go, a jednocześnie stale powracać do koszmaru w myślach czy snach.

Szok pourazowy - jakie objawy?

Szok pourazowy objawia się powtarzającym się i zakłócającym funkcjonowanie przypominaniem sobie stresującej sytuacji, i ciągłym przeżywaniem jej na nowo we wspomnieniach i wyobrażaniem jej, zarówno na jawie jak i w snach. Dodatkowo u pacjentów mozna zaobserwować zobojętnienie i odrętwienie uczuciowe oraz unikanie bodźców, które mogą wywołać wspomnienie urazu. Do innych cech stresu pourazowego należą zaburzenia nastroju i dziwne zachowania.

Dzieci, które przeżyły katastrofę odczuwają zmienne stany emocjonalne: napięcia, stany niepokoju i dysforii- zagubienia, pobudzenia, pustki i samotności do skrajnej paniki, furii i rozpaczy. U większości z nich może rozwinąc się chroniczny niepokój i depresja.

Dzieci, które przeżyły kryzysowe sytuacje tracą radość z życia, stają się pozornie dojrzalsze, tracą zainteresowanie zabawą, przestają kontrolować swój organizm (wiele ma problem z moczeniem się), mają poczucie niskiej wartości i niskie mniemanie o własnych zdolnościach, wycofują się z życia społecznego, moga zachowywać się agresywnie (otwarta wrogość, złość, która wynika z faktu braku kontroli nad własnym życiem).

U dzieci po sytuacjach traumatycznych obserwuje się wzmożoną drażliwość, zniechęcenie, rezygnację, a także bunt wobec sytuacji, lęk przed przyszłością,  izolację, a także objawy wegetatywne typu: obgryzanie paznokci, jąkanie, ssanie palców.

Pacjenci, którzy doświadczyli traumy pourazowej skarżą się na ataki paniki, zasłabnięcia, kołatanie serca, nadmierną nerwowość i rozdrażnienie – stany te mogą utrzymywać się nie tylko miesiącami, ale i latami. Wystarczy mała iskra, by płomień wybuchł na nowo i wspomnienia, na które reaguje cały organizm powróciły  – tą iskrą może być zarówno informacja w telewizji o tym lub zupełnie innym wypadku, ostry dźwięk usłyszany na ulicy, czyjś krzyk przypominający traumatyczną sytuację itd.

Stres pourazowy - jak wygląda leczenie?

Jeśli psychiatra czy psycholog stwierdzi u pacjenta zespół stresu pourazowego – poza leczeniem farmakologicznym, kieruje go na leczenie terapeutyczne, którego celem jest zmniejszenie obecnych objawów, powodujących u pacjenta dyskomfort i cierpienie, a także zapobieganie późniejszym skutkom nieleczonego stresu pourazowego.

Pozostawiony sam sobie stres pourazowy może minąć sam, jednak czas, kiedy człowiek był nim dotknięty odciska swoje piętno na jego psychice. Okres, w którym człowiek go doświadczał może wpędzić go w nałogi jak np. alkoholizm, a także depresję, choroby psychosomatyczne czy agresję.

Jak na co dzień pomóc dziecku, które przeżyło traumę?

Dziecko, które przezyło szok pourazowy nalezy na co dzień należy wspierać i okazywać mu wiele miłości i ciepła, zaspokajać jego potrzeby emocjonalne, okazać mu, że mamy poczucie kontroli nad sytuacją. Aby dziecko poradziło sobie z oswojeniem sytuacji trzeba z nim rozmawiać, równeiż jeśli dziecko chce na temat traumatycznego wydarzenia - można zaproponować mu "wyrzucenie" z siebie emocji przez rysunek, czy opowiadanie/odgrywanie scenek na temat tego, jak dziecko się czuje, czego się obawia. Uważnie słuchaj, co mówi, nie ucinaj zwierzeń, podkreślaj dobre i pozytywne rzeczy w życiu dziecka. Okazuj mu dużo zrozumienia i troski.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak żyć po AMPUTACJI KOŃCZYN? Ile trwa rehabilitacja po utracie ręki lub nogi?

Amputacja kończyn spowodowana zniszczeniem tkanek w czasie wypadku np. przygnieceniem przez ciężki przedmiot wymaga nie tylko wielomiesięcznej rehabilitacji i nauczenia się funkcjonowania z protezą,...

Co to jest STRES POURAZOWY? Czy grozi on pasażerom, którzy przeżyli KATASTROFĘ KOLEJOWĄ W SZCZEKOCINACH koło Zawiercia?

Zespół stresu pourazowego ( PTSD) to zaburzenie wywołane przez czynniki zewnętrzne jak śmierć bliskiej osoby czy wypadek, w którym uczestniczyliśmy czy byliśmy jego obserwatorami. Jak przypuszczają...

Aktualizacja: 14.04.2013 11:14
Źródło: mowimyjak.pl
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Jula Fabiszewska?
Kim jest Jula Fabiszewska?

Julia Fabiszewska, czyli "Jula" zaistniała na polskim rynku muzycznym dzięki ...

BAZA PORAD

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.