porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Czy wiesz, jakie mity krążą wokół wirusa HIV? FAKTY I MITY O HIV i AIDS
Czy wiesz, jakie mity krążą wokół wirusa HIV? FAKTY I MITY O HIV i AIDS W społeczeństwie krąży bardzo wiele mitów i zakłamań dotyczących sposobu ...
Choroba Lesniowskiego-Crohna to stan zapalny jelit coraz częściej dotykający coraz młodszych ludzi

Choroba Leśniowskiego-Crohna. Jakie OBJAWY?

Choroba Leśniowskiego-Crohna przeważnie pojawia się między 20 a 40 rokiem życia, jednak ostatnio coraz częściej problem ten dotyczy i młodszych ludzi, a nawet dzieci. Biegunka, zaparcia, ból podbrzusza czy podwyższona temperatura to niektóre z najcześciej występujących początkowych objawów choroby.

Nim choroba zostanie zdiagnozowana mija kilka lat – spowodowane jest to zarówno specyfiką choroby (po okresach zaostrzenia schorzenia przychodzi remisja) i niespecyficznymi objawami, które nim zostanie postawiona właściwa diagnoza przypisywane są innym schorzeniom.

Objawy choroby Leśniowskiego-Crohna

Pierwsze objawy choroby Leśniowskiego-Crohna to biegunka (u ponad 65 proc. chorych) często ze śluzem, rzadziej z krwią albo zaparcia, a także ból podbrzusza (z prawej strony albo na środku). Ból ten dotyczy 75 proc. chorych – wybudza ze snu, przypomina ból kolkowy czy wrzodowy, nasila się po jedzeniu albo wypróżnieniu. Zdarza się, że ból do złudzenia przypomina atak wyrostka (i w wielu przypadkach jest on chirurgicznie usuwany – dopiero po zbadaniu histopatologicznie tkanek wyciętych w trakcie zabiegu okazuje się, co było prawdziwa przyczyną bólu).

Pojawia się też brak apetetu, wymioty i nudności.

To nie wirus ani zatrucie tylko przewlekły stan zapalny

Chorzy narzekają na wzdęcia, chudną, mogą też mieć podwyższona temperaturę i dreszcze. Choroba Leśniowskiego-Crohna u dzieci może objawiać się zahamowaniem wzrostu czy opóźnieniem procesu dojrzewania. Pierwsze objawy często brane są przez pacjentów za objawy zatrucia czy wirus, nierzadko sami lekarze też tak je diagnozują i przepisują leki na te przypadłości.

Wielu chorych trafia na specjalistyczne badania w kierunku Leśniowskiego-Crohna, kiedy choroba jest w bardziej zaawansowanym stadium. Schorzenie atakuje jelita – stan zapalny może pojawić się zarówno w jelicie grubym, jak i cienkim, albo i tu i tu równocześnie. Chorobie towarzyszą owrzodzenia wokół odbytu, a także zewnętrzne i wewnętrzne przetoki oraz ropnie.
Pacjenci w zaawansowanym stadium choroby w czasie zaostrzeń nierzadko wiele tygodni spędzają w szpitalach, mają utrudnione funkcjonowanie zarówno w pracy, jak i w domu.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Dlaczego powstają zrosty? Jakie są objawy, jakie skutki zrostów? Dlaczego powstają zrosty? Jakie są objawy, jakie skutki zrostów?

Kiedy musimy poddać się operacji, rzadko pytamy o powikłania po zabiegu. Bardziej interesuje nas doświadczenie chirurga i zakres operacji. Tymczasem, każdy zabieg chirurgiczny kończy się powstaniem...

Jakie zioła są najlepsze na pozbycie się niestrawności?

Najczęściej mamy do czynienia z niestrawnością, gdy zjedzony pokarm nie przechodzi przez układ trawienny tak gładko i sprawnie, jak powinien. Objawia się to zgagą, nudnościami, bólami brzucha i...

Czym objawia się amyloidoza?

Amyloidoza, nazywana również skrobiawicą jest chorobą, którą wywołują odkładające się w niektórych organach, białka amyloidu. Amyloid to nieprawidłowe białko, zazwyczaj produkowane przez komórki...

Aktualizacja: 25.10.2012 15:33
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Paulina Sykut – kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Paulina Sykut – kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Paulina Sykut jest obecnie jedną z najwazniejszych i najbardziej rozpoznawalnych ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.