porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Bóle kręgosłupa. Jak pomóc kręgosłupowi i zmienić złe nawyki? Ból kręgosłupa to dość częsta przypadłość, której niestety najczęściej sami ...
Symulowanie choroby nie zawsze popłaca

Co grozi za skorzystanie z "lewego" zwolnienia lekarskiego?

Dla jednych to patent na kilka wolnych dni, dla innych obrona przed utratą pracy. Dla urzędników i pracodawców lewe L4 to jednak zawsze oszustwo, za które grożą konsekwencje. Sprawdź, co grozi za skorzystanie z lewego zwolnienia.

To żadna nowość. Dla wielu osób zwolnienie lekarskie to patent na dodatkowe wolne, zwłaszcza w sytuacji, gdy wykorzystali już cały dostępny urlop. Bieganie po mieście i załatwianie zaległych prywatnych spraw czy wyjazd na działkę podczas zwolnienia lekarskiego to jednak nie najlepszy pomysł. Lepiej, będąc przecież oficjalnie chorym, naprawdę siedzieć w domu, na wypadek gdyby zechciała nas sprawdzić kontrola.

>>> Jak kontrolować pracownika na zwolnieniu lekarskim? [KLIKNIJ]

Masz zwolnienie lekarskie - ZUS to może skontrolować

Weryfikacja wystawionych zwolnień lekarskich to coraz częstsza praktyka urzędników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. I trzeba przyznać, że mają w tej dziedzinie coraz więcej sukcesów. Z danych ZUS wynika, że na 253,2 tys. kontroli osób posiadających L4, w aż 32,7 tys. przypadków wypłata świadczeń chorobowych została wstrzymana.

Jaka kara za fałszywe zwolnienie?

Utrata zasiłku chorobowego to niejedyna kara za lewe zwolnienie.

Udającego chorobę pracownika skontrolować może bowiem jego szef, a przynajmniej zlecić taką kontrolę. Jeśli podejrzenia okażą się słuszne, a L4 niezasadnie wydane, przyłapany na oszustwie pracownik może nawet pożegnać się z pracą. Zgodnie z zapisami kodeksu pracy, pracodawca może potraktować lewe L4 jako naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych. Na zwolnienie dyscyplinarne oszusta ma jednak tylko miesiąc od chwili wykrycia jego kłamstwa.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 25.09.2013 07:55
Autor: MmM
  • Komentarze
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Małgorzata Gosiewska, pierwsza żona Przemysława Gosiewskiego. Kim jest?
Małgorzata Gosiewska, pierwsza żona Przemysława Gosiewskiego. Kim jest?

Małgorzata Gosiewska, pierwsza żona Przemysława Gosiewskiego, choć formalną edukację zakończyła ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.