porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Antybiotyki powodują tycie! Dowiedz się, jak leczenie choroby może prowadzić do otyłości
Antybiotyki powodują tycie! Dowiedz się, jak leczenie choroby może prowadzić do otyłości Antybiotyki to genialny wynalazek, w ciągu 70 lat całkowicie odmieniły ...
Choroba Lesniowskiego-Crohna to stan zapalny jelit coraz częściej dotykający coraz młodszych ludzi

Choroba Leśniowskiego-Crohna. Jakie OBJAWY?

Choroba Leśniowskiego-Crohna przeważnie pojawia się między 20 a 40 rokiem życia, jednak ostatnio coraz częściej problem ten dotyczy i młodszych ludzi, a nawet dzieci. Biegunka, zaparcia, ból podbrzusza czy podwyższona temperatura to niektóre z najcześciej występujących początkowych objawów choroby.

Nim choroba zostanie zdiagnozowana mija kilka lat – spowodowane jest to zarówno specyfiką choroby (po okresach zaostrzenia schorzenia przychodzi remisja) i niespecyficznymi objawami, które nim zostanie postawiona właściwa diagnoza przypisywane są innym schorzeniom.

Objawy choroby Leśniowskiego-Crohna

Pierwsze objawy choroby Leśniowskiego-Crohna to biegunka (u ponad 65 proc. chorych) często ze śluzem, rzadziej z krwią albo zaparcia, a także ból podbrzusza (z prawej strony albo na środku). Ból ten dotyczy 75 proc. chorych – wybudza ze snu, przypomina ból kolkowy czy wrzodowy, nasila się po jedzeniu albo wypróżnieniu. Zdarza się, że ból do złudzenia przypomina atak wyrostka (i w wielu przypadkach jest on chirurgicznie usuwany – dopiero po zbadaniu histopatologicznie tkanek wyciętych w trakcie zabiegu okazuje się, co było prawdziwa przyczyną bólu).

Pojawia się też brak apetetu, wymioty i nudności.

To nie wirus ani zatrucie tylko przewlekły stan zapalny

Chorzy narzekają na wzdęcia, chudną, mogą też mieć podwyższona temperaturę i dreszcze. Choroba Leśniowskiego-Crohna u dzieci może objawiać się zahamowaniem wzrostu czy opóźnieniem procesu dojrzewania. Pierwsze objawy często brane są przez pacjentów za objawy zatrucia czy wirus, nierzadko sami lekarze też tak je diagnozują i przepisują leki na te przypadłości.

Wielu chorych trafia na specjalistyczne badania w kierunku Leśniowskiego-Crohna, kiedy choroba jest w bardziej zaawansowanym stadium. Schorzenie atakuje jelita – stan zapalny może pojawić się zarówno w jelicie grubym, jak i cienkim, albo i tu i tu równocześnie. Chorobie towarzyszą owrzodzenia wokół odbytu, a także zewnętrzne i wewnętrzne przetoki oraz ropnie.
Pacjenci w zaawansowanym stadium choroby w czasie zaostrzeń nierzadko wiele tygodni spędzają w szpitalach, mają utrudnione funkcjonowanie zarówno w pracy, jak i w domu.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Biegunka - jak się jej pozbyć Biegunka - jak się jej pozbyć

Ostra biegunka trwa tylko kilka dni, ale potrafi nieźle dać w kość. Radzimy, jak trzeba w tym czasie postępować, by organizm jak najszybciej odzyskał równowagę.

FOB Test. Rak jelita grubego - czy test pozwala na wykrycie raka jelita grubego?

Rak jelita to choroba bardzo podstępna - długo rozwija się, nie dając żadnych wyraźnych objawów. Tymczasem wcześnie wykryty jest uleczalny w 100 proc. Prostym sposobem na zbadanie się jest zrobienie...

Dlaczego warto brać probiotyki? Dlaczego warto brać probiotyki?

Probiotyki to żywe mikroorganizmy, które wywierają korzystny wpływ na organizm człowieka. Dlaczego są niezbędne przy antybiotykoterapii? W przypadku jakich problemów zdrowotnych warto je przyjmować?

Aktualizacja: 25.10.2012 15:33
  • Komentarze
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Bohdan Tomaszewski nie żyje - kim był legendarny komentator sportowy? VIDEO
Bohdan Tomaszewski nie żyje - kim był legendarny komentator sportowy? VIDEO

Bohdan Tomaszewski - legenda i symbol polskiego dziennikarstwa sportowego. Wzór dla ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.